Druhý měsíc prázdnin s sebou přinesl spoustu nových knih. Jednou z těch nejočekávanějších byla bezesporu Dívka v pavoučí síti, pokračování populární severské krimisérie Milénium, které před lety stálo na počátku boomu severských detektivek. Za pozornost stojí ale i ostatní knihy a v tomto článku vám přinášíme výběr toho nejzajímavějšího, co v uplynulém měsíci vyšlo.
Milan Kundera se narodil v Brně rodičům… studoval na gymnáziu… vstoupil do komunistické strany… atd. Přesně takhle by se dalo pojmout představení jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů. Vyučoval světovou literaturu na FAMU, napsal několik románů, které ovlivnily miliony lidí po celém světě… tak by vypadalo pokračování Kunderova životopisu. Pokusíme se však na jeho život a dílo nahlédnout i z jiné perspektivy než pouze faktografickým odvyprávěním jeho života. Autor článku: Lukáš Zelený
Na červen jsem se těšila už dlouho dopředu. Jednak je to samozřejmě měsíc jahod, třešní a vůbec všech těch lákadel, které s sebou přináší začátek léta, ale také jsem si dopředu zjišťovala, jaké knižní skvosty se na tento měsíc chystají v českých nakladatelstvích. V následujícím článku tedy najdete výběr 20 nejzajímavějších beletristických knih, které v průběhu června vyšly. Mým největším favoritem byla jednoznačně kniha Babička pozdravuje a omlouvá se, ale také První dojmy nebo třeba Sněhová královna. Které byste si chtěli přečíst vy? Dejte nám vědět do komentářů nebo na sociálních sítích. :-)
O lásce ke knihám se toho dá napsat spoustu. I tento magazín je ve své podstatě právě o ní. Co se tu ale my snažíme přenést do stovek a tisíců slov nebo fotografií, to jiní dokázali vtěsnat třeba i jen do jediné věty. Pětici těch nejzajímavějších citátů, které jsme pro vás prozatím objevili, si můžete prohlédnout v následujícím článku.
Literatura pro náctileté a nováčky mezi dospělými není nic, co by se v regálech knihkupectví objevilo včera ráno. Vznikla a vyvíjela se už v 19. století a za její zlatou éru bývají označována 70. a 80. léta století dvacátého. Přesto se zdá, že dnes v kamenných i internetových knihkupectvích narazíte na štítky young adult a new adult a zahlédnete obaly plné upírů, vlkodlaků, postapokalyptických a romantických výjevů častěji než dříve. Bude kniha tohoto žánru vhodná pro vás? Nebo bude lepší ji koupit někomu jako dárek?
Jamieho Olivera vám určitě nemusím představovat. Tenhle fenomén, který kdysi jako klučina vtrhnul na gastroscénu coby „Kuchař bez čepice“ se postupně vypracoval na jednoho z nejznámějších kuchařů současnosti. Na svědomí má bezpočet projektů, ať už se jedná o rozjetí kanálu Foodtube , kde vaří například s Gennarem Contaldem či o snahu přimět britské a americké školy k tomu, aby děti dostávaly ve školních jídelnách vyváženou stravu a ne hranolky s karbanátky z drůbežího separátu.