Švédský spisovatel Fredrik Backman je zpět. Po mrzoutovi Muži jménem Ove a Babičce, která pozdravuje a omlouvá se, přichází s další zajímavou hrdinkou. Osobitá šedesátnice Britt-Marie nadevše miluje seznamy, pořádek a jedlou sodu. Jenže, na některé životní peripetie je i jedlá soda krátká.
Necháte se někdy zlákat doporučujícími výkřiky z obálek knih? Říká se jim blurby. Termín pochází z angličtiny – však jsou taky na anglofonním knižním trhu častější – a bývají umístěny vzadu, místo anotace. Nejsou jen mnohoznačné či zavádějící. Jsou nanic. Představte si tohle: „Tak strašnou knihu jsem ještě nečetl.“ – Stephen King… Co nám to o knize doopravdy říká? Jedním takovým blurbem se na přebalu honosí i kniha Případ Pegasus: „Více intrik a napětí než v Šifře mistra Leonarda!“ (podepsán pro jistotu jakýsi R. J. Randisi, jemuž v u nás vyšla jediná povídka v antologii erotických krimi). Inu dobrá, když si o to Případ Pegasus sám říká, pojďme provést srovnání se sérií s Robertem Langdonem, jež má nespočet fanoušků po celém světě.
Alternativní životní styl. Sekta s charismatickým a pohledným vůdcem. Ezoterika. Vražda mladé dívky. Všechno před čím vás doma varovali zasazené do atraktivního prostředí dánského venkova. To je šestý případ již kultovního oddělení ze sklepa kodaňské policejní centrály. Pokud jste stejně jako já byli poněkud zklamáni problematikou v předešlém příběhu Marco, dejte Jussimu Adler-Olsenovi další šanci a začtěte se.
Lidská mysl je komplikovanější než nejlepší počítače světa. Jednou z jejích vlastností je vytěsňovat negativní věci, které se jí přímo osobně nedotýkají. Které se odehrávají někde daleko. I proto má český čtenář větší povědomí o genocidě na evropském území za druhé světové války než o té, která se stala v Asii v 70.letech minulého století. Vaddey Ratnerová strašlivé události v Kambodži popisuje zvláštně poetickým způsobem. Díky tomu je její román s autobiografickámi prvky jedinečný, i když pro čtenáře trochu obtížnější. Zcela určitě však jeho mysl vyburcuje k dalšímu zájmu o kambodžské dějiny.
Chtěli jste cokoli vědět o kávě? O jejím původu? Prvních kavárnách? Jestli je dobré nebo špatné míchat ji s mlékem? U kávy o kávě a kávovinách je průvodce světem hořkého nápoje, který zodpoví všechny vaše otázky. A vyvolá neodolatelnou chuť dát si alespoň jeden šálek.
Osmý díl Harryho Pottera zahýbal světem, ačkoli osmým dílem vlastně není. Knižně vydaný scénář k divadelní hře Harry Potter a prokleté dítě si hraje s časem i se čtenáři, a ačkoli vyvolal rozporuplné ohlasy, má co nabídnout! Rozhodně mu dejte šanci.