A zcela nepřekvapivě považují za klíč ke spokojené duši plný žaludek. Ale pozor, energii, chuť a radost do života nezískáte jen tak z rohlíku se salámem – pravé životabudiče unavených duší jsou smoothies. Myslí si to třeba Julia Gruber, která recepty s názvem 36 Smoothies pro duši   vydala na praktických kartičkách, které se dají zavěsit na lednici nebo vzít s sebou na návštěvu k příbuzným. Při těch je totiž někdy potřeba pořádná dávka pozitivní energie pro duši. Nebo čokoládový či léčivý nápoj, které také v knize naleznete. Smoothie ale nemusí duši jen léčit, kuchařka s těmito nápoji ji dokonce může mít! Alespoň to tvrdí Kateřina Kuranová, autorka Smoothies – Kuchařka s duší. Velkým plusem jejích receptů je, že si je můžete snadno připravit z lokálních surovin. Energii, inspiraci a pohodu slibuje stejně jako její zahraniční konkurence. Přiznám se vám bez mučení – na moje krizičky musí nastoupit tvrdší kalibr než ovocné a zeleninové nápoje. Jestli to máte podobně, tou pravou volbou může být nová kuchařka Romana Vaňka Jednoduše a dokonale – MASO. Podle ní zvládne uvařit i začátečník, takže ji v klidu předejte manželovi a dětem, vše negativní zaspěte a vstaňte až k hotovému. Mimochodem, takový kvalitní polední spánek zažene nejeden splín. Přečtěte si o tom v krátké příručce Ruedigera Dalkeho – Zdříměte si. Od stejného autora vám mohu poradit i knihu Strava pro klid v duši. V ní Ruediger Dalke doporučuje veganskou stravu. Při ní tělo nebude zatěžováno hmotou z mrtvých těl ani jatečním utrpením zvířat, ale dostanou se mu plnohodnotné sacharidy a vysoce kvalitní bílkoviny. Ne každý ale musí hned přecházet na veganskou stravu, aby se cítil šťastnější. Moji duši zahřeje, i když si prolistuji (v lepším případě i připravím) Bleskové dezerty z Edice Apetit. Nebo dám slepičí polévku pro duši. Já tedy myslím tu skutečnou, horkou a poctivou. Ale Jack Canfied a Mark Victor Hansen pod tímto názvem prodávají celou sérii knih s inspirativními příběhy o pozitivním myšlení, poutu s matkou nebo se psem. Přinejmenším zajímavá volba témat, ne?

                                  

Abych vaši duši nesytila pouze fyzicky, nabídnu vám i něco kreativnějšího. Deník pro duši od nakladatelství Grada je totiž super pomocník pro všechny jarní splíny. Najdete v něm všechno – místo pro vlastní myšlenky, citáty jiných, relaxační omalovánky, doporučení, rady a cvičení. Navíc má krásnou ilustraci na obálce.

Ostříleným expertem ve věci je i italský sběratel moudrostí Bruno Ferrero. Jeho nabídka příběhů k zamyšlení je opravdu pestrá, například Ptačí zpěv pro duši, velice úspěšné Příběhy pro potěchu duše nebo Úsměvy pro duši a mnoho dalších. Je nutné vás ale upozornit, že Bruno Ferrero je salesiánský kněz. Jeho příběhy jsou tedy dost duchovně zaměřené.

  

Stále žádná změna?  Osvědčenou protikrizovou metodou je pohyb. V soukromí se zkuste řídit radami z knihy Tantra – Milování duší uznávaného učitele tantrického sexu Somananda Mosese Maimona.   Na veřejnosti zase klidně můžete vyrukovat s Mindfulness – Fit na těle i na duši, Úvod do základů Mindfulness. Toto učení jak si vychutnat kouzlo okamžiku, na chvíli se zastavit, vydechnout a vychutnat si prosté radosti je teď in. Stejně dobře vám ale poslouží k klasické reiki (Reiki – léčba pro tělo, mysl, duši) nebo jóga (Jóga pro duši, mysl a tělo).

     

Čekáte tajný tip na závěr? Někdy je prostě lepší nechat věcem volný průběh, zalézt si do peřin, nedělat nic a počkat až krize pomine. A přesně to jdu teď udělat já.