Rozhovory

Baví mě možnost objevovat stále nové knižní příběhy

Baví mě možnost objevovat stále nové knižní příběhy
Lucie Plachá se v Jotě stará o sociální sítě, komunikuje s online médii, influencery a knižními blogery. Každý den brázdí vlny internetu a vypráví o knihách z nakladatelství Jota. 

Luci, začnu zhurta, dívala jsem se na novinky, které v Nakladatelství JOTA chystáte, a moje srdce plesá. Je tam spousta zajímavých titulů. Na které se těšíš ty? Máš doporučení, co by čtenářům určitě nemělo uniknout?
Luci, díky za milá slova. Jotě se poslední roky daří vybírat skutečně kvalitní a úspěšné tituly. Máme spoustu zajímavých novinek. Právě čtu román Vyhnankyně od Christiny Baker Klineové. Silný příběh plný emocí o nezlomných poutech ženského přátelství a o síle odkazu předchozích generací. Letos v létě si určitě přečtu nový román od Nguyen Phan Que Mai Dítě prachu. Její prvotina Hory zpívají pro mě byla skvělým literárním zážitkem a Dítě prachu podle prvních recenzí slibuje ještě víc. Příběh o dětech narozených vietnamským ženám a americkým vojákům v době války ve Vietnamu. Silné téma. Také se těším na Tajemství Kosí kavárny, příběh odehrávající se v jednom poklidném jižanském městečku, který slibuje magické momenty, mimo jiné.  

Řekneš nám něco víc o knize Vyhnankyně? Má nádhernou obálku. Autorka není žádný nováček, v minulosti jí vyšla kniha Vlak naděje.
Vyhnankyně jsou emocemi nabitý román o třech ženách, jejichž osudy se propletou v Austrálii devatenáctého století, kde bojují za vykoupení a svobodu. Christina Baker Klineová brilantně vykresluje počátky kolonialismu v krásné a divoké zemi a vypráví příběh Austrálie z nové perspektivy prostřednictvím zkušeností Evangeline, Hazel a Mathinny. Práva na knihu byla prodána do dvanácti zemí, navíc jde o historický román z období a prostředí, kterému se spisovatelé nevěnují příliš často. Pro Jotu to tedy byla trochu výzva, jak román přijmou čtenáři. Ohlasy na knihu jsou ale vesměs pozitivní a na Databázi knih má román hodnocení 88 %, takže myslím, že se to povedlo. Autorka čerpala inspiraci ze skutečných událostí, zkoumala archivy, aby příběh co nejvíce přiblížila realitě a autenticitě dané doby, což čtenáři historických románů jistě ocení.

Luci, nemůžu se nezeptat. Co Jota a barevné ořízky? Roztrhl se s nimi pytel. Mnoho knih si ji opravdu zaslouží a kniha získá ještě navíc obrovský vizuální bonus. Jak se k tomuto trendu v Jotě stavíte? Chystáte něco s barevnou ořízkou?Barevné ořízky jsou znovuobjevený trend, který dodává knihám zvláštní kouzlo. V Jotě si to uvědomujeme a ořízky vnímáme jako způsob, jak knihám přidat vizuální atraktivitu. Plánujeme několik titulů s barevnými ořízkami, které nejenže budou potěchou pro oko, ale také zvýrazní jedinečnost a exkluzivitu daných knih. Víc ti ale zatím neprozradím. Myslím, že se máte na co těšit!

Nemůžu nezmínit Stezku Českem. První knihu jste společně s autorem Martinem Úblem vydali v roce 2022, letos vyšel druhý díl s novými příběhy ze Stezky. ČT2 nedávno odvysílala stejnojmenný seriál s oblíbeným hercem Mirkem Vladykou jako průvodcem. Autor knihy je velký vtipálek, nelákal vás všechny vyrazit na Stezku? Proč si obě knihy pořídit?
Stezka Českem je unikátní projekt, který vás zavede do nádherných koutů České republiky. V knihách najdete popis trasy, ale také osobní zážitky a vtipné příběhy, které cestu dělají ještě zajímavější. Pořad na ČT2 s Mirkem Vladykou je skvělým doplňkem ke knihám a dodává jim další rozměr. Určitě doporučuji obě knihy, protože vám poskytnou nejen praktické informace, ale také spoustu zábavy a inspirace pro vaše vlastní putování. Z Joty nás na Stezku Českem už pár vyrazilo a všichni se shodujeme, že je to vždycky velké dobrodružství. Martin Úbl tvrdí, že Stezku Českem může jít každý a já doplňuji, že v Jotě už to zvládla šéfredaktorka i markeťačka. Grafici jsou nalomení. 😉

Díváš se na databazeknih.cz? Sleduješ hodnocení u vašich knih? Je nějaká kniha, u které si myslíš, že si zaslouží vyšší hodnocení, než se ji dostává?
Ano, hodnocení na Databázi knih pravidelně sleduji. Je to skvělý způsob, jak získat zpětnou vazbu od čtenářů, přehled, jaké knihy lidé aktuálně čtou a která témata je zajímají. Já sama jsem na Databázi aktivní uživatelkou, hodnotím a píšu krátké knižní recenze. Jedna z knih, kterou považuji za podhodnocenou, je Představa o tobě od Robine Leeové. Letní erotický románek, který zaujme hlavně emocionálně nabitou zápletkou. Příběh matky dospívající dcery, která se ocitne v nečekaném milostném vztahu s mnohem mladším rockovým zpěvákem. Kniha se dotýká témat, jako jsou věkový rozdíl, mediální tlak a hledání vlastní identity v kontextu lásky, která se vymyká běžným konvencím. Kniha se dočkala i stejnojmenného filmového zpracování. Příběh by si zasloužil více pozornosti zejména z řad samoživitelek a žen toužících po vášnivém vztahu. Věřím, že pak by i hodnocení na Databázi knih bylo vyšší. Představa o tobě je tak ideální kniha třeba na dovolenou.

Tvých 5 největších srdcovek z již vydaných knih?
Vyměnit vodu květinám, Tři, Hory zpívají, Pařížská knihovna, Malá kniha stoicismu.

Co tě na práci v nakladatelství nejvíce baví?
Možnost objevovat stále nové knižní příběhy, autory, ale i čtenáře, se kterými jsem v kontaktu. Díky knižnímu světu jsem poznala mnoho zajímavých lidí a získala nová přátelství. Je to skvělý pocit, když můžu přispět k tomu, aby se dobré knihy dostaly k co nejvíce čtenářům. Také mě baví kreativní proces tvorby a propagace knih a spolupráce s talentovanými lidmi v oboru. My v knižním světě jsme prostě dream team napříč knihkupectvími, e-shopy, nakladateli, knihovnami.

Jak ti práce v nakladatelství změnila čtení v soukromém životě? Na Instagramu tě známe jako lucie.pise. Jaký je tvůj nejoblíbenější žánr, co ráda čteš, pokud nečteš zrovna knihy z vašeho nakladatelství?
Práce v nakladatelství mi čtení v soukromém životě zase tolik nezměnila. Vždycky jsem milovala knihy a tato práce mi umožňuje být s nimi v neustálém kontaktu. Možná čtu více než dřív, protože mám přístup k mnoha novinkám a různým žánrům, ale láska ke čtení zůstala stejná. Je úžasné, že mohu dělat to, co mě baví, každý den. Na Instagramu sdílím své čtenářské zážitky, občas nějakou perličku z backstage nakladatelství, ze života knihomolky, mámy, člověka, který má rád život, slunce, dobré kafe, v létě vychlazené pivo, procházky a přírodu. Nemám vyhraněný žánr. Čtu, na co mám zrovna chuť. Světové romány, historickou fikci, psychologické thrillery, českou beletrii, osobní rozvoj. V létě ráda čtu horory a duchařiny. Miluju, když mě příběh dokáže pořádně vystrašit. Ráda se bojím a čtení po večerech na zahradě jen umocňuje ten napínavý zážitek. Když se setmí a světla pomalu zhasínají, atmosféra je prostě dokonalá. A každý neznámý zvuk ve tmě dodává čtení další rozměr. Zrovna včera jsem sledovala malá solární světýlka na druhé straně zahrady a u toho držela v ruce Ignis Fatuus od Petry Klabouchové. 😉

Luci, kde dobíjíš baterky? Jak odpočíváš?Práce v marketingu je hodně extrovertní záležitost. Pořád jsem s někým v komunikaci, ať už písemné, nebo osobní. Miluju tu práci, ale když už fakt potřebuju vypnout, baterky dobíjím tichem. O víkendech mizím v přírodě, cvičím jógu, běhám, čtu, chodím a poslouchám audioknihy. Brno, kde žiju, mám dokonale prochozené. V takových chvílích se ze mne stává introvert, který se ukrývá před světem a ze všeho nejvíc si přeju, aby se mě nikdo na nic neptal a nic po mně nechtěl. 😊