77 čajů pro čajové laiky i labužníky – Michal Thoma

Tato kniha je pro každého milovníka čajů jako takový lexikon různých druhů, plný fotografií, receptů na tento lahodný nápoj. Je to stručný návod pro všechny, kdo se chtějí dozvědět základy o čajích, jak je připravovat, jaké druhy rozlišujeme, jak se pěstují a zpracovávají. Recepty na přípravu různých druhů jako je například Yogi masala, vás budou určitě zajímat. Tuto knihu by měl mít každý milovník čajů po ruce ke každodennímu použití.

 Čaje z bylinek a ovoce – Rudi Beiser

Pokud máte rádi pouze bylinkové a ovocné čaje, pak je kniha přesně pro vás! Přehledný atlas obsahuje fotografie různých bylin a rostlin k sestavení toho správného čaje. Poradí nám, jak tyto ingredience rozpoznat v přírodě a poté z nich uvařit výborný čaj. Také obsahuje popisky, která bylinka je na co dobrá a na jakou nemoc či trápení nám může pomoci. Recepty na konkrétní čaje z bylinek a ovoce jsou samozřejmostí.

 Matcha – Louise Cheadle, Nick Kilby

Znáte čaj matcha? Že neznáte? To je ale opravdu škoda. Tento japonský práškový zelený čaj je totiž snad na všechno. Přispívá dobrému trávení, dokonce se říká i hubnutí, dá se díky složení přidávat do pečení a vaření, či do různých drinků. Má vysoký obsah antioxidantů, uklidňuje, má pozitivní účinek na paměť, koncentraci, imunitní systém, cholesterol a je to vysoký detoxikátor. Ještě váháte? Zkuste tuto knihu, kde se o tomto jedinečném čaji a jeho přípravě v kuchyni dozvíte mnohem víc.

Cesta čaje Dilmah – Edwin Soon

Sice název mluví o značce čajů Dilmah, ale nenechte se zmást. Kniha je z větší části o tomto nápoji jako takovém, všeobecně. Obsahuje základní údaje o čaji, jeho historii, jak se zpracovává, ochutnává, dokonce zde najdete snoubení různých druhů čajů s čokoládou, deserty, sýry, či dokonce doutníky. Jen v malé části knihy najdete přímo druhy čajů Dilmah.  Skvělá příručka pro milovníky čaje.

 Čaj nejen o páté – Bylinkové čaje pro potěšení i zdraví – Karen Sullivan, Paula Grainger

Tato výborně uspořádaná kniha od nakladatelství Metafora si vás získá na první pohled. Najdete v ní mnoho fotografií čajíčků všech možných druhů, praktický herbář všech bylinek, které byly v knize použité.  Publikace vám poradí, jaké bylinky jsou na co vhodné, na jaké neduhy jaký druh čaje použít a jak si ho připravit. Najdete zde čaj na nachlazení, spaní, trávení, na imunitu nebo například také čaje na dobrou náladu, pro štěstí či dobré ráno. Čaj nejen o páté je přehledná a velice dobře zpracovaná kniha a neměla by chybět v žádné knihovničce správného čajomila.

 Tajemství domácí čajovny

Toužíte si doma udělat takový ten pravý čajíčkový rituál? Jak si udělat tu správnou atmosféru vaší oblíbené čajovny? Jak si připravit sypaný čaj do konvice a jak ho poté servírovat? Jakým způsobem namíchat různé čaje, bylinky a koření a jak spolu ladí dohromady?  V této knize najdete odpovědi na všechny tyto otázky. Tajemství domácí čajovny k vám přichází s různými recepty se sypaným čajem, které si snadno připravíte doma. Takže si připravte konvičku, sítko a sadu hrnků, hezky se usaďte a udělejte si vlastní rituál podle svého, v teple vašeho domova…

Vše o čaji pro čajomily – Karel Valter

Tato kniha už se mezi čajíčkáři stala tak trochu pojmem či fenoménem, chcete-li. Vyšla již v šesti vydáních a je velice oblíbená. Je to taková čajová bible všech milovníků čaje v Čechách. Je vtipná, zábavná a je skvěle napsaná. Nejsem takový znalec, ale vím, že je mezi nimi velice oblíbená a dokonce byla někde označená za povinnou četbu pro všechny čajomilce. Barevné fotografie a způsoby přípravy jsou už k těm všem informacím o čaji jen příjemným bonusem. Nutno dodat, že autor knihy je členem francouzského klubu milovníků čaje, je uznávaným odborníkem při posuzování čajů a cestuje všude po světě, za účelem poznávání různých oblastí pěstování čaje, setkává se s čínskými, ceylonskými, indickými a dalšími znalci a poznává špičkové čaje ze všech koutů světa.