Knižní tipy

Moje podzimní sedmička

Moje podzimní sedmička
Pomalu se nám blíží zimní období a s ním i čas na zhodnocení literárního podzimu. Zajímavých knih vyšlo od konce letních prázdnin opravdu velké množství a každý si z nich zvolil svoje oblíbence. Rozhodl jsem se vás navnadit na tituly, které oslovily konkrétně moji osobu. Vybíral jsem je napříč žánry a s velkým důrazem na českou scénu.
Začneme hned pěkně zostra, protože Loutkové divadlo od Michaela Cravena rozhodně není knihou pro slabší povahy. V tomto napínavém thrilleru se objeví poměrně dost obětí a především sadistický vrah, kterého k jednotlivým mordům pohání nemilosrdná motivace. Hlavní hrdina Washington Poe je poměrně sympatický policista, který se při pátrání po pachateli nebojí překročit všechna pravidla.

Oproti tomu Martin Stručovský na to jde ve své Zaváté sněhem trochu z jiného konce. Pokračování série s Matějem Mlynářem nabízí ryze detektivní děj plný vzrušujících scén, které se odehrávají v prostředí českého městečka. Tento autor rozhodně patří k našim nejnadanějším tvůrcům tohoto žánru, což dokazují i nadšené recenze jeho děl.

A do třetice je tu opět titul s částečně detektivní linií, který ovšem zaujme něčím zcela jiným. Přemysl Krejčík si v knize Malej NY vzal na paškál českou hiphopovou scénu, kterou podrobil důkladnému zkoumání. V příběhu naleznete desítky odkazů na populární kapely i některé zajímavosti okolo nich. Celé je to spojené v zajímavém příběhu, a brzy se snad dočkáme i volného pokračování. Jestli máte rádi Supercrooo nebo třeba Marpa, rozhodně si nenechte tuhle pecku ujít.

Události okolo pádu komunistické éry připomíná další kniha české autora Petra Čepka s názvem Sametové iluze. Podíváte se v ní několik desítek let do minulosti, zažijete těžkosti způsobené soudruhy, ale i radosti z porevoluční doby. Zahrajete si v ní dokonce ping-pong a chybět nebude ani nějaká ta láska a něžnosti. Každý si prostě přijde na své. Za mě opravdu velké překvapení, které především zajímavým způsobem připomíná dobu před slavným 17. listopadem 1989.

Rozhodně nesmíme zapomenout ani na dámy. Pařížská švadlena od Natashy Lesterové nabízí pohled do zákulisí světa módy, ale stejnou měrou se věnuje i romantickým liniím. Navíc se zčásti odehrává za druhé světové války a přináší zajímavé srovnání zdecimované Evropy a víceméně bezstarostné Ameriky. Aby toho nebylo málo obsahuje hned dvě dějové linie – jednu z minulosti a druhou z přítomnosti. Samotný příběh je opravdu silnou záležitostí a možná si při něm i popláčete.

V žánru fantasy vyšla před nedávnem antologie povídek o Praze jmenující se Legendy: Praga caput regni. V téměř sedmiset stránkové knize najdete taková jména jako Leonard Medek, Lucie Lukačovičová, Františka Vrbenská nebo Michael Bronec, který je zároveň jejím editorem a vydavatelem. Příběhy se odehrávají v různých dobách, nabízejí rozličné hrdiny, ale jednu věc mají společnou. Jsou umístěné v naší krásné stověžaté matičce měst.

A na závěr tu máme bezdomovce. Homeless Guide od Tonyho Havlíka jsem pro vás nedávno recenzoval, a proto nemůže chybět ani v mém výběru. Dozvíte se v ní téměř vše o životě na ulici a neskutečné podrobnosti o chlapecké prostituci nebo drogách, při kterých vás bude mrazit. Dostanete i návod, jak při podobném osudu přežít. A rozhodně se po jejím přečtení budete na bezdomovce dívat z trochu jiného úhlu.

Raději se ovšem nevrhejte do tohoto života, protože to není žádná legrace. Daleko lepší je vzít si některou ze zajímavých knih, usednout v teple domova a pustit se do dlouhého a zábavného čtení. Nadcházející studené večery k tomu přímo vybízejí.

Štítky