Knižní tipy

Knižíšek pro naše nejmenší: 0-3 roky

Knižíšek pro naše nejmenší: 0-3 roky
Začnu trochu jinak, než by bylo u takového typu článku běžné. Jsem babička. Jsem hrdá a šťastná babička dvouletého vnoučka, kterého zbožňuji celou svou babičkovskou láskou. Ale… jsem ve věku (ne zas tak stará, nemyslete si), kdy už nemám tolik energie na to, abych ho několik hodin honila po bytě, nebo se procházela spadaným listím a odpovídala na otázky „Babi a ploč….?“ Jsem babička – knihomol, co vás napadá? Samozřejmě, knížky! To je to pravé, jak toho malého rošťáka přivést k té písmenkové nádheře a zabavit ho, abych se mohla napít kafe, byť studeného. Ale jaké knížky mu ukázat, aby ho bavily? Mám pár tipů, některé osvědčené a vyzkoušené na vlastní kůži.
Tipy pro předškolkové děti Můj vnuk - a vlastně i mé děti, když byly malinké - strašně rád tančí. Asi jako všechny děti pohupují nožkama, i když zcela mimo rytmus. Ale je to kouzelné je pozorovat a proto bych doporučila Písničky z večerníčků, ty určitě nezklamou. Vsadíme i na klasiku, na které jsem vyrostla i já. Lidová říkadla Josefa Lady jsou krásně ilustrované říkánky, lehce zapamatovatelné a srozumitelné pro dětská ouška. Ručičky i nožičky si s vámi procvičí u Rozpustilých básniček. Knížka obsahuje 30 originálních říkanek doprovázených jednoduchými pohybovými hříčkami. Známé lidové písně, říkadla, básničky i tradiční hry na děti čekají v knize Hrajeme si u maminky. CD jako bonus!    A jak jinak přivést děti ke zvířátkům, než je vezmeme někam na hory na farmu, aby si je i osahali? Rodiny zvířátek představí malé kravičky, kozičky, prasátka v krásných ilustracích. Se životem na statku se děti seznámí i v knize s odklápěcími okénky Jak to žije na farmě. Nádherná jsou také minileporela MINIpedie, vytvořená pro naše nejmenší - v edici pro 1+ a 2+. Témata jsou nepřeberná - od zvířátek přes lidské tělo až po školku. Rozklikněte, a uvidíte :-).      Nejmenší miminka vidí jen černobíle. Kombinace těchto barev na obrázcích přispívá ke správnému rozvoji miminkovského zraku. Kolem 2. roku by měly děti poznávat základní barvy. S radostí se je budou učit prostřednictvím krásně výtvarně vyvedených knih. Nadšeni budou děti i dospělí.          Nejkrásnější pohádka, pro mě samotnou, v dětství byl Krteček. Milovala jsem jeho příběhy a věřím, že se dědí z generace na generaci.      Pokud máte v plánu vařit oběd, péct bábovku, nebo prostě jen vypnout, pusťte prckovi CD s pohádkami. Dobré knihy jich mají na výběr opravdu spoustu.       A víte, co mají tyhle malinké děti nejraději? Rámus, čím hlučnější, tím lepší. Takže pojďme si dát špunty do uší a pořiďme jim obrázkovou knížku, jejíž součástí je malé pianko. Třeba zrovna Zahraj si písničku s Ottíkem. Vydržte, vyrostou z toho, ale zabaví je to zaručeně. A před spaním musí být pohádka, to každopádně. Sice u toho neusnou, ale líbit se jim bude Obrázkové čtení. Dozvědí se něco o zvířátkách a třeba potom budou mít krásné sny. Vybrali jste si? Blíží se Vánoce a měkké dárky moc radosti neudělají. Darujte těm nejmenším knížku a uvidíte, jak se jim rozzáří očka. A vy si v klidu můžete dát to kafe… nebo štamprličku vaječného koňaku.
Image
Milovnice knih, léta, slunce a hlavně řeckého moře. Jsem hrdou maminkou dvou báječných dcer a velmi pyšná babička mého vnoučka.

Štítky