Knižní tipy

Kdybych si dnes měla vybrat jen jednu knihu, byla by to...

Kdybych si dnes měla vybrat jen jednu knihu, byla by to...
Štědrý večer se neúprosně blíží a s ním i starost, zda všechny zakoupené dárky pro Vaše milované jsou perfektní. Pokud ještě váháte, co nadělit nejen dětským tvářičkám, ale také dospělým, kteří se rádi vrací zpět do let, kdy nic nebylo nemožné a každému dobrodružství se říkalo ano, mám právě pro Vás svůj velký tip!
V loňském roce  vyšel u nakladatelství Albatros první díl (zatím) plánované šestidílné série s názvem Divotvůrce spisovatele Sebastiena de Castella. Již teď se na trhu pohybuje díl druhý a na jaře roku 2019 se můžeme těšit na třetí pokračovaní, ale než přejdeme k nějaké sumarizaci, proč že tuhle sérii musíte číst a vlastnit, řekneme si v pár bodech, v čem že je tak výborná.
  1. Ich-forma, která dokázala čtenáři na maximum přiblížit vypravěče a hlavního hrdinu Kellena.
  2. Styl psaní: Autor si skvěle dokázal pohrát s popisnou stránkou, která působila ohromně živě a detailně, jako byste sami mohli spatřovat Kellenovýma očima vše, co ho obklopuje. Co se týče dějovosti, tak ta rozhodně nebyla zanedbaná na úkor popisnosti. Každá kapitola v sobě skrývala napětí, akci, zvraty, triky, pastičky a mnohem více.
  3. Gradující, čtivé & humorné: Divotvůrce má spád, graduje tam, kde je to potřeba, nenechá vás  dát knihu stranou, jelikož konce kapitol vás přinutí číst dál a dál. Je to neuvěřitelně čtivý příběh, který je taktéž plný humoru především ze strany kočkoveverčáka, který si nikdy neodpustí všelijaké kousavé průpovídky a komentáře na adresu hlavního hrdiny.„Přinesl jsem něco, co ti pomůže.“ Otevřel tlamu, sáhl do ní tlapou a z jedné lícní torby vytáhl něco malého a zeleného. „Tohle je bleskové býlí. To už tě postaví na nohy.“ „Chceš, abych snědl něco, co jsi měl celou dobu v hubě?“ Ukázal si tlapou na tělo. „Vidíš snad na mně nějaké kapsy?“ Tenké rty jeho tlamy se stáhly dozadu, což mělo nejspíš znamenat úsměv. „Jistě. Nabízelo se ještě jedno místo, kam bych to býlí mohl uložit.“
  4. Neobyčejná atmosféra & prostředí: Příběh nás přivede do doby plné magie, kouzel a triků s jemným nádechem westernu, což bylo super a velmi osvěžující po všech těch „trendy“ dystopických světech.Magie je zrádná hra.
  5. „Zlodušská“ & akční stránka knihy: Kellen se během svého dobrodružství bude muset vypořádat s četnými zloduchy, ať už s nadutými spolužáky, ostatními rodinami mágů, mezi kterými je nepřetržitá rivalita, či s tajemnými jedinci, kteří se plíží jeho domovem a něco (významného) patrně chystají. Akčních okamžiků plných napětí, neočekávaných zvratů či překvapení je tu tolik, až z toho přechází zrak. Je to neskutečně promyšlená jízda, která uhání stále dál a dál až k samotnému konci a vám pak nezbyde nic než si (ne)trpělivě vyčkat na další díl.
  6. Záhady & tajemství: Od začátku autor představuje svými slovy, jak tento svět funguje a kdo ho řídí. Ale je tomu opravdu tak? Postupem děje se začnou zjevovat pukliny v dokonalém světě plném magie a moci a tyto pozvolna se odhalující nedokonalosti ukáží veškeré lži a záhady. Každý autorův počin byl velmi promyšlený a měl svůj pevně daný význam, který byl později objasněn, a vás skutečně potkalo mnoho důležitých až šokujících mysterií, které Kellenovi zamíchaly kartami osudu a změnily nenávratně život a pohled na své okolí.Udělej to, co si myslíš, že by udělal muž, kterým se chceš stát.
  7. Postavy: Již od první kapitoly jsem věděla, že si Kellena zamiluji. Jeho osobnost byla po celou dobu příběhu upřímná, věrná a obětavá. I když to neměl jednoduché, dokázal si pokaždé nějak poradit či nechat od svých přátel pomoci. S kočkoveverčákem utvořili výborný tým, který měl sice své mouchy, ale to jejich věčné poštuchování a výměny názorů byly absolutní bomba. Myslím, že každý, kdo četl tuto knížku, si během ní říkal, kde by si mohl obstarat vlastního kočkoveverčáka, jelikož já bych ho skutečně brala všemi deseti! Ani záhadnou cizinku Ferius nemohu opomenout, jelikož ona byla jednoduše svá. Přinesla do celého společenství nové nepoznané triky, které byly také svým způsobem magie, ale tvořená s použitím karet, zvídavosti a otevřené mysli.
Takže suma sumárum: Divotvůrce je první svazek z plánované (zatím) šestidílné série. Za sebe mohu říci, že přináší nový originální svět plný magie, zvratů, triků či pastí. Obsahuje hodně akčních a napínavých úseků, které jsou moc dobře doplněné osvěžujícími momenty plných humoru a osobitých postav. Když bych se zamyslela nad knihou a jejími částmi, nevybavuji si ani na jednu kapitolu, která by mě nebavila. Každá dokázala poskytnout něco nového, a když se pak všechny tyto novinky či indicie pospojovaly, utvořily úžasný dobrodružný příběh, který stojí zato číst. S každou další částí jsem se až divila, co nového a překvapujícího se dozvím a držela jsem Kellenovi palce, aby se stal tím, kým chce skutečně být. „Spellslinger“ je prostě boží knížka v mnoha směrech a já ji mohu jedině doporučit všem, kteří ji ještě nečetli či to mají plánu a ještě se k ní nedostali.            
Autor Zuzana Malá
Image

Štítky