O kom se mluví
Jestliže vám chceme doporučit knihy a autory, kteří momentálně nejvíce září, musíme vycházet ze dvou kategorií. Na jedné straně jsou tu spisovatelé dlouhodobě oblíbení, jež na sebe strhávají pozornost takřka neustále. A potom tu máme ty méně známé, kteří si dokázali získat prostor jen pomocí několika knih či dokonce pouze jedné knihy.
Začít musíme u jednoho z nejprodávanějších autorů vůbec, a navíc mistra hororu Stephena Kinga. Ten už několik desítek let zůstává na vrcholcích zájmu a neustále k sobě přitahuje nové a nové fanoušky. Určitě za to můžou i různá seriálová a filmová zpracování jeho děl kterých je pořád dostatek. Nedávno jste mohli vidět předělanou verzi Řbitova zvířátek a hned se objevilo i knižní vydání s filmovou obálkou. A nakladatelství Beta chystá na nadcházející měsíce hned několik jeho děl. Jedná se především o nová vydání, ale jsou mezi nimi i velice těžko sehnatelné kousky jako Strážci zákona, Beznaděj nebo Srovnáno se zemí. Navíc se v září dočkáme i zcela nové knihy s názvem Povznesení, která v originále vyšla v minulém roce. A nesmíme zapomenout ani na autorova syna Joe Hilla. V televizi se objevil seriál na motivy jeho Vánoční říše, přejmenovaný na NOS4A2. A hned se prodrala na knižní pulty i jeho předloha, jejíž první vydání je rovněž vyprodané.
Ani George R. R. Martin si nemusí stěžovat na nedostatek pozornosti. Seriálová verze jeho Hry o trůny sice skončila, ale všichni napjatě očekávají pokračování jeho knižní předlohy. Zatím poslední díl Tanec s draky vyšel již v roce 2011 (český překlad 2012) a ten další s názvem Vichry zimy je v nedohlednu. I tak nám ovšem nakladatelství Argo přináší zajímavé novinky z jeho pera. Nedávno to byl první díl historie Targaryenů Oheň a krev, v září to bude druhá kniha Snových písní a do konce roku bychom se měli dočkat i pokračování oblíbené antologie Kniha mečů. Tentokrát to bude Kniha magie.
Fanoušky fantastiky jistě potěšil i František Kotleta, který je rovněž několikaletým fenoménem. Aktuálně se na trhu objevil další díl ze série Bratrstvo krve pod jménem Stalingrad. Jedná se v podstatě o návrat ke kořenům, tedy hodně násilí, krve a sexu. Brzy by měl vyjít i jeho nový román Černá smečka, v němž bude zcela nové Kotletovské univerzum.
Pevnou pozici mezi nejlepšími seriály si získal i oceňovaný Černobyl a toho samozřejmě využili i samotní nakladatelé. Vyšlo hned několik knih s touto tématikou. Za všechny jmenujme alespoň zástupce nakladatelství Jota Černobyl - historie jedné katastrofy s podtitulem O Černobylu komplexně a bez cenzury, který se věnuje historii této jaderné katastrofy. Rozhodně se jedná o silné téma, při němž vás bude i po letech mrazit v zádech.
Nejinak je tomu i u další historické události, kterou byla druhá světová válka. Knih o tomto konfliktu a holocaustu už vyšlo opravdu velké množství, ale každá další si získává velkou pozornost. Z poslední doby je to třeba Tatér z Osvětimi, Osvětimská ukolébavka nebo nedávno vydaný román Růže bílá, černý les, který nabízí poměrně netradiční pohled na několik Němců odsuzujících nacismus přímo v jeho samotném nitru.
Rozhodně nesmíme zapomenout ani na mnoho dalších, ale výběr je opravdu složitý. Každou chvíli totiž letí něco jiného. Chvíli je to Alena Mornštajnová a její Tiché roky. Potom zase Diana Gabaldon, jejíž série Cizinka už má hodně dílů a dočkala se i seriálového zpracování. Najednou je tu Stranger Things a knižní prequel Temný experiment od Gwendy Bond, ale za chvíli už se chystá nový Jo Nesbo a jeho Nůž, který opět strhne lavinu pozornosti.
Vytipovat si pouze několik autorů, o kterých se mluví, je velice těžké. Literární svět je v současné době poměrně přehlcený knihami a těch hvězd či hvězdiček je opravdu hodně. Jeden den se mluví o některé z knih a hned další se dostane pozornosti jiné novince. Potom už je na každém čtenáři, co si vybere, a který ze spisovatelů bude jeho nejoblíbenější.
Autor Lukáš Loužecký