Naštěstí, i s nepříznivým počasím se dá pracovat. Teplá chlupatá deka, polštářky, svíčky, příjemná hudba. A nějaká spřízněná osoba. Jinak nebudete hygge, ale pořádně out. I když teď už byste spíš měli být lykke, to frčí víc. Já bych na ta cizí slova raději dala pozor, abyste si nakonec místo pohody, neudělali döstädning, protože ten je teď údajně také in.

Slova hygge a lykka pochází z dánštiny. Hygge znanemá útulnost a lykke štěstí. Döstödning je ze švédštiny a znamená „úklid pro případ smrti“. Tato slova jsem sem ale nenapsala, protože se mi extra líbí. Severské národy tradičně patří mezi nejšťastnější na světě podle průzkumů sestavovaných OSN. Dánsko se dlouhou dobu drželo na prvním místě, ale například v letošním roce jej předběhlo Finsko. A protože Dánové jsou dobrosrdeční a rádi dobro předávají dál, vznikly zde fenomény označované výše uvedenými slovy. A právě ony vám pomůžou nejlépe přežít současné studené plískanice.

HYGGE – PROSTĚ ŠTATSTNÝ ZPŮSOB ŽIVOTA – MEIK WIKING

Meik Wiking (mimochodem, taky vám připadá, že tohle jméno prostě musí být pseudonym?) je ředitelem Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. A tento odborník na štěstí tvrdí, že Dánové jsou nejštěstnějším národem na světě právě kvůli fenoménu hygge. Je to přesně ten pocit, když se doma schoulíte na gauči přikryti teplou dekou, uděláte si čaj nebo nalijete sklenici vína, vypnete telefon a buď si přečtete pěknou knížku nebo jen klábosíte s přáteli. Kniha Meika Wikinga je milá a příjemná a navodí vám doma tu pravou atmosféru hygge. Pro náročného čtenáře ale vhodná není.

HYGGE – CESTA KE ŠTĚSTÍ – MARIE TOURELL SODERBERGOVÁ

Meik Wiking není jediný, kdo chce příslušníky cizích národů do hygee zasvětit. Máte-li raději ženský pohled na věc, kupte si knihu od Marie Tourell Soderbergové. Podle ní je hygge všude kolem nás, ale v dnešní uspěchané době si málokdo dokáže pro tyto okamžiky najít čas. Kniha vás naučí hygge hledat, najít a užít si ho. Navíc se výborně čte, jsou v ní krásné fotografie, ale i recepty.

LYKKE – TAJEMSTVÍ NEJŠTASTNĚJŠÍCH LIDÍ NA SVĚTĚ – MEIK WIKING

Po úspěchu prvního dílu knihy o pohodě a štěstí se Meik Wiking rozhodl přitvrdit a prozradit všem těm, kteří neměli to štěstí narodit se v Dánsku, jak udělat svůj život šťastnějším. Jak hledat dobro všude kolem nás, jak ho nalézt a naplnit bez ohledu na naši geografickou polohu. Proto sepsal příběhy lidí, které potkal na svých cestách po celém světě a doplnil jimi závěry svého výzkumu a své návody na dosažení každodenního štěstí. Jeho cílem je nepřinést životní radost jenom vám, ale vaším prostřednictvím ji předat celému světu.

FIKA SLADKÁ ŠVÉDSKÁ KUCHAŘKA (DĚVČE U PLOTNY) – KRISTINA LUND

Jestli je toho štěstí na vás přeci jen už příliš, doporučuji vám dát si fiku. To je další specifické švédské slovo a znamená to malou přestávku na něco dobrého. A něco dobrého se naučíte péct díky této kuchařce. Kristina Lund v představuje ty nejlepší švédké recepty, které pro vás objevila, vyzkoušela, sepsala na blog a jeden čas dokonce i vyráběla ve své malé provozovně. Hmm, i když mám čtení moc ráda, není lepší být štastný při okusování skořicového šneka?

LAGOM – TAJEMSTVÍ SPOKOJENÉHO ŽIVOTA – NIKI BRANTMARKOVÁ

Lagom není ani málo, ani moc. Je to prostě tak akorát. A když uděláte ve svém životním rytmu pár drobných změn, získáte více času na věci, které jsou opravdu důlěžité. A tak vás lagom naučí hledat krásu v jednoduchých věcech. Prozradí vám, že ke šťastnému životu nepotřebujete přepychové kulisy; přinese vám klid a rovnováhu. Lagom se promítá pro práce, partnerství, výchovy dětí. Pokud si z této filozofie nic nevezmete, věřte, že minimálně fotky určitě stojí za to, abyste tuhle knihu otevřeli.

ŽIVOTNÍ ÚKLID – DO HROBU SI TEN NEPOŘÁDEK PŘECI NEVEZMETE: MARGARETA MAGNUSSON

Jestli už jste z toho přívalu pozitivismu a zlepšování života trochu unaveni, otevřete si knihu této postarší Švédky. Přináší taky originální pohled na věc ze severu. Zcela pragmaticky totiž radí, že nejlepší je udělat tzv. úklid pro případ smrti. Aby ho za vás nemuseli dělat druzí. Neděste se. Tahle kniha není žádné morbidní drama. Je napsaná velmi hezky a citlivě. A poradí vám, jak si protřídit a uklidit věci tak, aby po vás jednou nezůstali hory harampádí. Margareta to ukazuje na příkladech svých osobních šuplíků, ale i na pozůstalosti jejího zeslulého muže. Tato kniha vám pomůže nejen uklidit, ale zamyslet se nad tím, jestli věci, které doma tak zarputile hromadíte budou mít jednou nějakou hodnotu i pro vaše děti. Kromě materiálních statků vám pomůže udělat si pořádek sami v sobě. A na takové akce je pochmurné počasí přeci úplně ideální.