Knižní novinky

Krev bude vykoupena krví

Krev bude vykoupena krví
Tak zní podtitulek zbrusu nové knihy světoznámého Jo Nesba. Autor tentokrát opustil svého hlavního hrdinu, všemi čtenáři milovaného Harryho Holea, aby vdechl život novému, jménem Macbeth.
Nenechte se zmást jménem.  Podobnost se Shakespearem je čistě náhodná. Shodná jsou pouze jména, náš policista Macbeth by se mohl stát sympatickým vyšetřovatelem, ovšem pouze za předpokladu, kdyby jeho duši nesžíralo tolik běsů. Má za sebou drogovou závislost, je výbušný, nekompromisní, tvrdý. Na své okolí i na sebe. A o čem to teda je? Kolik toho smím říct z děje knihy a neprozradit mnoho, toť otázka. Mohu jen nastínit, jen naznačit, o co v samotném příběhu jde. O moc, drogy, drogovou mafii a kruté zabíjení všech, kteří jsou nepohodlnými. Jde o drogovou razii, která se doopravdy zvrhne v děsivé krveprolití a náš nový hrdina se pustí do boje. Jeho zástupce Banquo je mrtvý a Macbeth přísahá pomstu, stůj co stůj. Taky jde trochu o politiku a samotná hlavní postava musí bojovat i proti tvrdšímu nepříteli – proti samotným kolegům. Víc opravdu prozradit nemůžu, musíte se do knihy začíst sami. Nečekejte žádný „happy end“, ten se nekoná a já jsem za to vlastně i ráda, alespoň v tomto autor zůstal stejně zásadový. Jinak je nejnovější dílo oblíbeného norského autora odlišné od jeho předchozích. Snad je to tím, že jsem příliš ovlivněna láskou k HH, ale Macbeth je jiný. Drsnější, syrovější, krutější. Spousta krve, spousta krutosti. Jak z názvu vyplývá, celá kniha je malinko protkána citáty ze samotného Shakespeara, ale jsou velmi zdařile přeloženy do dnešní podoby. Přidal trochu šílenství a se závěrem si opravdu mistrovsky pohrál. Ano, za mě palec nahoru. Jo Nesbo dostal odvahu a předložil nám něco nového, něco, na co u něj nejsme zvyklí. A rozhodně to není špatné, ba naopak. Přimlouvám se za návrat k Harrymu a jeho zádumčivé povaze, ale názor si udělejte sami. Předobjednávat Macbetha můžete už nyní! Přečíst si ho budete moct začátkem dubna.
Image
Milovnice knih, léta, slunce a hlavně řeckého moře. Jsem hrdou maminkou dvou báječných dcer a velmi pyšná babička mého vnoučka.

Štítky