To nejlepší v nás
Ne vždycky jdou věci podle plánu. To by mohlo být motto nové knihy jedné z nejlepších světových autorek žánru new adult (resp. young adult), ale i mojí recenze. Po přečtení této knihy jsem totiž přinejmenším stejně rozpolcená jako její hlavní hrdinka. Je To nejlepší v nás Colleen Hooverové skvělá romantická oddechovka s aktuální tematikou, nebo totální brak?
To se ode mne nedozvíte, přestože jsem přečetla všech třicet kapitol téměř jedním dechem. Úspěch tohoto trochu netradičního milostného románu totiž závisí především na tom, jaký druh čtenáře jej drží v rukách. Všichni sice budete číst příběh psaný v ich-formě a odehrávající se ve dvou časových rovinách, ale jak jej budete vnímat, záleží především na vašem pohlaví, věku a životní situaci.
Takže zapomeňte na tradiční evropská antidiskriminační pravidla a držte se následujících rad:
- Pokud jste muž, vraťte tuto knihu zpátky do poličky v knihovně nebo knihkupectví a už se k ní nikdy, nikdy, opravdu nikdy nepřibližujte. Je to brak!
- Pokud jste žena mladší 20 let, přestože naprosto milujete Colleen Hooverovou, „ukažte, že máte koule“ a vraťte tuto knihu zpátky do poličky tak, jak radím čtenářům mužského pohlaví výše. Tohle není příjemná romance pro teenagery. I když je tak od vydavatelů označena.
- Pokud jste žena starší 30 let a rozhodla jste se nemít děti, doporučuji vám také dát ruce pryč.
- Ale pokud jste žena, která již děti má, je ve fázi „snažení“ či očekávání (nebo jste osoba s extrémně vyvinutou schopností vcítit se do pocitů ostatních – a neleze vám to po třech stránkách na mozek), vrhněte se do čtení. Tohle se vám bude líbit.
Autor Tereza Mec
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času.
Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.