Knižní tipy

Autor zn. sázka (téměř) na jistotu

Autor zn. sázka (téměř) na jistotu
Každý čtenář má svého spisovatelského favorita. Autora, ke kterému se vždy rád vrací, jeho knihy má přečteny i několikrát a netrpělivě vyhlíží každou jeho novou knihu. Přestože v mé knihovničce převládají thrillery či detektivní romány, má nejoblíbenější autorka se tomuto žánru naprosto vymyká. Barbara Erskinová jednoznačně vede co do počtu knih, které vlastním.
Má láska k jejím příběhům sahá až do období někdy před dvaceti lety, kdy jsem si uvědomila, že knihy jsou pro mě ten největší relax. Tato anglická spisovatelka, narozená již v roce 1944, rozhodně psát umí, což potvrzují čtenáři celého světa. Již její první kniha, Lady of Hay, v českém jazyce jako Království stínů, byla prodána v milionových výtiscích a další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Co víme o samotné autorce? Vystudovala skotskou historii na Edinburské univerzitě a to byl start její úspěšné kariéry, právě tam napsala svou první knihu. Následovalo pár povídek, ale ty já osobně příliš nevyhledávám, neboť na mě jsou povídky příliš krátkým čtením.  Na fotu Barbara Erskinová Proč je Barbara Erskinová tak úspěšná po celém světě, v dnešní době, kdy je knižní trh doslova přesycen knihami, bestsellery a romány, které se šplhají na první příčky? Je to jednoduché. Autorka do svých knih vkládá neuvěřitelně moc historických událostí, které bravurně zkombinuje s tajemným příběhem. Všechny její knihy mají jedno společné, a to jsou dvě časové roviny, do kterých své romány zasazuje. A ať už je to dějová linka z minulosti či přítomnosti, vždy vás lapí do svých sítí a vy se od čtení nemůžete odtrhnout.

                   

Jako každý autor píšící o historii, i Erskinová se vydává před psaním nových kapitol na místa, kde se její kniha odehrává. Ať už jsou to tajemná vřesoviště či pozůstatky starého hradu ve Skotsku, nebo dokonce sluncem spálená poušť. Autorka se jistě nemusí líbit všem, každý čtenář preferuje to své, co se mu líbí. Ale Barbara Erskinová je jedinečná autorka, o čemž svědčí její čtenářská základna a počty prodaných a přeložených výtisků. Já sama bych nejspíš nedokázala jmenovat jednu její knihu, která je pro mě tou nej, ale přece jen si troufnu vyzdvihnout Dům ozvěn, neboť tu jsem četla již třikrát a nejspíš se k ní ještě vrátím. Tajemství, historie, trochu té lásky a je na světě něco, co mě dokonale uchvátilo, a ještě se nenašel autor, který by v oblíbenosti tuto skvostnou spisovatelku překonal. P. S. Výbor z nejlepších povídek Barbary Erskinové Krok do jiného času se chystá na polovinu října. Ale předobjednat lze už nyní zde.
 
Image
Milovnice knih, léta, slunce a hlavně řeckého moře. Jsem hrdou maminkou dvou báječných dcer a velmi pyšná babička mého vnoučka.

Štítky