O lásce ke knihám se toho dá napsat spoustu. I tento magazín je ve své podstatě právě o ní. Co se tu ale my snažíme přenést do stovek a tisíců slov nebo fotografií, to jiní dokázali vtěsnat třeba i jen do jediné věty. Pětici těch nejzajímavějších citátů, které jsme pro vás prozatím objevili, si můžete prohlédnout v následujícím článku.
Literatura pro náctileté a nováčky mezi dospělými není nic, co by se v regálech knihkupectví objevilo včera ráno. Vznikla a vyvíjela se už v 19. století a za její zlatou éru bývají označována 70. a 80. léta století dvacátého. Přesto se zdá, že dnes v kamenných i internetových knihkupectvích narazíte na štítky young adult a new adult a zahlédnete obaly plné upírů, vlkodlaků, postapokalyptických a romantických výjevů častěji než dříve. Bude kniha tohoto žánru vhodná pro vás? Nebo bude lepší ji koupit někomu jako dárek?
Jamieho Olivera vám určitě nemusím představovat. Tenhle fenomén, který kdysi jako klučina vtrhnul na gastroscénu coby „Kuchař bez čepice“ se postupně vypracoval na jednoho z nejznámějších kuchařů současnosti. Na svědomí má bezpočet projektů, ať už se jedná o rozjetí kanálu Foodtube , kde vaří například s Gennarem Contaldem či o snahu přimět britské a americké školy k tomu, aby děti dostávaly ve školních jídelnách vyváženou stravu a ne hranolky s karbanátky z drůbežího separátu.
Přestože moderní technologie a dopravní prostředky zmenšily vzdálenosti, zůstává pro mnohé z nás Evropanů Čína tajemnou orientální zemí s fascinující kulturou a historií. Nizozemec Robert van Gulick a Francouz Fréderick Lenormand nesdílejí jen fascinaci starou Čínou a jejími dynastiemi, ale i bujnou detektivní představivost a smysl pro logiku. Jak jinak by totiž mohli tak zdařile popsat čínského okresního soudce ze 7. století a jeho příhody?
Román, který není z obyčejného lidského života, ale každý čtenář si v něm najde své. Tak by se dal charakterizovat první román Kevina Wilsona, který se ve své prvotině zaměřil pohled na umění. Co je umění a co není? O tom ať si každý čtenář rozhodne sám. Zvláštní příběh rodiny F mu to snadno umožní. Autor článku: Lukáš Zelený
Jak jste na tom se znalostmi světové literatury? Máte literární přehled? Četli jste ta nejvýznamnější světová díla? Otestujte své znalosti v našem krátkém vědomostním kvízu, ve kterém zabrousíme do nejrůznějších koutů světa a do mnoha různých období. A nezapomeňte nám na závěr dát vědět, jak jste v kvízu dopadli. ;-)