Knižní tipy

Letní čtení pro muže

Letní čtení pro muže
Léto je v plném proudu a my muži máme o něco více času na dohánění čtecích restů. Ale jakou správnou knihu by si měli zástupci pánského pokolení vzít s sebou na dovolenou? Máme pro vás několik tipů na nedávno vyšlé tituly.

A začneme hned mistrem hororu Stephen Kingem. I když tentokrát se podíváme na jeho Pohádku. Ale nebojte se, rozhodně to nebude ta o Červené karkulce. Seznámíte se v ní s Charliem Readem, chlapcem, kterého osud zrovna nešetřil. Jednoho dne ovšem zdědí od svého známého dům, v němž objeví portál do jiného světa. Ten je ovšem v ohrožení a spolu s ním i ten náš.

Výrazně strašidelnější je potom kniha od dalšího oceňovaného autora hororu Briana Keenea. Ghúl vypráví příběh dvou chlapců, kteří místo poklidných letních prázdnin budou muset bojovat o holý život. Někdo totiž na místním hřbitově vykopává hroby. A není to člověk, ale osvobozená nestvůra, která se nedávno dostala na svobodu. A dostala chuť na čerstvou krev.

Do třetice tu máme hororovou antologii, tentokrát ovšem vzniknuvší na domácí půdě. Zkušený spisovatel a editor Honza Vojtíšek již podruhé svolal do zbraně své kolegy a společně vytvořili další Sešívance. Na knize s podtitulem Druhý steh se ovšem vedle domácích tvůrců podíleli i autoři ze Slovenska, Polska, USA a Finska. Jmenujme třeba Marka Hautalu, Johna Eversona, Tomasze Czarnyho nebo Miroslava Pecha.

Přejděme teď ovšem do sekce detektivek a thrillerů. Ještě stále horkým zbožím je zatím poslední případ Kate Marshallové od populárního Roberta Bryndzy. Ďáblova cesta má vlastně také trochu hororovou a znepokojivou obálku a obsah rozhodně také není žádnou romantikou. Vypráví totiž o tříletém chlapci, který se kdysi v minulosti beze stopy ztratil. Byl unesen? Nebo spadl do řeky? Vyšetřování navíc dostane zcela jiný směr, když je nalezeno tělo brutálně zavražděné sociální pracovnice.

Doktor - Dej si pozor, komu věříš. Takový je název thrilleru od amerického spisovatele Johna Nicholla. Vyšel pod méně známý nakladatelstvím Katto, jenž si ovšem vybírá opravdu zajímavé zástupce tohoto žánru. Jedná se o hodně drsnou záležitost o pedofilech a jednom uneseném chlapci. Autor je navíc bývalý policista a sociální pracovník. Ač je tento román smyšlený, vycházel při něm ze svých reálných zkušeností.

Abychom také přešli od vražd a smrti, mrkneme se i na nějakou tu fantastiku, kterou přeci jen máme my muži rádi. Legendy a latéčka jsou výjimečná nejen svou úžasnou ořízkou. Seznámíte se v nich s Barbarskou orkyní Viv, která už nechce jen bojovat a plundrovat. Rozhodne se otevřít si kavárnu, jejíž budoucnost je ovšem dost nejistá. No to vypadá na docela vtipnou záležitost.

A abychom pokračovali v podobném duchu, musíme upozornit i na nové vydání třetího dílu série Mýtus od Roberta Asprina. Ten ostatně jednoznačně patřil mezi nejvtipnější autory fantasy. Bohužel již zemřel, ale před svým skonem stačil sepsat opravdu skvělou řadu o démonovi Aahzovi a jeho čarodějnickém učedníkovi Skeevovi. Společně s Terry Prachettem jednoznačně nejzásadnější autor tohoto směru v devadesátkách. Mýty v ofsajdu navíc mohou potěšit i fanoušky sportu.

Zresetuj mě od Michala Sirotka je zase zástupce domácí sci-fi scény. Vypráví o nových technologiích a nadnárodních koncernech, které ovládají celou společnost. Odehrává se to v roce 2069 a nakonec se z toho vyklube vlastně sci-fi detektivka. Šílenou vraždu zde vyšetřuje kriminalistka Sandra Šemberová společně s ostříleným čínským kolegou.

A nakonec dva pohledy do historie. Rudolf Vrba je zřejmě nejznámějším uprchlíkem z tábora smrti Osvětim. Jeho příběh již byl v minulosti knižně zpracován, ale nyní se dá kniha sehnat jen velice obtížně. Tentokrát se jeho osudu chopil britský novinář Jonathan Freedland, který vás provede šíleným životem muže uniknuvšího ze chřtánu bestie.

Nakonec tu máme vyprávění o muži, který sice byl ve stejném vyhlazovacím táboře jako Rudolf Vrba, ale na opačné straně barikády. Josef Mengele patřil k nejkrutějším nacistům na tomto místě. O to smutnější je fakt, že byl profesí doktorem. Kniha Zpověď doktora Mengeleho má obsahovat sepsané rozhovory ženy, která ho po letech poznala během jeho útěku do Jižní Ameriky. Zároveň je okořeněná faktickými údaji o této stvůře v lidské podobě.