Literární zajímavosti

9 důkazů, že čtení má na vás pozitivní vliv

9 důkazů, že čtení má na vás pozitivní vliv
Že je pro většinu z nás čtení hlavně zábava, je asi jasné. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, jaké všechny pozitivní vlivy čtení na člověka má? Sepsala jsem pár bodů, které můžete někomu ukázat, až zase bude reptat, že nezvednete oči od knížky.

1) Čtením předcházíte demenci

Demencí v tomto případě nemyslím nadávku, ale mentální poruchu, která postihuje hlavně starší osoby. Mozek totiž funguje jako každý jiný sval v našem těle, potřebuje neustále procvičovat, aby se udržel v kondici. Pokud tedy pravidelně čtete a tento zvyk si ponecháte i ve staří, máte dle studie Dr. Roberta Freidlanda dokonce 2 a půl krát menší pravděpodobnost onemocnění Alzheimerovou chorobou. Takže až budete mít volno, vezměte pár knih a vyrazte za babičkou a dědou.

2) Knihou proti stresu

Ve škole plno písemek, v práci hoří termíny a doma se porouchá, co může. Asi každý z nás někdy zažil stresové období. Myslíte si, že se půjdete projít a podaří se vám stres eliminovat? Omyl. Podle National Reading Campaign totiž 6 minut čtení redukuje stres až o 60% a to je dokonce o 300% víc než procházka. Takže až budete mít plnou hlavu problémů, uvařte si dobrý čajík a místo chození v nevlídném počasí si sedněte k dobré knize.

3) Čtením k lepšímu spánku

Přečíst si pár stránek před spaním pomáhá našemu tělu se zklidnit, zpomalit srdeční tep a připravit se lépe na spánek. Některé studie ukazují, že příliš umělého osvětlení snižuje hladinu hormonu melatoninu, který je zodpovědný za tělesné vnímání cyklu den a noc. Místo dívání se na televizi nebo surfování na internetu je tedy lepší snížit světlo a pustit se do čtení. Musíte si ovšem dávat pozor, aby zůstalo pouze u pár stránek nikoliv „ještě u pár několik kapitol.”

4) Čtení = znalosti = lepší uplatnění

Čtením odborných knih získáváte nové a cenné znalosti, které vám mohou pomoci v seberozvoji a následně v sebeuplatnění. Pravidelné čtení dětem dokonce zvyšuje jejich IQ. I obyčejné čtení beletrie pro zábavu, může zlepšit vaše znalosti. Pří čtení romantického příběhu v Paříži, poznáte zákoutí nové země. Ve sci-fi románu zase můžete objevit nová zákoutí vesmíru. Nevím jak vám, ale mně se dost často stává, že když čtu o některém zajímavém tématu, podnítí to mou zvědavost a pídím se po dalších a dalších zdrojích na podobné téma, dokud mi to neleze krkem.

5) Slovní zásoba

Čtením knih přicházíte do styku s monžstvím rozličných slov či slovních spojení, která zlepšují vaší slovní zásobu. Ne, nemám na mysli třeba spojení vnitřní bohyně (tu asi nikde jinde krom erotiky nebo filozofie neuplatníte), ale od té doby co více čtu, se zlepšuje i můj slovní a písemný projev. Neomezuji se na základní slova jako dříve, ale dokážu jednu věc vyjádřit různými výrazy. Stejně funguje i četba v cizích jazycích, z počátku máte pocit, že nerozumíte ani slovu, ale jakmile se naučíte nová slova a dokážete si překlad odvodit z kontextu, jste na nejlepší cestě zlepšit i cizí slovní zásobu. Je jen škoda, že někteří vášnivý čtenáři bývají uzavření a nemohou se tak svou zásobou příliš blýsknout.

6) Svět fantazie

Při čtení zapojujete svojí fantazii a zdokonalujete svojí představivost. Je jedno zda čtete fantasy nebo jen obyčejný romantický příběh, všude je něco u čeho můžete zavřít oči a představovat si. Zkuste si třeba představit Velkou A’Tuin, želvu na jejímž krunýři stojí čtyři sloni nosící na svých hřbetech koláč Světa. Vypadá takhle? Velká A´Tuin
(zdroj obrázku)
Nebo snad takto? zdroj obrázku: http://anja-vetblog.blogspot.cz/2011/08/uzasna-zemeplocha-terryho-pratchetta.html
(zdroj obrázku)
Nebo vlastně úplně jinak? To je právě to, co nám knihy na rozdíl třeba od televize dovolují, popustit uzdu fantazii a vytvořit si svou vlastní představu. Schválně, je tu snad někdo z vás, kdo si při sledování filmu podle knihy nepomyslel: Takhle jsem si to tedy nepředstavoval/a.

7) Tolerantní čtenáři

Při čtení knih prožíváme tolik rozličných osudů hlavních postav, vciťujeme se do jejich kůže, prožíváme s nimi radost i bolest. V reálném světě to funguje stejně. Díky prožitkům z knih víme, že nic není černobílé a můžeme se naučit lépe se vcítit i do reálných postav. Skrz knihy poznáváme rozdílné kultury, rozdílné osudy a stáváme se tak tolerantnějšími. Patříte mezi ty, kteří se posmívají outsiderům? Zkuste si přečíst příběh Neobyčejného kluka nebo se podívejte na svět jako Ten, kdo stojí v koutě. Možná pochopíte.

8) Poznejte sami sebe

Tak jako v bodě 7 poznáváte rozličné plejády postav, můžete v některé z nich najít i kousek sebe. Že to zní jako klišé? Možná ano, neříkám, že si přečtete knihu a vyřešíte všechny své problémy a nedostatky. Ale když se podíváte na problém pohledem někoho jiného, třeba vám dojde, jak malicherný problém vlastně je nebo jak hloupě se někdy chováte.

9) Nejzdravější závislost

Stále slýcháte, ty jsi na těch knihách závislý, jednou se z toho zblázníš. Ať si každý co chce říká, čtení patří mezi ty nejzdravější závislosti. Nekazí vám játra a na rozdíl od užívání drog zpomaluje srdeční rytmus a nezpůsobuje špatnou koordinaci pohybů. Občas sice způsobuje nečekané záchvaty smíchu nebo pláče, ale to k tomu zkrátka patří. Upozornění: O bolesti zad a krční páteře při napínavém nočním dočítání raději pomlčte.  

Štítky