Blíží se nám čtrnáctý únor a to znamená Svatý Valentýn, svátek všech zamilovaných. Ať už jste odpůrci nebo příznivci tohoto svátku, vězte, že svátek, ač mediálně známý jako americký, opravdu pochází z Itálie, kde kněz Valentýn, který zemřel mučednickou smrtí, žil. To jenom tak na okraj, pro informaci. Ale ať už si dáváte se svojí láskou dárky nebo nedáváte, ruku na srdce, kdy jindy je prostě nejvhodnější vytáhnout nějakou knižní romanťárnu, než o tomto svátku? Pojďte se tedy se mnou podívat na ty nejlepší knihy pro zamilované.
Máme tady únor, měsíc, ve kterém se slaví svátek všech zamilovaných. Začíná honba za všemožnými výrobky ve tvaru srdce, červené růže mizí z pultů všech květinářství a rezervace v restauracích se plní. Nejsem zarytý příznivce tohoto svátku a nejsem ani nijak zvlášť romantický typ. Jsem čtenář převážně detektivních románů a thrillerů. Ale kupodivu i v tomto žánru se slovo láska nejednou skloňuje a i na stránkách těchto knih tento cit najdete. Namátkou jsem vybrala pár knih, ve kterých jsem na lásku narazila - a nijak to neovlivnilo mou vášeň ke čtení.
Pokud máte slabý žaludek, tuto knihu rozhodně nečtěte. Je syrová, brutální a nebere si žádné servítky. Ke slovu přichází Balzamovač.
Alena Mornštajnová je nejenom výbornou autorkou knih pro dospělé, ale i pro dětské čtenáře. Svůj um prokázala v knihách Strašidýlko Stráša, Kapka Ája (brzy vyjde) a nově i v knize Teribear o malém dobrodružném méďovi s velkým srdcem. Zvířecí hrdina, který je dlouholetým symbolem a maskotem Nadace Terezy Maxové, v řadě příběhů dokazuje, že štěstí a láska je na světě pro každého. A jak to vše začalo? To se dozvíte v rozhovoru s autorkou.
S počátkem roku odtajňují vydavatelské domy své ediční plány. Nejinak je tomu i letos. Zajímá vás, které knihy budou pravděpodobně vévodit knižním žebříčkům? Kateřina Tučková, Karin Lednická, Alena Mornštajnová či laureát Nobelovy ceny Abdulrazak Gurnah jsou jen střípky z pestré knižní nabídky roku 2022.
V mrazivém počasí je třeba si trochu připomenout slunce. Nemáte chuť se vypravit na Costa del Sol nebo Gibraltar? Právě teď je tam příjemných 15 stupňů, v létě se připravte na středomořské třicítky. Ale pozor! Pokud na cestu vyrazíte se skotským spisovatelem Peterem Mayem, mrazu a husí kůže se nezbavíte. Vzal je z Hebrid s sebou i do Středomoří. Thriller Tichá smrt nepatří do žádné ze slavných sérií skotského spisovatele (tím myslím např. čínská série, Akta Enzo, trilogie z ostrova Lewis). Takže se stejně jako u autorových románů Ochráním tě nebo Ostrov Entry připravte nervy drásající vyšetřování, nehynoucí lásku a stejně intenzivní nenávist a úlevu po tři sta šedesáti čtyřech stranách. Pochopitelně z toho, že zjistíte, kdo je vrah a „jak to bylo“, ne proto, že by bylo utrpení knihu číst.