Knižní recenze

Tohle si každý musí přečíst. Alespoň jednou

Tohle si každý musí přečíst. Alespoň jednou
V loňském roce jsem recenzovala knihu, kterou Bill Gates daroval všem americkým absolventům vysokých škol v roce 2018 (tady). A právě teď jsem dočetla knihu, kterou by měl nějaký český mecenáš darovat všem nově nastoupivším středoškolákům. Nebo absolventům autoškoly. Zkrátka jakkoli rozšířit mezi lidi, obzvlášť ty z mladších ročníků. Vít Samek v ní totiž vtipně vysvětluje, jak zachránit život. 
Po jedné noční službě se Vít Samek, záchranář, rozhodl popsat své zážitky přátelům na sociální síti Facebook. A měl úspěch: jeho příspěvek byl šířen, komentován, a tak začal postupně příspěvky přidávat každý týden. A protože i ty byly neobvykle oblíbené, stačil už jen malý krok k tomu dát všechno do voňavé, papírové podoby, ze které oči nebolí tak jako z monitoru chytrých zařízení. Tím krokem bylo přidání ilustrací Venduly Chalánkové. Nejzábavnější kniha o první pomoci, jak je Bulbem záchranáře spokojenými čtenáři i recenzenty nazývána, má nejen hodnotný obsah a povedené grafické zpracování, ale i malý formát a měkkou vazbu, zkrátka ideální balení, které můžete nenápadně přihodit vašemu mládežníkovi do tašky na koupaliště. Přestože má kniha skoro dvě stě padesát stran, dá se přečíst i za jedno odpoledne. I když - pokud si z ní chce čtenář něco odnést, bylo by lepší nehltat pouze zábavné historky z praxe, ale soustředit se i na podstatné informace, které jsou na konci každé kapitoly zvlášť shrnuté a zvýrazněné. Hlavními postavami jsou Vít Samek a jeho kolegové záchranáři, stát se jimi v mžiku sekundy můžete ale i vy. Nikdy nevíte, kdy bude potřeba vaší pomoci při záchraně života. A je cool, free a in, když zvládnete udělat i něco víc než vytočit nouzové číslo na telefonu (minimálně to je totiž nejen naprostá samozřejmost, ale i vaše občanská povinnost). Nepředstavujte si ale, že vás autor knihy bude hecovat k supermanským záchranářským výkonům, při kterých potečou hektolitry krve a kdovíčeho ještě. Naopak, zjistíte, že řada vážných situací vzniká v bezpečí domova a mohou na první pohled vypadat i docela nenápadně. Aneb popálenina způsobená přípravou výborného steaku, hoďte kamenem, kdo ji ze svého okolí ještě neznáte.

Mimo to, že autor píše s nadhledem, vtipně a srozumitelně, píše taky slangově, používá hovorovu češtinu a sprostá slova. Působí to autenticky, dodává to textu potřebný „šmrnc“ a humor, ale musím i přiznat, že několikrát jsem si musela trochu poposednout (z vlastního vedení, samozřejmě), aby mi některé slovo došlo. A tím nemyslím pouze slangové názvy drog (peří, koule, karla). U některých slov by mě docela zajímalo, jak se do slovníku pražského záchranáře dostala (hercna z německého Herz?). Víta Samka na sociálních sítích nesleduji a přiznám bez mučení, že jeho knížka na mne u nás v redakci tak trochu „vyšla“ (aneb jak vyjádřit zbyla diplomaticky). Už od první stránky jejího čtení jsem ale byla nadšená. Tak dobrou populárně naučnou knihu jsem hodně dlouho nečetla, a to pokusy u nakladatelství Jan Melvil Publishing činím celkem pravidelně. Kniha je čtivá, i když mé trochu starosvětsky smýšlející čtenářské duši občasná slovní hrubost přišla už trochu moc. Věřím, že pro jiné to bude právě ona, která přiblíží adrenalin a ráznost nepochybně spojené se záchranou lidských životů. Je docela možné, že superhrdinou se po jejím přečtení nestanete a znalosti v knize získané nikdy nevyužijete, ale i když si díky ní zapamatujete to, jak někomu ulevit od bolesti způsobené zraněním, bude to velký krok pro celou naši společnost. Tuhle knihu prostě ve své domácí knihovničce chcete!
Autor Tereza Mec
Image
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času. Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.

Štítky