Knihy pro děti

Můj kamarád Instagram

Můj kamarád Instagram
Instagram, aplikace, která udělá umělce téměř z každého. Tak jako dříve byl velmi oblíbeným místem pro sdílení příspěvků ze života „Facebook“, dnes s jasnou převahou vítězí Instagram. Chtěli byste se stát instagramovými mágy? Následujte naše rady a tipy.
Samotná aplikace v posledních letech obohatila svoji původní funkci o pár pěkných vychytávek v reakci na zvyšující se množství uživatelů. Dnes nejen že můžete přidávat fotografie s popisem, ale také pod nimi vést velmi uspořádanou konverzaci, dále přidávat tzv. instastories, které po dobu 24 hodin ukazují to, co chcete předat svým sledovatelům (followerům), ale nechcete mít nastálo ve svém profilu. Mimo jiné velmi dobře funguje proces posílání si zpráv mezi přáteli/sledovateli (něco jako klasický chat), označování se u příspěvků či online přenosy ze života… Poslední větší novinkou je volitelná funkce „výběrů (highlights)“, která se objevuje v profilu nastálo a jedná se o online uchování vašich „instastories“ pro publikum, které ho po řádnou dobu toho jednoho dne nestihli vidět. Ale teď k samotnému fotografování. Těch rad existuje nekonečně mnoho a každý si časem najde ten svůj styl, který mu nejen že vyhovuje, ale ho i baví. Já sama fotím vyloženě přírodně založené fotografie, ať už ty knižní příspěvky či z cestování. Některé z rad:
 1. Nefotografujte pomocí Instagramu: Využívání této funkce je lepší se vyvarovat, jelikož nepořizuje zrovna kvalitní snímky. Je sice pravda, že je lze upravit pomocí předem daných filtrů, ale proč se podřizovat a nedělat to po svém! Základní aplikace fotoaparátu, kterou v dnešní době téměř každý mobil vlastní, umí rozhodně lépe zaostřovat, využívat světlo a stíny či šikovnou mřížku díky které budou vaše kompozice takové, jaké si přejete.
 2. Trénujte vlastní způsob vidění: Při fotografování je nejen důležité se zaměřovat na to, co chcete fotit, ale taktéž na jeho okolí. Všichni známe ta vtipná „selfíčka“, kde máme za zády divně se šklebící cizince. To fakt už ne! Je vhodné se všímat samotných vzorů, textury, světla a stínů, popředí, pozadí či tvarů, které vás zajímají. Čím více budete zkoušet nejrůznější kombinace, tím větší praxi získáte a pak pro vás bude zachycování okamžiků jedna velká radost.
 3. Přidávejte fotografie každý den: Tento bod může být velmi diskutabilní a nejde o to zahltit váš profil vším možným, co vás napadne, ale získat si obecenstvo. Není vůbec špatné si předem rozmyslet, co by bylo pěkné v následujících dnech vyfotit (či si před-fotit) a řídit se i tímto než jen pouhým okamžikem. Ale i zde platí, že čím větší praxi získáte, tím lépe pro vás. S dobře rozvrhnutým umístěním vašich fotografií nemůžete nic zkazit, spíše naopak získat více „followerů“ (sledujících).
 4. Definujte, co je pro vás „úspěch“: Důležité je nepodlehnout trendu „srdíček“ a komentářů. Nějaká čísla nejsou vůbec důležitá, i když svým způsobem udělají radost. Zabývejte se tím, co vám přináší potěšení, pocity či naplnění. Neřešte hodnocení followerů, ale váš samotný růst, rozmanitost a posun ve vašich příspěvcích. Pokud se nedokážete oprostit od toho, že vaše kamarádka má více „like (srdíček)“ za ošklivější fotografie bez velké námahy a u vás to je bohužel naopak, pak nikdy nebudete cítit to uspokojení z toho, že se to VÁM líbí a VY z toho máte radost.
 5. Vyprávějte příběh: Plnohodnotná fotografie je založená na kompozici a vyprávění příběhu. Hezká či pro oko příjemná kompozice je sice vhodná, ale ne nejlepší. Je důležité něčím zaujmout, zaměřit se na něco, co víte, že vás odlišuje, a býti prostě originální. Existuje mnoho a mnoho různých perspektiv. V neposlední řadě je taktéž podstatné experimentovat, dokud nezachytíte takovou vizuální zprávu, která bude odpovídat příběhu, který chcete vyprávět a předávat dál širší veřejnosti.
Mezi další, a rozhodně neméně důležité body patří:
 • Začněte s fotografováním toho, co milujete.
 • Neklaďte na sebe vysoké nároky, vše chce čas.
 • Učení se z vlastních chyb není vůbec nic špatného.
 • Není třeba se trápit nedokonalostmi, naopak využijte je a dejte jim smysl.
 • Všímejte si stínů a světla a pohrajte si s nimi.
 • Stereotyp? Fuj! Buďte sví!
 • ALE HLAVNĚ SI TO UŽÍVEJTE!
  Na závěr bych jen zmínila několik dobrých knih či příruček, které i Vám dokáží pomoci býti v tom, co vás baví, lepšími. Čtěte, pokud chcete dobýt Instagram 1 a 2    Jedná se o menší knižní příručky, které se svým rozměrem skvěle hodí do kabelky. První díl nabízí svým čtenářům rady od 50 světoznámých instagramerů o tom, jak přistupovat k aplikaci. Pro začátek zjistíte, jak profil funguje, které fotografie jsou ty pravé, kdy je vhodné příspěvky nahrávat či jak, jaký jazyk je k tomu ten nejlepší či jak na komunikaci mezi uživateli… Druhý díl je pak zaměřen na 22 autorů ryze z České republiky, což je naprostá bomba, jelikož kdo z nás může každý den sdílet kompozice zahrnující v dálce např. Tower Bridge, Eiffelovku či Golden Gate. Dozvíme se něco o silných, ale i méně známých profilech a jejich fíglech z řad fotografií, cestování či lifestylu.  Jak fotit nejen na Instagram Pro mě velmi populární a užitečnou knihou byla a je tato. Sama jsem se díky ní v mnohém zlepšila a otevřelo mi to celkem i oči ve směru důležitosti a využívání aplikace. Tento titul je velmi bohatý a přehledně rozdělený podle témat či zaměření rad. Dá se říci, že v něm najdete téměř všechno přes focení, styly kompozice, hru s prostředím apod. Pokud vás zajímá, co v této knize je, přečtěte si tento článek, jelikož i v něm se najde několik informací z ní!  
Autor Zuzana Malá
Image

Štítky