Literární zajímavosti

Představujeme: podžánr fantastiky LitRPG

Představujeme: podžánr fantastiky LitRPG
Oblíbili jste si počítačové či konzolové hry na hrdiny, ale zároveň si občas rádi přečtete i nějakou tu knížku? Potom bychom vám rádi představili poměrně nový žánr LitRPG, který oba tyto světy spojuje.
LitRPG je literárním žánrem, který ve svém názvu spojuje dva termíny – literaturu a RPG neboli Role Playing Game. Tento anglický název můžete do češtiny volně přeložit jako "hra na hrdiny". Čtenáři v knihách mají možnost sledovat určitou postavu, která se postupně z velice slabého jedince vypracovává až do vyšších levelů. Nechybí přitom sbírání zkušeností, předmětů, souboje, ale i úmrtí a následné respawny neboli oživení. Vše tedy probíhá podobně jako v již zmíněných počítačových či konzolových hrách, pouze nemáte žádnou možnost zasahovat do dění. Zároveň je často přítomná i zápletka z reálného života hrdiny. Bohužel se jednotlivé motivy občas opakují. Tím hlavním je většinou ten, že se hlavní postava dostane do virtuální reality a nemůže z ní odejít. Musí tedy skrze různé úkoly hledat cestu, jak se zpátky dostane do normálního života. Naštěstí se už objevily i trochu rozdílné a originálnější zápletky. V českém překladu se na tento žánr objevil zejména v produkci nakladatelství Fantom Print a Albatros Media. Nepsaným pravidlem je fakt, že děj se odehrává ve světě fantastiky – ať už čistokrevného fantasy nebo sci-fi. Takovým předchůdcem LitRPG bylo třeba velice populární Ready Player One od Ernesta Clina. Jednalo se však o trochu řekněme komerčnější podobu a ti praví zástupci tohoto žánru přicházejí až následně. V drtivé většině autoři pocházejí z Ruska.

Za pozornost určitě stojí třeba Vasilij Michajlovič Machanenko. Tomuto tvůrci u nás vyšla série Cesta šamana, která se dočkala hned sedmi dílů. V tomto případě se jedná o zástupce fantasy, v němž můžete sledovat vzestup začínajícího zloděje nebo mága Mahana. V domovině se tato série stala velkým bestsellerem a vyšla i v anglickém překladu.

Další autor pochází z Grozného v Čečensku a jmenuje se Michael Atamanov. Ze své rodné země ovšem už v dětství kvůli válce utekl společně s rodinou do Ruska. Tomuto tvůrci u nás vycházejí hned dvě série. Zatímco zástupce sci-fi Obránce perimetru se odehrává ve vesmíru, velice originální Temný bylinkář je zase z fantasy světa a hlavní postavou je goblin - bylinkář. Právě druhá jmenovaná série je za mne jednou z nejzajímavějších i nejoriginálnějších u nás. U obou vyšly v českém překladu čtyři díly.

Do třetice musím určitě jmenovat i Pavla Korněva. Ten se v Čechách proslavil zejména svou řadou Příhraničí, která ovšem do tohoto článku nepatří. Daleko více nás budou zajímat tři díly Poutě mrtvého. V ní naleznete temného nemrtvého, který se dle už nám známého postupu vydává na vlastní herní cestu. Všechny zmíněné tituly najdete v nabídce Fantom Print. A zapomenout nesmíme ani na další muže, který navíc nese jméno své vlasti. Dmitrij Rus se od ostatních autorů odlišuje tím, že jeho knihy vydává pod nakladatelstvím Fragment společnost Albatros Media. Jeho série navíc dostala příznačný název Hraju, abych žil a je i dle ohlasů čtenářů hodně populární. Hlavním hrdinou je nevyléčitelně nemocný Gleb, který najde spásu ve virtuální realitě.

Tím bychom asi ukončili výčet několika tvůrců, jejichž knihy můžete sehnat v českých knihkupectvích. Najdou se i někteří další, ať už více či méně se přibližující k tomuto literárnímu odvětví. Prozatím jsem nenarazil na žádnou autorku ženu, ale holt paření videoher je spíše pánská doména. Vzhledem k modernímu pojetí mají však LitRPG určitě slibnou budoucnost.

Štítky