Knižní tipy

S válkou v zádech

S válkou v zádech
Ve všech knihkupectvích se stále najde velké množství knih, které nám druhou světovou válku připomenou. I já sama jich mám ve své knihovně docela dost, neboť jako vnučka sudetské Němky mám k tomuto tématu velmi blízko.
Pojďme se podívat na pár publikací, které jsou, dle mého názoru, velmi zajímavé. Jako první bych rozhodně doporučila Svědkové z továrny na smrt. Jde o knihu psanou zpola jako dokument a zpola jako příběh přeživších. Mám ji doma asi šest let, ale stále jsem ji nedokázala dočíst do konce. Nesmírně silně a pravdivě jsou zde popisována dramata z koncentračních táborů. Za mě jedna z nejlepších knih. Další knihou je vyprávění člena sonderkommanda z Osvětimi s názvem V pekle plynových komor. Zcela autentické vyprávění přeživšího člena mocné skupiny, jednoho z Židů, najatého na špinavou práci přímo mezi svými. Jméno Mengele netřeba dlouze představovat. Všichni asi víme, jakou zrůdou tento lékař byl a jak se neblaze proslavil svými pokusy na lidech. Ženy z bloku 10. Z 800 židovských žen z tohoto bloku jich přežilo jeho šílené pokusy pouze 300, a toto je vyprávění té hrstky žen, které unikly smrti. Richard Glazar je autorem knihy Treblinka, slovo jak z dětské říkanky. Je to příběh vzpoury a útěku z tohoto pekla, dokument, který se podařilo vydat až v roce 1992. Ležáky. Název malé vesnice, který vyvolává i po těch dlouhých letech mrazení v zádech. Jako pomsta nacistů za atentát na Heydricha byla tato vesnice vypálena, muži povražděni a děti odeslány na převýchovu do Německa. V publikaci Ležáky známé i neznámé najdeme spoustu fotografií, přičemž některé jsou k vidění jen v této knize, jinde nepublikované. Druhá světová válka má ale i své šťastné konce. Jedním z nich je příběh Helgy Weissové, popisovaný v knize Deník 1938–1945 - Příběh dívky, která přežila holocaust. Dívenky, která si svůj deník začala psát v devíti letech a přežila Terezín, Osvětim a nakonec se vrátila domů. Nezapomínejme! Nikdy nesmíme zapomenout na ta strašné léta, kdy byl Hitler u moci. Nikdy nesmíme zapomenout na miliony lidí, kteří zaplatili svým životem muži, který si přál podmanit celý svět. Opakujme si historii našeho národa stále dokola, když se budeme rozčilovat nad dnešní politickou situací, nebo řešit, že nám opět zdražili mléko. Nezapomínejme!  
Image
Milovnice knih, léta, slunce a hlavně řeckého moře. Jsem hrdou maminkou dvou báječných dcer a velmi pyšná babička mého vnoučka.

Štítky