• Průvodce po teplých krajích. Dělám to už od dětství. Své cestovatelské sny si plním nejdříve na papíře v teple domova a teprve, když rozpočet dovolí, vydávám se poznávat vzdálená místa ve skutečnosti. V zimních měsících jsou u Čechů nejoblíbenějšími destinacemi Thajsko, Dominikánská republika, Maledivy a Spojené arabské emiráty. Fotky palem, rozpálených pláží a moře vás zahřejí i doma v Čechách. Pro tyto účely nedoporučuji proslulé průvodce od Lonely Planet, ty jsou na místě k nezaplacení, ale text a tipy na místní restaurace a hotely vás, pokud už dovolenou nemáte zaplacenou, asi příliš neosloví. V edici Společník cestovatele si prolistujete fotky s krátkými popisky, takže až budete stát na té nejkrásnější pláži světa, nejen, že ji bez problému poznáte, ale ještě svůj doprovod okouzlíte nastudovanou vědomostí.
  • Thrillery, u kterých se zapotíte. I v třeskutém mrazu vás zahřeje výborně napsaný nervák. Vsaďte na klasiky a zima vám určitě nebude: Manželské duo píšící pod pseudonymem Lars Kepler má na kontě nový případ Joony Linny s názvem Lazar. Kříďák britské spisovatelky C. Tudor je označován jako kniha roku. Naše redaktorka byla tímhle mysteriózním thrillerem před kterým se nedá utéct nadšená a užila si ho především díky nečekaným překvapením a osobitému hlavnímu hrdinovi. Dalším osvědčeným „zahřívačem“, který vám zpříjemní zimu, je Daniel Cole. Jeho Loutkář nebo Hadrový panák napnou vaše nervy a jejich břitký humor i překvapivé zápletky vás dostanou do varu. Když detektiv píše příběhy o detektivovi, tak to snad ani nemůže dopadnout špatně. Důkazem jsou knihy od Jørna Liera Horsta, zkuste třeba tu poslední – Zaslepení.
  • Publikace o teplých nápojích. Zahřeje něco lépe než teplý nápoj? Zkuste 77čajů pro čajové laiky i labužníky nebo Tajemství domácí čajovny. Jste-li spíše naladěni na čerstvou vůni kávy, mohu vám doporučit publikaci Káva – putování za tajemstvím kávových specialit nebo si počkejte na pořádnou Černou kávu od Agathy Christie. Dělá jí totiž znamenitou. Nejsem zrovna fanoušek zahřívání se něčím ostřejším, vám v tom ale rozhodně bránit nebudu. Je libo whisky či rum? Pomoci s zahřátím by mohla i nová Pivopedie Radka Diestlera. Tam, kde se točí, zima rozhodně nebude.
          
  • Vyrobte si něco na zahřátí. Co zahřeje úplně nejlíp? Ponožky od babičky, copak jste z nich letos pod stromečkem neměli největší radost. Jenže co když zrovna vaše babička vánoční ponožky nedodává nebo už žádnou nemáte? Zkuste to letos sami. Uplést ponožky bude hračka a zvládnete to dokonce i bez jehlic, pokud si pořídíte speciální kroužek a knihu s 50 jednoduchými návody. Pokročilejší se můžou zahřát i v novém svetru. Jak na to vám poradí buď Carolin Schwarbergová v knize Jednoduché pletení – Vlastnoručně upletené trendy modely nebo Češka, pletařská odbornice a oděvní návrhářka, Jaroslava Dovcová ve své knize Pletení a háčkování.
       
  • Zateplete obydlí! Nepodařilo se vám podle mých rad se zimou zabojovat? Zbývá poslední, nenáročnější možnost: zateplete si pořádně dům a zima u vás nemá šanci!