ARISTOKRATKA A VLNA ZLOČINNOSTI NA ZÁMKU KOSTKA – EVŽEN BOČEK

Na knihu si budete muset počkat až do října, ale hned teď si ji můžete objenat v našem předprodeji
nebo si přečíst některý z předchozích tří dílů ze života zchudlé akristokratky. Já tedy rozhodně
neznám lepší způsob jak se seznámit s vnímáním naší národní kultury než očima Marie Kostkové z
Kostky. Tahle Čechoameričanka a příslušnice české šlechty totiž zažívá celou řadu absurdních situací souvisejících se správou kulturní památky. Ve čtvrtém pokračování humoristického románu je na hradě Kostka vyhlášen smutek. Černá sukna z oken, pietní místo. Jenže na Kostku kromě truchlících doráží i osoby, které rozpoutají vlnu zločinnosti. A Marie? Ta musí jako vždy rozplést zašmodrchanou situaci, a navíc se jí dostane i žádosti o ruku. Jenže, u kastelána Evžena Bočka si nikdy nemůžete být jisti, jestli to některá z jeho postav nevyslovila v pomatení smyslů.

SKLENĚNÝ POKOJ – SIMON MAWER

Předobjednávku si můžete udělat i na knihu Skleněný pokoj. Není nová, pouze beznadějně vyprodaná, a tak se připravuje její další vydání. K tématu kulturního dědictví s evropským prvkem se hodí výborně. Anglický autor v ní vypráví skutečný příběh nádherné brněnské vily Tugendhat. Je to majestátný, zázračný dům, který byl postaven na míru bohatému židovsko-křesťanskému novomanželskému páru. Jenže pak přijde nacistické vojsko. V roce 2009 byl tento výjimečný románnominován na The Man Booker Prize. Zaujal kritiky a já myslím, že ani vás nezklame.

ARCHITEKTURA – LEXIKON ARCHITEKTONICKÝCH PRVKŮ A STAVEBNÍHO ŘEMESLA – ONŘEJ ŠEFCŮ

Pokud se rozhodnete brát Dny evropského dědictví trochu víc odborněji, můžu vám doporučit tuto
krásnou publikaci od nakladatelství Grada. Jedná se o terminologii architektury v obrazech. Je to přehledné, názorné, bohatě ilustrované, v knize se snadno orientuje, a terminologii si brzy bez problémů osvojíte. Seznámíte se se stavebními slohy, křesťanskou ikonografií i proporcemi staveb. S takovými znalostmi lehce zvládnete zazářit na kdejaké prohlídce kulturní památky i na nedělním obědě u babičky!

SKVOSTY EVROPY – MILAN HOLEČEK
https://www.dobre-knihy.cz/skvosty-evropy-306573.html

Neplánujete “drtit” termilogii, nezajímají vás odbornosti a na čtení románu jste přiliš unaveni? Pak zkuste zalistovat knihou Skvosty Evropy. Obsahuje velmi zdařilé fotografie všech evropských památek, které byly do roku 2016 zapsány na seznam UNESCO. Vešly se na 768 stran, ale nutno podotknout, že v knize je Evropa brána goegraficky, takže v ní nenajdete fotografie památek z asijské
části Ruska, Turecka nebo zámořských území, která patří některým evropským státům. Na našem eshopu
je teď se slevou, líné podzimní deštivé dny se blíží, takže nezbývá než najít nějaké teplé
místečko, kde si nad fotografiemi můžete pohodlně snit o návštěvě některého z oněch zajímavých
míst.

S PASTELKAMI PO ZÁMKU TELČ – EVA CHUPÍKOVÁ

Historické jádro Telče, které je na seznamu UNESCO od roku 1992, v předchozí knize najdete. Je ale možné, že vaše děti krásnou fotografii až zas tak neocení nebo si ji jednou prohlédnou a rychle zapomenou. Proto vám jako poslední knihu chci doporučit něco speciálního – ilustrované průvodce s pastelkami. Pro děti a kreativní duše výborná věc. Nejen, že se dozvíte informace o historii, interiérech i exteriérech, významných osobnostech, ale můžete si kreslit, lepit a zaspisovat. Samozřejmě, že nejlepší je rovnou místo i navštívit a využívat průvodce aktivně přímo na zámku. Ilustrované průvodce (zpracováno je už vícero hradů a zámků v České republice), ale určitě dětem můžete koupit i s předstihem, aby se na výlet dostatečně připravily a těšily.