Knižní tipy

Britské literární nebe

Britské literární nebe
O Britech se tvrdí, že mají suchý humor, kterému rozumí jen oni, že jejich nejoblíbenějším druhem oblečení je deštník a milují vánoční puding, který ale nemá nic společného s tím naším. Nejsem si jistá, zda je to pravda, jedno vím ale určitě. Tato země nám dala spoustu skvělých spisovatelů, jejichž knihy mají miliony nadšených čtenářů. Vybrala jsem pár z nich, kteří dle mého stojí za vyzdvihnutí.
Samozřejmě nesmím na prvním místo dosadit Joanne Rowling. Proslulá autorka knih o chlapci jménem Harry Potter, kdo by jej neznal. Zároveň také autorka, která pod pseudonymem Robert Galbraith píše zaručeně skvělé detektivky.

         

Robert Bryndza. Českým čtenářům blízký snad už jen tím, že má slovenského partnera. Jeho kariéru odstartovala humorná divadelní hra Branko&Branka, ve které si i sám zahrál. Jeho snem ovšem byla spisovatelská dráha thrillerů, a proto vytvořil Ericu Foster, svéráznou policistku, a již její první případ s názvem Dívka v ledu se stal neuvěřitelným hitem. Tato série má již šest dílů a další je již připraven k vydání v českém jazyce.

Wilbur Smith, autor dobrodružných románů, to již od útlého dětství neměl jednoduché. Vyrůstal v Zambii, kde také jako dítě vážně onemocněl a měl jen malou naději na přežití. Ale jeho silná vůle nemoc překonala - a to je jen dobře, neboť jeho romány jsou překládány do desítek jazyků. Jsou často inspirovány Afrikou, do svých románů vkládá své srdce a zaměřuje se na sebemenší detaily.

Oproti tomu Lee Child , vlastním jménem Jim Grant, tak dobrodružné dětství neměl. Narodil se do zámožné rodiny, později pracoval jako programový ředitel televize Granada, ale odjakživa chtěl psát, stejně jako jeho bratr Anrew Grant. Na svém kontě má celkem 47 knih a již jeho první s názvem Jatka jej katapultovala hodně vysoko. Nejznámějším hlavním hrdinou jeho knih je Jack Reacher, bývalý vojenský policista, který se vždy připlete do nějaké té vraždy.

Co bych to byla za milovnici britského spisovatelského nebe, kdybych nezmínila mou nejoblíbenější autorku Barbaru Erskinovou. Tato téměř osmdesátiletá dáma má na svém kontě patnáct nádherných románů a tři povídkové knihy. Její díla jsou poutavá už jen tím, jak dokonale umí pracovat s historií, a to i hodně dávnou. Minulost, která ladně vplouvá do přítomnosti, to je záruka toho, že se touto autorkou necháte vtáhnout do děje každé její knihy. A za to vám ručím, neboť moje knihovna skrývá všechny její skvosty.

Agatha Christie, královna zločinu. Takové by mělo být celé jméno této světově proslulé autorky. Její životopis je pozoruhodný, ať už jde o její manželství s důstojníkem Archibaldem Christie, jehož jméno po sňatku vzala za své, nebo její nervové zhroucení, po kterém na celých jedenáct dní zmizela. Její excelentní sbírka knih má úctyhodné číslo 143 a čtenáři její postavy, jako jsou Hercule Poirot nebo slečna Marplová, milují i po její smrti. Hvězdou britského spisovatelského nebe se v posledních letech stala i C. L. Taylor. Autorka začala psát již v osmi letech, ale nesetkala se s příznivým ohlasem, všechna vydavatelství její knihu odmítla. Nezlomilo ji to a její dětské nadšení přetrvalo až do dospělosti. Nejdříve vydala povídkovou knížku, se kterou vyhrála soutěž pro začínající autory  vyhlášenou stanicí BBC, a tento úspěch jí dodal odvahu k napsání první knihy Lež, která odstartovala její kariéru.

Britských autorů je samozřejmě mnohem více, než jsem zmínila. Ken Follet, Jackie Collins, Jane Austen, Roald Dahl, Charles Dickens, nebo dokonce i John Lennon. Spoustu knih britských autorů jsem četla a musím říct, že zase takoví suchaři nejsou. Jsou čtivé, chytlavé a nechybí v nich ten proslulý, suchý, britský humor.      
Image
Milovnice knih, léta, slunce a hlavně řeckého moře. Jsem hrdou maminkou dvou báječných dcer a velmi pyšná babička mého vnoučka.

Štítky