Kdo je vlastně spisovatelka, která dětskou knihou pobláznila jak děti, tak dospělé? Momentálně patří, díky svým knihám, k jedné z nejbohatších žen světa, ale ne vždy tomu tak bylo. Po nevydařeném manželství s portugalským reportérem, ze kterého jí zůstala dcera, se přestěhovala zpět do Edinburgu, kde to rozhodně neměla jednoduché. Neměla práci, její existence závisela na sociálních dávkách, ale v hlavě se jí už rodil nápad na postavu Harryho Pottera, kterého stvořila doslova na koleni, cestou vlakem. Koluje fáma, že román psala po kavárnách, aby se vyhnula svému nevytopenému bytu, ale to sama autorka popřela.

Již první díl Harry Potter a Kámen mudrců způsobil neuvěřitelné šílenství a hvězda jménem Rowling vyletěla do oblak. Následovalo dalších šest dílů, k tomu přidejme i pár doplňkových knih jako jsou Fantastická zvířata a kde je najít a další, ale vše má svůj čas. Rowlingová si potřebovala od světa fantazie odpočinout a vydala se na dráhu zločinu. Ne ve skutečnosti, ale ve své knize, nazvané Prázdné místo. Děj knihy zasadila do malého městečka, ve kterém sama vyrůstala a točí se kolem sousedských vztahů.

A pak přišel nový boom, v hlavní roli se soukromým očkem, válečným veteránem Cormoranem Strikem. A já se zamilovala. Do morouse, který je naprosto svůj, nehraje podle žádných pravidel, má umělou nohu a na tváři dvoudenní strniště. Hned první díl  Volání kukačky, který již vydala pod pseudonymem Robert Galbraith, se stal bestsellerem, a proto není divu, že následovaly další díly jako je Hedvábník, Ve službách zla a nejnovější Smrtící bílá. Detektivní romány, které dokážou upoutat od první stránky. Není třeba je číst postupně, jednu knihu za druhou, ale abychom pochopili vztah hlavních protagonistů, Cormorana a jeho pracovní partnerky Robin, bylo by to vhodnější.

        

V každé z knih je vyšetřován jiný zločin, ale jedno zůstává stejné a neměnné. Jsou neuvěřitelně čtivé a autorka s každým dílem dokazuje, že umí psát jak fantasy pro děti, tak klasické krimi.