Toto je nejbolestnější příběh zklamání, bezpráví a neuvěřitelného týrání, jaký jsem kdy četla. Ještě dlouho ve mně bolest hlavní hrdinky zůstane.
Mladá novinářka Samantha nachází dopisy staré desítky let. Dopisy dívky jménem Ivy, která za svou lásku pykala víc, než je zdrávo. Těhotná a opuštěná, zavřená do jednoho z ústavů, kterým se říkalo Magdaléniny prádelny. Hned po porodu jí byla dcera Rose odebrána a Ivy se s nelidskými podmínkami vyrovnala po svém. Ale zanechala po sobě dopisy, psané její lásce Alisteirovi, ve kterých se mu svěřuje se svým životem mezi jeptiškami.
Samantha otevírá Pandořinu skříňku, když se rozhodne jít po starém tajemství, najít nějakou stopu, vedoucí k Ivy, její dceři nebo jiným Magdalénám. Její pátrání ji zavede až k prahu televizní hvězdy, která má k tomuto příběhu rozhodně co říct. Ale čas běží, neboť budova svaté Markéty má být stržena a svá tajemství zakryje prach sutin.
O Magdaléniných prádelnách jsem doposud mnoho nevěděla, ale po přečtení jsem na internetu nalezla spoustu videí a odkazů. Mrazí z nich, to tedy rozhodně. Dívky, které se málokdy něčím provinily, byly uvězněny v ústavech, které vedly jeptišky, a žily v nich v nelidských podmínkách, krutě týrány a ponižovány. Největší rozmach prádelen byl v Irsku, kdy poslední byla uzavřena až v roce 1995. Kolik dětí samotných Magdalén chodí po světě, aniž by tušily, kdo byly jejich matky a jakou cenu musely zaplatit? Náhrobky na hřbitovech těchto ústavů hovoří za vše.
Samotná kniha je neuvěřitelná. Hlavní hrdinky jsou dvě, Samantha ze současnosti a ruku v ruce sledujeme příběh starý desítky let, příběh Ivy a jejího boje za život. Obě časové roviny jsou nesmírně čtivé od první stránky a nenechají nás vydechnout.
Autorka Emily Gunnis dokázala napsat příběh, který v našich duších něco zanechá a to se povede málokomu. Zdá se, že je to její prvotina a žádnou jinou knihu nenapsala. Pokud se rozhodne pro další příběh, doufám, že bude stejně dobrý, protože já bych po něm okamžitě sáhla.
Emily Gunnisová
Nechtěné 222 Kč
PŘEČTĚTE SI JEJÍ DOPIS. PAMATUJTE SI JEJÍ PŘÍBĚH…
Srdcervoucí zpráva z minulosti, mladá žena vězněná v útulku, záhada čekající na rozluštění…
Dopis, který nachází novinářka Samantha v domě své babičky, otevře Pandořinu skříňku tajemství a lží a dotkne se její vlastní rodiny těsněji, než by kdy čekala.
Nezletilá těhotná Ivy je v zimě roku 1956 odeslána do Domova svaté Markéty, útočiště svobodných matek na jihu Anglie provozovaného řádovými sestrami, aby zde porodila. Její dcerka je hned po narození předána k adopci. Ivy však Domov nikdy neopustí.
O šedesát let později narazí novinářka Sam na svazek dopisů, v nichž Ivy žádá svého milence, aby jí pomohl uniknout ze svaté Markéty dřív, než bude pozdě. S tím, jak Sam postupně z útržků skládá dohromady tragický příběh Ivy, vyplouvají na povrch strašlivá tajemství z minulosti Domova svaté Markéty. Co se stalo s Ivy, její dcerkou a stovkami dalších zde narozených dětí? Co spojuje množství tajemných náhlých úmrtí v oblasti? A proč ti, kdo v Domově pracovali, mají nemalý zájem na tom, aby pravda nikdy nespatřila světlo světa?
Sam odhaluje hrozivé lži, které jako pavučina obklopují Domov svaté Markéty, a během svého pátrání překvapivě nahlédne i hluboko do vlastní rodinné historie a je postavena před nepříjemnou pravdu o sobě.
Emily Gunnisová jako rozená vypravěčka buduje příběh, jehož neuvěřitelnou zápletku založenou na historické skutečnosti i svižně ubíhající děj ocení především čtenáři románů Kate Mortonové.
Příběh odkazuje na problematickou historii tzv. Magdaleniných prádelen, církevních útulků pro padlé ženy, zakládaných od poloviny 19. století ve Spojeném království a Irsku pro ženy živící se prostitucí. Postupně se tam ale dostávaly i svobodné matky, zneužívané nebo jakkoli problémové dívky, často nedobrovolně a na žádost vlastní rodiny. Některé tu strávily rok, jiné zde zůstaly uvězněné do konce života. Poslední Magdalenina prádelna byla uzavřena v roce 1996.
Milovnice knih, léta, slunce a hlavně řeckého moře. Jsem hrdou maminkou dvou báječných dcer a velmi pyšná babička mého vnoučka.
Komentáře
Prozatím neokomentováno. Buďte první :)