Knižní tipy

Magnesia Litera 2019

Magnesia Litera 2019
7. 4. byly, jako každoročně, udělovány ceny Magnesia Litera 2019. Tato cena je udělována českým autorům v různých kategoriích již od roku 2002 a o tom, kdo v jaké kategorii cenu získá, rozhoduje Sdružení Litera. Ovšem nechybí zde ani ocenění z řad čtenářů, což dává šanci běžným smrtelníkům nominovat svého oblíbeného autora.
Ani letos tomu nebylo jinak, pojďme se seznámit s vítězi v jednotlivých kategoriích. V kategorii Kniha roku byla oceněna autorka Radka Denemarková za svou knihu Hodiny z olova, která vyšla v nakladatelství Host. Sedmisetstránková kniha vychází z jejích častých pobytů v Číně. Osudy několika rodin odlišného vyznání či postavení, které se rozhodnou v Číně najít své já. Zajímavostí je, že samotná autorka má další pobyt v Číně zakázaný a ani Česká republika jí nedoporučuje do této země vycestovat. Odpověď na otázku "proč" bychom se mohli dočíst na stránkách její oceněné knihy. Kategorie Próza zde má zastoupení v autorce Pavle Horákové. Její kniha Teorie podivnosti si získala porotu příběhem mladé vědkyně, která se pokouší vybalancovat svou kariéru  s osobním životem. Ani děti a mládež zde nejsou opomíjeni. V této kategorii porotu upoutala spisovatelka Vendula Borůvková s knihou Jak jsem dal gól přes celé Československo. Příběh desetiletého Jendy o jeho lásce k fotbalu a běžných starostech s rodiči. A tímto zde máme rovnou i tip na dárek pro své děti. Objevem roku byla zvolena japanoložka a mladá autorka jménem Anna Cima a její kniha Probudím se na Šibuji. Román o cestě do Tokia, o životě v rušné, o tokijské čtvrti, o splněném snu zaujala porotu natolik, aby ji vyzdvihla. Válečný zpravodaj a reportér České televize Jakub Szántó si získal srdce českých čtenářů, kteří jej ocenili v kategorii Kosmas Ceny čtenářů. V oceněné knize Za oponou války přibližuje českým čtenářům své zážitky z míst teroristických útoků, revolucí a válkou zmítaných zemí. Nevím, jak je možné, že mi tato kniha unikla, ale rozhodně mám v plánu to napravit. Své zastoupení zde mají v kategoriích Naučná literatura, Nakladatelský počin, Překladová kniha, Blog roku, Publicistika, Poezie další autoři, někteří méně či více známí. Ale dovolila jsem si zde vypsat, dle mého názoru, ty nejlepší oceněné, kteří zaujali přímo mne. Takže, Magnesia Litera 2019 je u konce, souboj dobojován. Přeji autorům hodně dalších úspěchů v práci, která nám, čtenářům, přináší radost.
Image
Milovnice knih, léta, slunce a hlavně řeckého moře. Jsem hrdou maminkou dvou báječných dcer a velmi pyšná babička mého vnoučka.

Štítky