Knižní tipy

Kdo je Robert Galbraith?

Kdo je Robert Galbraith?
Harry Potter, škola čar a kouzel v Bradavicích a příběhy, které lámaly rekordy v prodeji. Snad neexistuje na světě člověk, který by tuto knihu a později i seriál, neznal. Já osobně jsem Harrym naprosto nepolíbená a snad bych si příběhy malého chlapce, který okouzlil svět, měla přečíst. Ale stále nenadešel jeho čas a dávám přednost detektivkám, které autorka Joanne Rowlingová vydává pod pseudonymem Robert Galbraith. Snad aby se na chvíli vymanila ze šílenství kolem Harryho Pottera, rozhodla se napsat detektivní román v hlavní roli s bručounem a svérázným soukromým očkem Cormoranem Strikem. A trefa to byla rovnou do černého, neboť co vzejde z pera autorky, okamžitě získává miliony nadšených čtenářů.
Kdo je vlastně spisovatelka, která dětskou knihou pobláznila jak děti, tak dospělé? Momentálně patří, díky svým knihám, k jedné z nejbohatších žen světa, ale ne vždy tomu tak bylo. Po nevydařeném manželství s portugalským reportérem, ze kterého jí zůstala dcera, se přestěhovala zpět do Edinburgu, kde to rozhodně neměla jednoduché. Neměla práci, její existence závisela na sociálních dávkách, ale v hlavě se jí už rodil nápad na postavu Harryho Pottera, kterého stvořila doslova na koleni, cestou vlakem. Koluje fáma, že román psala po kavárnách, aby se vyhnula svému nevytopenému bytu, ale to sama autorka popřela. Již první díl Harry Potter a Kámen mudrců způsobil neuvěřitelné šílenství a hvězda jménem Rowling vyletěla do oblak. Následovalo dalších šest dílů, k tomu přidejme i pár doplňkových knih jako jsou Fantastická zvířata a kde je najít a další, ale vše má svůj čas. Rowlingová si potřebovala od světa fantazie odpočinout a vydala se na dráhu zločinu. Ne ve skutečnosti, ale ve své knize, nazvané Prázdné místo. Děj knihy zasadila do malého městečka, ve kterém sama vyrůstala a točí se kolem sousedských vztahů. A pak přišel nový boom, v hlavní roli se soukromým očkem, válečným veteránem Cormoranem Strikem. A já se zamilovala. Do morouse, který je naprosto svůj, nehraje podle žádných pravidel, má umělou nohu a na tváři dvoudenní strniště. Hned první díl  Volání kukačky, který již vydala pod pseudonymem Robert Galbraith, se stal bestsellerem, a proto není divu, že následovaly další díly jako je Hedvábník, Ve službách zla a nejnovější Smrtící bílá. Detektivní romány, které dokážou upoutat od první stránky. Není třeba je číst postupně, jednu knihu za druhou, ale abychom pochopili vztah hlavních protagonistů, Cormorana a jeho pracovní partnerky Robin, bylo by to vhodnější.          V každé z knih je vyšetřován jiný zločin, ale jedno zůstává stejné a neměnné. Jsou neuvěřitelně čtivé a autorka s každým dílem dokazuje, že umí psát jak fantasy pro děti, tak klasické krimi.
Image
Milovnice knih, léta, slunce a hlavně řeckého moře. Jsem hrdou maminkou dvou báječných dcer a velmi pyšná babička mého vnoučka.

Štítky