Knižní tipy

Kdybych si dnes měla vybrat jen jednu knihu, byla by to...

Kdybych si dnes měla vybrat jen jednu knihu, byla by to...
Než jsme byly tvoje. Bez pochyb. Tahle kniha mě poslední dobou zasáhla nejvíce a já jí ještě dlouho vstřebávala. Román je dokonce inspirovaný skutečnými událostmi, které otřásly Amerikou, a já o nich neměla ani tušení. Slyšeli jste už o Tennesseeském spolku pro umisťování dětí v Memphisu a jeho vůdkyni, zlodějce dětí, Georgii Tannové? Neslyšeli? Pak si tedy musíte přečíst tuto knihu!
Tento skutečný příběh mě zasáhl tak, že jsem si ihned po přečtení musela hledat na internetu veškeré informace o těchto událostech. Dokonce jsem našla videa, v nichž se ukazuje například skutečný dům v Memphisu, kde se tyto hrůzy z knihy děly. Našla jsem také fotografie a životní příběh Georgie Tannové či skutečné ofocené inzeráty z novin, kde nabízela a propagovala „zlodějka dětí“ své sirotky jako vhodný vánoční dárek, a spousty dalších informací. Ale teď už pojďme ke knize. Děj se odehrává ve dvou časových liniích. V roce 1939 žije dvanáctiletá Rill spokojený život se svými rodiči a čtyřmi sourozenci. Když její tatínek maminku odveze do nemocnice, zůstanou děti doma samy. U jejich dveří se objeví úředně vyhlížející muži. Všech pět dětí unesou a zavřou do sirotčince. Rill se stává součástí krutého obchodu s dětmi, kde sirotci žijí v hrůzných podmínkách, umírají, jsou zneužívané a prodávané bohatým bezdětným párům. V přítomnosti žije Avery Staffordová, dívka z bohaté politicky angažované rodiny. Její babička je nemocná a přebývá v domově důchodců pro majetnější. Jednou se Avery ocitne v jiném domově pro důchodce, mnohem skromnějším, kde potká starou May. Začnou si povídat a Avery si všimne podivných věcí. May skrývá tajemství a zná rodinu Avery. Pomalu začne rozplétat dávnou minulost a utrpení, která přežila… Kolik dětí, násilím odloučených od svých rodin, zemřelo? Kolik se už nikdy se svou biologickou rodinou nesetkalo? Kam až dokážou lidé zajít pro peníze? Proč je tenhle svět tak krutý, zkažený a lidé tak bezohlední a bez kousku citu? To vše se mi honilo při čtení hlavou, byla jsem rozčilená, smutná a neustále jsem brečela. Tohle byl tak silný, bolestný, krásně napsaný příběh, až člověku puká srdce. Kniha je o to silnější, když vím, že se to skoro všechno stalo a ty hrůzy se dětem a jejich rodinám opravdu děly. Je to strašné, absolutně šokující! Lisa Wingate napsala opravdu výborný román a já smekám, že se do toho vrhla a pátrala po všech detailech této kauzy, která mi doposud byla utajena. Poznámka autorky na konci knihy mě ještě více utvrdila a říká nám, že je vlastně vše skutečné. Sice Rill a její rodina je smyšlená, ale jejich zážitky a to, co se jim stalo, se stalo skutečným obětem této sériové vražedkyně, které bylo v době její největší slávy přezdíváno „matka moderní adopce“. Je to strašné, co děti, ale i jejich rodiny, kterým se díky únosu jejich nejdražších zhroutil život, museli vytrpět. Mnozí si život i kvůli tomu vzali nebo se pomátli na rozumu. Proto bych ráda tuto knihu doporučila, je vážně jednou z nejlepších, co jsem četla a měl by si ji přečíst každý, protože popisuje kus kruté americké historie, kterou někteří trpí dodnes. Než jsme byly tvoje je román, který vás rozebere na kousíčky, budete si chtít zjistit víc, bude vás z něj mrazit a ještě dlouho vám zůstane v hlavě.
Image
Blogerka, milovnice knih, cestování, léta, sluníčka, seriálů, focení, dobrého čaje a skvělého jídla. Můj nejoblíbenější citát je od Karla Čapka, který jsem si trošku poupravila podle svého: „ Nejkrásnější věci na světě nejsou věci, ale okamžiky – kromě knih samozřejmě.“ ☺

Štítky