Knižní tipy

Rebelky v dětských knihách

Rebelky v dětských knihách
Ráda bych napsala, že jsem nápad na tenhle článek dostala já. Ale nenapíšu. Autorská práva náleží mé kamarádce, která už měla dost předčítání pohádkové klasiky, ve které jsou ženské hrdinky jemné, krásné a milé. Líbezně zpívají a čekají na muže svých snů. A tak na svém facebookovém profilu požádala o doporučení knih pro děti, ve kterých i ženské hrdinky dělají „cool věci“.  A veřte nevěřte, takových knih je spousta.
A řadu inovativních hrdinek najdete i v oné osvědčené klasice. Hrdinky knih Astrid Lindgrenové rozhodně nejsou žádné chudinky schovávající se v koutě. Mají ztřeštěné nápady a nebojí se je realizovat. A jejich dobrodružství jsou navíc naprosto nadčasová. Bavily vás, budou bavit vaše děti a já věřím, že i spoustu dalších generací. Ať už sáhnete po Pipi Dlouhé punčoše, Madynce, Lotce z Rošťácké uličky, Ronje, dceři loupežníka nebo Dětech z Bullerbynu (ano, vypravěčka Lisa a její kamarádky, přece), neuděláte chybu. Příběhy Astrid Lindgrenové navíc můžete pořídit i namluvené jako audiopohádky.

Klasika ale není jen literatura ze Švédska. Co takhle Dánsko? Hans Christian Andersen stvořil hned několik hlavních hrdinek, které se nebály jít svému štěstí i neštěstí bezhlavě naproti. Vzpomeňte na Sněhovou královnu a odvážnou Gerdu. Malou mořskou vílu bych raději za vzor moc nedávala. Dál se podívejme do Alp. Tam Johanna Spyri vytvořila silný příběh děvčátka peroucího se s osudem i drsným životem v horách. Heidi, děvčátko z hor můžete zakoupit v různých vydáních uzpůsobených pro jednotlivé věkové skupiny. Z německy mluvících zemí nepochází ale jen Heidi. Odvážnou hlavní hrdinku najdete i v pohádce bratří Grimmů Paní Zima. Jednu neobyčejnou a dost cool hlavní hrdinku najdeme v americké literatuře. Ano, nemám na mysli nikoho jiného než legendární léčitelku dětských neduhů Paní Láryfáry. Opravdu neznám nikoho, kdo by tuhle osobu stvořenou Betty MacDonaldovou v dětství nemiloval. Mohlo by se zdát, že další americká ženská klasika je určena pro velké čtenářky (já sama se pamatuji, že jsem ji četla někdy na druhém stupni základní školy). Opak je pravdou! Malé ženy Louisi May Alcott seženete v mnoha zjednodušených vydáních. Takže nezkrotnou Jo i její sestry můžete v klidu představit opravdu nejmenším slečnám.

Zalovíme také v klasických českých vodách? Pak navrhuji hrdinku Václava Čvrtka vílu Amálku nebo Gabru a Málinku, darebačky z Valašského Meziříčí. A pozor, Dášenku. Však zadání znělo ženská hrdinka, ne žena. A tohle rozpustilé štěně je rebelka každým coulem, to jí upřít nemůžete.

Pomalu se přesuňme na kategorii Disney. Moderní princezny z tohoto slavného studia zůstávají stále krásné, tak jako jejich starší kolegyně, ale značně se feminizovaly. Princezna Mulan je bojovnice. Odvážná Vaiana to má přímo v názvu. Elsu a Annnu z Ledového království už doma určitě znáte. Ale co já si pamatuji, tak Locika chvilku čekala. Než jí narostou vlasy, bude moci uprchnout a užívat si života. A zrzavou Rebelku Meridu znáte?

Zcela samostatnou skupinou knih s ženskou tematikou jsou pak reálné příběhy jedinečných žen z české i světové historie. Toto jsou ale publikace určené starším dětem. Velké ženy z malé země jsme pro vás recenzovali, když byli novinkou na pultech knihkupců. O dvaceti pěti pozoruhodných ženách z naší republiky píše i Ivana Peroutková v knize Ženy, co se nedaly. Podobný koncept, ale žen ze všech koutů světa, najdete v knize Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky, která má dokonce dva díly a v každém je sto příběhů inspirativních žen. Pozoruhodných vědkyň, političek, sportovkyň, umělkyň ze současnosti i minulosti. Svět i světové dějiny zase můžete procestovat s třiceti třemi výjimečnými dívkami v knížce Průvodce historií očima odvážné holky – Kniha pro malé rebelky. Poznáte každodenní život i jedinečné historické události.

Už jste tipy na rebelské knihy zcela zahlceni? Tak už to trochu zkrátíme. Mezi předškoláky jsou velmi oblíbené knihy spisovatelky Julie Donaldson a ilustrátora Axela Schefflera. Bohužel, do češtiny je jich přeložený jen zlomek. I tak tu najdete příběh Dráček Zog a princezna Rebelka. Pokud se Gruffalinka a Všichni letí na koštěti dočkají dalšího vydání, jsou to také určitě vhodné tipy od této autorské dvojice. Pro větší holčičky pak doporučujeme Princeznu Zrcadlenku.  Zůstaňme ale u těch nejmenších. Ty určitě pobaví kniha Nechci být princezna, ve které se z malé holčičky stane strašlivý drak. Čarodějnice v moderních zpracováních obvykle bývají celkem cool ženy a proto v našem výčtu nechybí ani Bordelína.

Z komiksů pak vřele doporučujeme ten o Růže – to totiž rozhodně není princezna podle klasických kritérií a nejen proto, že nosí tenisky a pruhované tričko. Růža – Zachraňte princeznu! Zkusit můžete i Hvězda Šmoulinka, kde se Šmoulinka snaží přesvědčit celou vesničku, že zvládá nejen hezky vypadat, ale i zastoupit Taťku Šmoulu. Oblíbeným komiksem s originálními dívkami jsou Záleskautky – něco jako Rychlé šípy, ale v 21.století a v dívčí verzi. A bonus  navíc – bylo vydáno více dílů!

Ještě nemáte dost? Tak ale už vážně poslední: co takhle rebelské knížky pro školačky. Zkuste se seznámit se Zacharinou z knihy Písečný vlk. Tato švédská kniha byla oceněna literárními cenami i kladnými ohlasy kritiků a přeložena do více než patnácti jazyků. Willow má čarodějné nadání a vlastního lišáka Rufuse. A Dívka jménem Willow je napínavé pátrání po dalších magií obdařených dívkách. Co k tomu dodat? Knihu Roalda Dahla jsme klidně mohli zařadit i mezi klasiku. Matylda je nadaná, inteligentní, ale dospělí ji ignorují a ani rodiče se ní nechovají moc hezky. Dívka z anglického venkova má ale kouzelné síly a všechno zvládne. Už jsme v našem výčtu hrdinek- rebelek měli spoustu čarodějnic. Což takhle teď si dát jednu hastrmanku? V knize Hastrmanka Evelínka a zlatá rybka tahle malá lumpačka zamíří na prázdniny k dědovi. A ztratí u toho rybku. Věděli jste, že autor nesmrtelného Nekonečného příběhu napsal i knihu s hlavní hrdinkou? Jmenuje se Děvčátko Momo a ukradený čas a je plná poetiky, napětí a hlavně vás zavede do světa nekonečné fantazie. Poslední tip je tak trochu lob pro všechny neúnavné předčítačky. Tahle hlavní hrdinka vás nadchne (no, možná i naštve, pokud máte zrovna slabou chvilku).  Supermáma získá superschopnosti koupí kouzelné kabelky a rozhodně je neváhá použít v běžném životě.

Věřte nebo ne, tohle rozhodně není konečný výčet knih pro děti se zajímavými, statečnými, odvážnými a silnými ženskými hrdinkami. Pokud vás toto téma také oslovilo, dejte nám vědět (případně i své vlastní tipy). K tomuto tématu se určitě na našich stránkách ještě rádi vrátíme. Zároveň děkuji všem, kteří se ve facebookové debatě podělili o své oblíbené knížky a rozšířili tak mé znalosti v tomto oboru.
Autor Tereza Mec
Image
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času. Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.

Štítky