V knize Výlety s tajenkou na vás čeká celkem patnáct výletů. Avizovány jsou jako celoroční, rozděleny jsou však podle jednotlivých měsíců v roce – na každý měsíc jeden plus tři bonusové navíc. Každý výlet pak kromě podrobného popisu trasy, praktických cestovatelských informací jako jsou otevírací doby, možnosti parkování nebo občerstvení, obsahuje také dětskou mapu výletu, kterou je možné i vymalovat, a doplňovačku. Odpovědi na otázky k doplňovačce budete s malými výletníky hledat přímo po cestě.

Lucie Nachtigallová psát umí. Její texty jsou čtivé a zábavné. Tato kniha je ale praktickým cestovním průvodcem a pomocníkem při výletech s dětmi, takže autorčina stylu si neužijete, když si s knížkou zalezete do postele, ale oceníte jej teprve tehdy, když se s dětmi vydáte na navrhovaný výlet.

Výlety, které kniha obsahuje, autorka běžně prodává prostřednictvím své webové stránky Velká dobrodružství, kde jich existuje již více než sto. Kniha tak přináší pouze výběr, a to těch, které byly na webu nejúspěšnější. To je trochu nevýhoda. Výlety jsou totiž rozprostřeny po celé republice, takže jste-li z Prahy, bude se vám za nimi cestovat lépe než z Chebu. Na druhou stranu vás právě tato kniha může povzbudit k tomu, abyste společně se svými ratolestmi poznávali krásy naší vlasti. Jeden výlet za měsíc se myslím dá zvládnout i z jejího nejzapadlejšího koutu.

Lucie Nachtigallová má s výpravami s dětmi bohaté zkušenosti. Sama má tři s malým věkovým rozestupem (dvojčata a třetí dítě během necelých dvou let), takže cestování s nimi bylo občas velkým dobrodružstvím, zvláště, když byly menší. Úkoly i doplňovačky tak vymýšlela přímo jim na míru a pro zabavení. Pokud by se vám podle fotografií v knize zdála tato rodina povědomá, nebylo by divu. Lucie Nachtigallová totiž provozuje úspěšnou facebookovou stránku Deník fejsbukové matky, kde dává pravidelně k dobru historky ze své rodiny. Statusy z této stránky vyšly taktéž v knižní podobě jako Deník fejsbukové matky a Deník fejsbukové matky pokračuje – pizduny všem!

Jak již bylo naznačeno výše: tuto knihu nedoceníte, dokud s ní nevyrazíte na výlet a pokud nemáte děti. Jsou-li tyto dvě podmínky splněny, teprve tehdy si ji náležitě užijete. Je napsaná čtivě, srozumitelně pro děti i dospělé. Výtka by možná patřila formátu knihy a nepraktické brožované vazbě. Jednak stačí jeden výlet a z knihy je salát – a vzhledem ke vzdálenosti jednotlivých výletů od sebe je poněkud nepraktické brát ji do batohu vždy celou. Stačil by list s konkrétním výletem. Aktivity v knize jsou určeny pro děti od tří let. Vzhledem k autorčině zálibě v české historii jsou ale otázky vhodné spíše pro jejich starší zvídavé sourozence. Projít trasu by ale měli bez problémů zvládnout i mrňousové.

Nápad na Výlety s tajenkou je skvělý. A jeho provedení velmi povedené. Trasy a doplňovačky jsou zábavné pro děti i jejich dospělý doprovod. Informace v knize podány čtivě. Jste-li vy sami aktivní rodina, případně máte-li nějakou takovou v okolí, neváhejte a pořiďte tuto knihu. Vždť kdy jindy začít vyrážet na výlety než se začínajícím létem.