Knižní recenze

10 tipů na to pravé halloweenské čtení

10 tipů na to pravé halloweenské čtení
Říjen je ideálním měsícem na louskání té správné děsivé literatury, ze které vám běží mráz po zádech a kvůli které se před spaním musíte podívat, jestli na vás něco nečíhá pod postelí nebo za oknem. Máme tu pro vás hned 10 kousků, které jsou do pošmourného podzimního počasí naprosto ideální, u kterých se budete bát a které byste si měli rozhodně přečíst, pokud chcete okusit nefalšovanou halloweenskou atmosféru.

1. Stephen King - Bazar zlých snů

Co by to bylo za halloweenskou četbu, kdybychom nezačali s mistrem hororu Stephenem Kingem. Ten má na kontě nepřeberné množství knih a s prakticky žádnou z nich nemůžete šlápnout vedle. Pokud chcete do Kingova světa zapadnout až po uši, zkuste klasiku – obrovsky tlustý román To, který nedávno vyšel v jubilejním vydání. Pokud máte ale radši něco kratšího, svižnějšího a rozmanitějšího, mohu vřele doporučit nejnovější sbírku povídek Bazar zlých snů. Tady King opravdu dokazuje, že je mistrem atmosféry a i v krátkém rozsahu povídky dokáže vybudovat příběh, který vás bude děsit ještě dost dlouho.

2. M. R. Carey – Všemi dary obdarovaná

Jedna z novinek nakladatelství Host, která vyšla na Velký knižní čtvrtek, je román Všemi dary obdarovaná, který se rozhodně hodí do strašidelné a pochmurné podzimní četby. Tady nečekejte žádné lekačky a nadpřirozeno, ale spíše plíživou sklíčenou atmosféru konce civilizace, vědomí nezvratného konce… a pak taky pár lidožravých hladovců. Příběh, jehož hlavní hrdinkou je malá holčička Melanie, rozhodně není pohádka na dobrou noc a slabším povahám by explicitní brutalita nemusela dělat dobře. Pokud si však na Všemi dary obdarovanou troufnete, těšte se na skutečně napínavý zážitek.

3. Manel Loureiro – Apokalypsa Z

Je libo trochu klasiky v podobě hnijících, tupých, ale přesto smrtelně nebezpečných zombíků? Manel Loureiro si pro čtenáře v Apokalypse Z připravil skutečnou lahůdku. Konec světa očima od zbytku světa izolovaného přeživšího je podávána sugestivní deníkovou formou. Je fascinující na začátku sledovat, jak se civilizace poměrně rychle rozpadá a navrch získávají mrtví. A ještě víc fascinující je pozorovat, co takový konec světa udělá z přeživšími. Opět čekejte poměrně drsnou a surovou jízdu ve které ale nechybí ani lidskost a soucit a kterou nepustíte z ruky, než se dostanete na poslední stránku.

4. Robert L. Stine – Děsivé storky

Děsivé storky jsou takový horor pro začátečníky a mnozí je už potají hltali v dětských letech – a pak se báli v noci na záchod, ačkoli to už dneska nepřiznají. Děsivé storky na několika málo stranách prezentují pokaždé jiný, ale pokaždé napínavý příběh s nějakou prastarou nestvůrou či skrytým plíživým zlem. Takže se těšte na egyptské mumie, záhadný, ve sklepě nalezený fotoaparát nebo zamčený pokoj v podkroví, který skrývá temné tajemství. Robert L. Stine své čtenáře dobře zná, takže na konec každého příběhu přidá nějakou tu třešničku, díky které se ani dospělejším čtenářům nebude usínat právě lehce.

5. Kate A. Boormanová – Smrtná zima

Smrtná zima sice není hororem v pravém slova smyslu, ale její hutná atmosféra je přesně to, co chcete, když vám za oknem z mraků crčí proudy vody a tma je pomalu ještě před polednem. Příběh Emmeline se odehrává v jakési středověké puritánské osadě, která je svázána přísnými pravidly – a kromě toho také obklopena lesem, který v sobě skrývá příslib prastarého nebezpečí. A zima, smrtná zima La Prise se blíží – což znamená, že všichni obyvatelé vesnice budou na dlouhou dobu uvězněni uvnitř osady se svými strachy, obavami i nenávistí. Pokud jste Smrtnou zimu ještě nečetli, rychle to dožeňte, protože druhý díl Temné tání vyjde už za chvíli!

6. Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Třídílná série Ransoma Riggse ovládla na podzim i kinosály po celém světě, když se podivným sirotkům dostalo zpracování pod taktovkou Tima Burtona. Příběhy dětí se zvláštními schopnostmi, které žijí pod ochranou ymbry slečny Peregrinové, jsou stejně atmosférické a hutné jako výše zmíněná Smrtná zima. Nebudete se vyloženě bát, ale často při čtení pocítíte ten znepokojivě mrazivý pocit kdesi kolem žaludku. A to vše je umocněno nádherným zpracováním všech knih, které jsou navíc doplněny fascinujícími černobílými fotografiemi, které vás uchvátí, stejně jako hlavního hrdinu Jacoba.

7. Joe Hill a Gabriel Rodriguez – Zámek a klíč

A co trochu komiksového děsu? Kromě zombie klasiky v podobě komiksu Živí mrtví je tady překvapení známé pod názvem Zámek a klíč. Tato série hororových komixů, která je poctou klasikům i něčím úplně novým, vznikla pod rukama Joea Hilla, který se učil od toho nejlepšího – je totiž synem Stephena Kinga. O magické a hrůzu nahánějící kresbu se postaral chilský kreslíř Gabriel Rodrguez, díky kterému je kniha nakonec naprosto výjimečným dílem, které přelouskáte během chvilky, ale zůstane ve vás rezonovat ještě dlouho.

8. Neil Gaiman – Kniha hřbitova

Sázka na Gaimana se rovná sázce na jistotu. Tenhle britský autor umí se slovy skutečně kouzlit a výsledkem je zážitek působivý ve všech směrech. A nejinak je tomu i u Knihy hřbitova, která je sice opět primárně pro mladší čtenáře, ale užije si ji skutečně každý. Příběh chlapce jménem Nikdo Owens, který vyrůstal na hřbitově v opatrování duchů, ghúlů a všemožné jiné noční havěti, je poutavým vyprávěním o tom, že člověka mohou potkat větší zla než pár poměrně neškodných strašidel – třeba vrah celé jeho rodiny, který jen čeká, až Nik vytáhne paty za hranice hřbitova…

9. Carlos Ruiz Zafón – Zářijová světla

Pokud toužíte po něčem útlém, děsivém, ale ne moc děsivém, knížky Carla Ruize Zafóna jsou tím pravým přímo pro vás. Jeho příběhy jsou znepokojivé – jakmile se dáte do čtení, získáte brzy pocit, že je zkrátka něco špatně… A to je případ Zářijových světel. Obrovské staré a temné sídlo podivného hračkáře, kde najdou domov Irene a její matka, se nejdřív zdá být splněným snem… ale pak se ukáže, že je to spíše noční můra. Nevím, jak vás, ale staré hračky mě vždycky děsily. Předesílám, že Z8řijová světla vás tohoto strachu rozhodně nezbaví.

10. Dmitry Glukhovsky – Metro 2033

Ruský autor Dmitry Glukhovsky tuhle knihu napsal už v devatenácti letech a podle toho taky vypadá. Ne, vůbec není špatná, právě naopak. Jen je rychlá, akční, plná potyček a střelby a taky netvorů. Autor totiž vzal to, co zbylo z lidstva, a nacpal to do útrob moskevského metra – protože právě tam našli úkryt uprchlíci před atomovými bombami, které zničily svět. A také způsobily, že se to na jeho povrchu (i pod ním) začalo hemžit těmi nejpodivnějšími tvory a stvůrami. Ačkoli jsou tedy všechny Glukhovského příšery super a rozhodně si zahrají roli v některé z vašich nočních můr, tím nejděsivějším aspektem knihy je metro samotné. Protože nikdo neví, co se děje v jeho tunelech…
Image
Ahoj, já jsem Katka! Nadšenec do knížek, filmů, seriálů, vlastně veškerého kulturního vyžití a taky do jeho zprostředkování ostatním. Protože mě baví psaní, studuji v Praze žurnalistiku, protože mám ráda literaturu, tak anglistiku-amerikanistiku a protože mě moc baví i angličtina a nejlepší knížky se vždycky lépe loví v zahraničí, tak také překladatelství. Moje láska ke knížkám má kořeny už někde v miminkovském věku, kdy jsem bez pohádky zásadně nespala – a o dlouhých probdělých nocích se nedalo dělat nic jiného, než mi číst. Docela brzy jsem to vzala do vlastních rukou a pak předčítala dětem ve školce. Knížky mě provedly i povinnou školní docházkou, kde jsem věčně do jedné nakukovala pod lavicí. A teď se o nich snažím i psát a naučit se, jak se to dělá profesionálně. Čtu vlastně všechno od sci-fi a fantasy přes romantiku až k pohádkám, jen detektivkám jsem nikdy nepřišla úplně na chuť. Věčně dělám tisíc věcí najednou a věčně něco nestíhám. Zásadně chodím pozdě a bez kofeinu nedám ani ránu. Obvykle mě potkáte v běhu ověšenou zavazadly, ale na knihu, dortík, kávu a přátele si vždycky čas udělám.

Štítky