Co by to bylo za zimní čtení bez Jo Nesboa? Pokud jste od něj nečetli, zkuste třeba Sněhuláka, který je dokonce také zfilmovaný. Nebo například Spasitele. Ten se odehrává na předvánočních ulicích v Oslu, a o napětí zde není rozhodně nouze. Celá série od Jo Nesboa se jmenuje Harry Hole, podle hlavního hrdiny, a můžete ji u nás zakoupit za zvýhodněnou cenu. Nicméně díly na sebe nenavazují a leze je číst samostatně.

Pokračujeme dalšími thrillery. Náledí je novinka z nakladatelství Metafora, která zaujme hned na první pohled obálkou. Odehrává se na zasněžených silnicích a roztáčí zde nepředvídatelnou spirálu násilí, pomsty a nenávisti. Chladná jako led je novinka od nakladatelství Ikar. Vychází začátkem února a vy si ji u nás můžete už teď předobjednat. Jedná se o psychothriller, který vás chytne a nepustí.

     

Zajímají vás více duchařiny a horory? Pak tu pro vás máme další dva tipy. Pamatuji si vás všechny je sice starší román od Yrsy, královny severské krimi, ale je prostě vynikající. Jedná se o dokonalou duchařinu, odehrávající se v pustých západních fjordech, daleko od Reykjavíku. Chata uprostřed pustiny, všude okolo jenom sníh, lesy, hory a široko daleko ani noha… Až na ty mokré šlápoty a divné zvuky, které slyší všichni tři hlavní hrdinové. Osvícení je prostě klasika od krále hororů, Stephena Kinga. Horský hotel a jeho nový správce Jack – všechno se zdá být v naprostém pořádku, než Jack zjistí, že v hotýlku straší!

                 

Napětí a thrillery vás příliš neberou? Pak tu máme něco pro romantické duše. Zima bez tebe je krásná zimní romance, která vás zahřeje u srdce a probudí ve vás lásku. Cesta na sever je báječný román pro ženy, u kterého se také zasmějete. S Annou, Lily a Chloe uvidíte polární záři, přes cestu vám přeběhnou losi, a dokonce uvidíte i velryby. Budete poznávat různé skandinávské země a projedete je s nimi křížem krážem. A poslední romantikou je Kavárna v Kodani. Nádherný, vtipný, laskavý příběh plný cestování, pohody a hlavně dánského hygge. Zachumlejte se pod deku, dejte si hrnek kávy nebo čaje a „zhyggujte se“ s námi na tu správnou vlnu…

       

A jako poslední tu pro vás mám dvě lahůdky, které nezapadají ani do jedné z předešlých kategorií. Ledová královna je moderní retelling pohádky Sněhová královna a obálka této knihy je prostě dokonalá. Navíc se první část knihy odehrává v léčebně pro duševně choré a to prostě slibuje dokonalý příběh. A poslední knihou je Sůl moře. Pokud nikdo neznáte Rutu Sepetys a její knihy, pak se jí určitě podívejte na zoubek, protože jsou všechny výborné. Sůl moře je inspirovaná skutečnou událostí – potopením lodi Wilhelm Gustloff během druhé světové války, největší tragédií v dějinách mořeplavby, o které se ví překvapivě málo. Sůl moře je román o lidské naději, víře, lásce, odhodlání a obětování se pro druhé, až je to k neuvěření. Je popsaný tak skutečně, že si dovedete vše živě představit. Vidíte ty lidi, jak se snaží zachránit své životy, ale i ostatních okolo sebe, máte před očima obrazy utonulých lidí volajících o pomoc, cítíte tu hrůzu a bolest skoro na vlastní kůži. Tak moc je silná kniha Sůl moře.

Snad jste si nějaké to zimní čtení vybrali. Já se jdu zachumlat do peřin s horkým čajem a číst si, dokud neusnu a budu čekat na milované léto. Krásný zimní čas, přátelé, užijte si ho každý po svém!