Knižní tipy

Tento měsíc se těším na...

Tento měsíc se těším na...
Umím předvídat budoucnost! Opravdu! Se stoprocentní jistotu vám mohu říct, že v březnu strávím noc na Hebridách! Ve společnosti hrdinů nového detektivního románu Petera Maye Ochráním tě, jehož vydání má právě v březnu v plánu nakladatelství Host. V únoru zase budu napjatě čekat, jestli se na mě dostane jeden výtisk z dotisku Pražského jara od Simona Mawera. Teď jsem jej v našem e-shopu propásla! A na co se těším v lednu? Na staré dětské leporelo!
V nakladatelství Albatros vychází poslední lednový den naprostá klasika v dětském čtení. Leporelo Kam se schoval nůž. Tohle krásné dílo spisovatele Eduarda Petišky a ilustrátorky Heleny Zmatlíkové vyšlo naposled před 35 lety, takže pokud jste neměli to štěstí a nenašli jej na půdě nebo v antikvariátu, přišli jste o něj. Roztomilý příběh volně navazuje na leporelo O jabloňce stejných autorů. Tentokrát se malý Martínek vydá s tatínkem a pejskem do lesa na houby. Jenže tatínek zapomene pod stromem nůž. Pod kterým? Smrkem, jedlí, břízou nebo modřínem? Četla jsem názor, že Kam se schoval nůž je „chlapská verze jabloňky“. Podle mě jsou obě tato leporela stejně půvabná. A to nejen proto, že mi připomínají dětství. Jsou poučná. Kam se schoval nůž učí děti zábavnou formou poznávat stromy, O jabloňce zase jak se mění zahrada v průběhu roku. Jsou nadčasová a neomrzí žádnou generaci malých čtenářů. I když nakladatelství Albatros Media letos plánuje vydat i nejdražší knihu ve své historii, tohle leporelo je pravý rodinný klenot. Neváhejte!
Autor Tereza Mec
Image
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času. Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.

Štítky