Tomík na cestách
Nevíte, co číst v tropických dnech? Je Vám takové vedro, že se se sotva doplahočíte do práce a zpět domů? A co takhle vyzkoušet cestopis, který vám sice nijak od těch děsných teplot nepomůže, ale zanese vás alespoň pryč od všedních útrap do vzdálených zemí, odlišných kultur a zvyků k lidem, kteří mají vždy světu co říci.
Tomáš Vejmola, neohrožený dobrodruh, velký milovník sýrů a tuk-tuků se rozhodl podniknout bláznivou cestu z Bangkoku až do své rodné hroudy ležící na Moravě. Dopravní prostředek pro svoji netradiční cestu si vybral vskutku jedinečný – tuk-tuk starý 35 let, který si, i přes mnoho těžkostí, pořídil v Thajsku. Odtud vyrazil přes Myanmar, Indii, Nepál, Írán, Turecko a další země zpět domů. Jeho cesta čítala celkem 13 000 kilometrů, na které strávil celých 12 měsíců svého života. Že Tomík neměl vůbec, ale vůbec nouzi o výjimečné zážitky a neuvěřitelné situace vám představí tento cestopis s typicky českým humorem a nadsázkou. Nabídky k sňatku, útěk před slonem, příšerní Indové či nádherný Írán? Vše je možné!
A vím, že u každého opravdového muže nastane moment, kdy spatří v životě tuk-tuk a je přesvědčen, že jedině ten ho doveze přes půl světa až do cíle - a ten moment nastal právě teď.
Po grafické stránce cestopis Tomík na cestách tento splňoval má očekávání. Obsahuje fotografie s popisky, vtipné a trefné kresby představující různé situace během cestování či mapu, která alespoň do základní úrovně ukazuje Tomovu cestu skrze Asii (a poté Evropu). Styl psaní je typický pro cestopis, co na srdci, to na jazyku bez řešení spisovné formy jazyka, která by se k tomu stejně nehodila.
Po obsahové stránce je to velmi příjemné a zábavné čtení, díky kterému se dozvíte zase něco jiného a mnohdy i nového o zemích, kterými cestovatel projel, o lidech, se kterými se seznámil apod. Jelikož už mám docela cestopisy načtené (a navíc vystudovanou geografii), jen tak mě něco nepřekvapí, necítila jsem však z Tomova vyprávění zklamání. Bylo znát, že do knihy vložil část své duše, kterou taktéž zanechal během cestování u těch, se kterými se spřátelil a nějaký ten čas pobyl.
Dobrodruh není ten, co sjede řeku nebo vyleze horu, dobrodruh je ten, co na své cestě zanechá kus sebe v lidech, které potká, a sám si od nich vezme něco z jejich moudra, aby byl na své cestě vnímavější a pokornější k životu.
Pokud máte rádi knihy o cestování, mohu vám tento titul jedině doporučit, jelikož jeho čtení vás může maximálně obohatit. Za příklad mohu jistojistě uvést tu část o Íránu, ve které se dozvíte mnoho informací o jejich obyvatelových a samotné kultuře, pravidlech a zákazech. Knihu Tomík na cestách celkově hodnotím 4* z 5*, a pokud se rozhodne opět někam vyrazit a pak o tom něco napsat, jedině to uvítám.
Autor Zuzana Malá