V rámci Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) existuje komise pro dětskou knihu. A ta spolu s Mezinárodním sdružením pro dětskou knihu (YBB) každý rok vydává katalog, který má sloužit nejen knihkupcům a knihovnám, ale i širší veřejnosti. Třeba rodičům nebo učitelům, aby se zorientovali v obrovské hromadě knih, která každý rok naplňuje pulty knihkupců, a vybrali pro dítě tu pravou.

Co v katalogu najdete? Letos 36 knih různých žánrů. Sbírky poezie, pohádky, fantasy a sci-fi,  ale i dobrodružné příběhy a naučnou literaturu. Něco je určeno pro větší, něco pro menší děti. A letos v něm najdete i jednu tematickou publikaci pro poslední ročníky základních škol – Život onlife Michala Černého. Ten se snaží dětem rozumně vysvětlit, že život v kyberprostoru má nejen spoustu výhod, ale i značná rizika. A mimochodem, když si ji potají večer půjčíte, možná budete velmi překvapeni, jak zajímavá témata filosof Michal Černý zvolil a kolik toho o brouzdání na internetu sami nevíte.

Ráda bych vás upozornila i na knihu Petra Borkovce – Každá věc má něco společného se štěstím. Je to básnická sbírka a já osobně bych ji v knihkupectví asi bývala přehlédla. Přitom se jedná o velmi zajímavé krátké básně. Jsou hravé, plné niterných pocitů a vzpomínek a přitom popisující běžné a dětem blízké události jako je třeba večeře. Ocenění Zlatá stuha a nominace na Magnesii Literu této sbírce náleží určitě právem. Stejně tak dobré, jen u rčené menším dětem, je i autorovo leporelo Věci, které ztrácíme.

Už znáte Stelu a její rodinu z Osmihorek? Pokud jsou vaše děti milovníci zimní přírody, je načase se se Stelou seznámit. Tato holčička je totiž dcerou mašéra a společně s celou rodinou a psí smečkou se v knize Stela a 16 huskyů vydá na závod psích spřežení na Aljašku. Milá a velmi originální kniha (konečně je pro děti zpracována i jiná zimní aktivita než jen lyžování a sáňkování) od Terezy Pařízkové má i pokračování Stela v zemi tučňáků. 

         

Jestli jste se někdy snažili vylepšit výslovnost, slovní zásobu a čtenářskou gramotnost svých dětí, určitě znáte Ester Starou a jejího manžela Milana. Společně už vytvořili nejednu knihu. V letošním katalogu se objevila publikace Až se ucho utrhne – 50 ilustrovaných přísloví.  Ta se snaží dětem objasnit význam klasických českých přísloví krátkým a vtipným komiksem. Mimo to připojili i překlad přísloví do pěti dalších jazyků. Milan Starý ilustroval i další knihu, která se v katalogu objevila. A opět je jazykově hravá. Proč nehraje King Kong ping-pong Miloše Kratochvíla je sbírka veršů o lidských slabostech i obavách, zvířatech a veselí.

      

V katalogu najdete skutečně pestrou směsici toho nejlepšího z české dětské literatury, od knihy o počasí známé české rosničky (Předpovídej počasí – Dagmar Honsová, Martina Součková), po komiks o justiční vraždě Milady Horákové. Pokud se v české dětské literatuře nepohybujete, tento výběr vás určitě ohromí svou pestrostí. V Čechách totiž pro děti v posledních letech vychází zajímavá, kvalitní, tematicky nápaditá a výborně zpracovaná literatura. Jen je občas problém ji pod záplavou komerčně úspěšných Disney knížek objevit.

    

A pokud by vám náhodou ani tento katalog k  výběru nestačil, doporučím vám sáhnout po seznamu laureátů Zlaté stuhy 2020 (i to je sázka na kvalitu). Anebo vsaďte na Prašinu Vojtěcha Matochy. Ta totiž letos mezi dětmi opravdu „frčela“.