Literární zajímavosti

Magnesia Litera už za pár hodin!

Magnesia Litera už za pár hodin!
Dnes večer proběhne vyhlašování výročních prestižních knižních cen Magnesia Litera. Prostřednictvím ČT art se budeme moci od 20.00 zúčastnit slavnostního galavečera, který se uskuteční pod taktovkou Daniely Písařovicové a Jiřího Havelky.  
Která kniha zvítězí? Odborná porota bude vybírat z celkem 9 kategorií napříč celou českou knižní produkcí – původní i překladovou. Želízkem v ohni je Petra Soukupová, která se těší hned dvěma nominacím, a to v kategorii Próza (Nejlepší pro všechny) i Literatura pro děti a mládež (Kdo zabil Snížka). Cílem Magnesie Litery, která se koná pravidelně již od roku 2002, je zejména pomoci čtenáři zorientovat se v současné početné knižní produkci a povzbudit jej v chuti ke čtení. Máte už svého favorita? Tak mu dnes nezapomeňte držet pěsti! Magnesia Litera 2018, nominace: Litera za prózu Anna Bolavá: Ke dnu Lucie Faulerová: Lapači prachu Ondřej Horák: Nebožtík Ivana Myšková: Bílá zvířata jsou velmi často hluchá Josef Pánek: Láska v době globálních klimatických změn Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny Moleskine Litera za poezii Milan Děžinský: Obcházení ostrova Ondřej Hanus: Volné verše Michal Jareš: Začátek eposu Litera za knihu pro děti a mládež Petra Soukupová: Kdo zabil Snížka? Jana Šrámková: Bratři v poli František Tichý: Transport za věčnost Litera za naučnou literaturu Ondřej Beránek, Pavlína Cermanová, Jakub Hrubý (eds.): Jedno slunce na nebi, jeden vládce na zemi Lucie Skřivánková, Rostislav Švácha a kol: Paneláci 1, 2 Miroslav Verner: Abúsír. V srdci pyramidových polí Litera za nakladatelský čin Divadlo věčné moudrosti a teosofická alchymie Heinricha Khunratha Ivan Blatný: Jde pražské dítě domů z bia… Liber Viaticus Jana ze Středy Litera za překladovou knihu Jonathan Franzen: Purity (z angličtiny přeložila Lucie Mikolajková) Asaf Gavron: Osada na pahorku (z hebrejštiny přeložila Magdaléna Křížová) Máirtín Ó Cadhain: Hřbitovní hlína (z irštiny přeložil Radvan Markus) Litera za publicistiku Anna Křivánková, Antonín Tesař, Karel Veselý: Planeta Nippon Patrik Ouředník: Antialkorán aneb nejasný svět T. H. Erik Tabery: Opuštěná společnost DILIA Litera pro objev roku Anna Prstková: 49°27´45.249´´N, 17°58´36.107´´E Marek Švehla: Magor a jeho doba Vladimíra Valová: Do vnitrozemí Magnesia Blog roku Felix Culpa: Tisíckráte (http://www.tisickrate.cz) Divoká: Divoké deníky (divokedeniky.cz) Jaroslav Erik Frič: Pasáže (usiavitr.cz) Radkin Honzák na Aktuálně.cz (http://blog.aktualne.cz/blogy/radkin-honzak.php) Karel Škrabal: Nedělní chvilka poezie (http://www.nedelnichvilkapoezie.cz) Do Thu Trang: Asijatka (http://asijatka.cz/)
Image
Vystudovala jsem francouzštinu a češtinu na brněnské univerzitě. Jsem nenapravitelná optimistka, která díky dcerám věří v jednorožce, dobré lidi a šťastné konce. Ráda píšu a čtu a nepřestávám žasnout nad krásou našeho jazyka.

Štítky