Knižní tipy

Knižíšek pro mladší školáky (6-9 let)

Knižíšek pro mladší školáky (6-9 let)
Z médií se na nás valí zkazky o tom, jak dnešní děti málo čtou a díky tomu špatně mluví a mají chudou slovní zásobu a nerozumí správně psanému textu. Jenže čtenářskou gramotnost je třeba budovat postupně. Naučit dítě trávit čas s knihou a vybírat a rozpoznávat kvalitní literaturu. Nelehký úkol pro rodiče dítěte v mladším školním věku. Nejen, že se na něj valí spousta na první pohled lákavější (a lehce přístupnější) zábavy, ale knížky doporučované ve škole jsou mnohdy trochu zastaralé a moderní děti příliš nezaujmou. To je přitom ta nejdůležitější věc u dětí v tomto věku – zaujmout, „nemučit“ a motivovat. Netápejte v nabídce a zkuste to s některou z níže uvedených knih!
Komiksy: V tomto věku jsou děti ještě malé na rozlišování kvalitní a nekvalitní literatury, a spíš než bohatost a pestrost jazyka je zaujmou hezké obrázky. To v žádném případě není na škodu. Klidně dítě nechte číst komiksy a listovat jimi.
  1. Čtyřlístek To je totální fenomén. Nejznámější, nejdéle vycházející český komiks. Kdo by neznal příběhy Bobíka, Myšpulína, Fifinky a Pindi. Nakoupit můžete více než 13 tlustých knih. Já osobně doporučuji začít vyššími čísly sebraných knih komiksů, protože obsahují modernější příběhy, a další přikoupit později. Knihu číslo jedna se sebranými příběhy z let 1969 -1970 sice oceníte vy nebo vaši rodiče, ale děti by nemusela hned zaujmout.
  2. Káťa a Škubánek – Kreslené příběhy. Pokud vaše děti ještě nečetly veselé příběhy holčičky Káti a jejího psa Škubánka, je na čase to napravit. Devatenáct příběhů, které vycházeli v časopise Čtyřlístek, vydal Albatros letos poprvé knižně.
  3. Anča a Pepík I Anču a Pepíka si možná budete pamatovat z vlastních čtecích začátků. Pořád je to ale jeden z nejzdařilejších českých detektivních komiksů. Vtáhne děti do světa plného myší, záhad a kouzel.
  4. Komisař Vrťapka Komisař Vrťapka je psí detektiv, jehož příběhy mohli malý čtenáři sledovat na stránkách časopisu Mateřídouška. Stal se tak oblíbeným, že jeho detektivní pátrání vyšla knižně. Knihy mají humor, napětí, detektivní pátrání a originální ilustrace, takže všechno, co pomůže vašeho malého čtenáře zaujmout.
První čtení: Je speciální edice nakladatelství Albatros. Jsou v ní vydávány různé zábavné příběhy, které jsou zjednodušeny a psány v krátkých větách poměrně velkými písmeny tak, aby je sami zvládli začínající čtenáři. Knížky obsahují i hezké ilustrace. Doporučit z této řady můžu příběhy žabáků Kvaka a Žbluňka nebo knížku Jak krásná je Panama od populárního německého ilustrátora Janosche.      Druhé čtení: Je edice nakladatelství Albatros, která navazuje na edici První čtení. Je určena pro mírně pokročilejší čtenáře (to také napovídá podtitul Už si čteme sami). Podle nakladatelství jsou knížky určené pro děti z druhé a třetí třídy, ale záleží především na vyspělosti daného čtenáře. Témata knih jsou různá: pohádky, příběhy dětí (Zlobilky Markéty Drijverové), zvířat (Policejní křeček), věcí, humorné i poetické příběhy.   Pro začínající čtenáře, kteří nemají chuť na pohádkové příběhy či povídání o zvířátkách, vydává nakladatelství Fragment v edici Dobrodružné výpravy knihy Mary Pope Osbornové s podtitulem První velký příběh pro malé čtenáře. Tematické knihy: Děti v tomto věku baví něco vyrábět i vytvářet. Návod jak na to si přečtou opravdu s chutí. Tyto knihy navíc obsahují množství krásných fotografií nebo návodných ilustrací. Já doporučuji Super snadné ruční šití pro děti, díky kterému se děti naučí základní šití, Kuchařku pro malé šéfkuchaře a šéfkuchařky, která děti naučí rychle připravit jejich oblíbená jídla i základy stolování. Budoucí vědci zase ocení Velkou knihu experimentů, ale pozor je v ní návod i na domácí krápník.      Raketa – Hravá kniha pro děti: Je soubor toho nejlepšího z 15 čísel časopisu Raketa, který je určen pro děti od 5 do 10 let. Obsahuje hry, luštění, úkoly, kvízy, bludiště a spoustu dalšího. Děti si v této knize sice skutečně nepočtou, ale zabaví je doma i na cestách a můžou do ní psát i kreslit.
Autor Tereza Mec
Image
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času. Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.

Štítky