Knižní tipy

Ať žije karneval!

Ať žije karneval!
Jaký byl váš první kostým na maškarní bál v životě? Stydíte se za něj dodnes? Moje nejlepší kamarádka ano, šla totiž za bramboru. Některým z mých přátel ani nepovedená maska trauma nezpůsobila a období masopustních rejů si užívají i v dospělosti. Lákají je ale větší party než lokální maškarní průvody. Na karneval jedině do Kolína nebo Ria!
Dnes se už pojem karneval používá přeneseně pro nejrůznější taneční zábavy s maskami. Pokud na ně chystáte děti, doporučuji vám inspirovat se s maskami v knize od Irene Mazza – Kostýmy a masky pro děti. Obsahuje totiž spoustu rad, jak vyrobit reprezentativní masku, za kterou se vaše dítě stydět nebude, a přitom nebudete potřebovat nic jiného než šikovnost a běžně dostupné materiály. Máte-li raději české autory, zkuste se vyrábět podle knihy Patricie Koubské – Převleky a masky pro každou příležitost. Ta totiž slibuje stejné: za málo peněz hodně muziky!   Pokud jste tvořiví a příznivci recyklace a životního stylu bez produkce zbytečných odpadů, určitě vás nadchnou sety, které radí, jak si pěkný kostým piráta nebo princezny vyrobit z odpadu – ruličky od toaletního papíru, PET lahve, staré krabice. Pokud by vám k dokonalosti něco chybělo, najdete to v setu. Není třeba si nic nalhávat. Někteří z nás prostě tvořiví nejsou a nemají čas ani chuť s dětmi kostým vyrábět. Dobrá zpráva: jde to vyřešit! Co třeba použít škrabošku? Na výběr jsou nejrůznější – zvířata, zombie, dinosauři.      Vraťme se ale k tradicím. Masopust je slavnostní období, jehož vyvrcholením jsou právě tři dny plné veselí a masek. Ty předcházejí Popeleční středě, kterou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Stejně jako ony je tedy masopust pohyblivý svátek. Pokud se chcete k tradicím navrátit jinak než vyráběním masek, mohu vám doporučit dvě zajímavé knihy o půstu. Nejkomplexněji půst pojímá Kompletní průvodce půstem – Jasona Funga. Lékaře, který vyzkoušel s více než tisícovkou pacientů různé postní režimy a teď tedy může radit, co je nejlepší. Tvrdí že půst a dokonce jej doporučuje více než jakékoli moderní diety. Za zmínku stojí i kniha s více než lákavým názvem: Přerušovaný půst - jezte si, co chcete, a zhubněte bez diety. Daniel Roth v ní slibuje nejen hezčí tělo, ale i lepší zdraví. A to přece chceme všichni! Nestojí to za pokus? Já osobně se raději dobře najím, proto pro mne je ideálním dnem z masopustu tzv. Tlustý čtvrtek. Na něj mají lidé co nejvíce jíst a pít, aby byli na půst při síle. Já bych si navařila podle novinky z vařečky mého oblíbeného Romana Vaňka: Maso – Jednoduše & Dokonale. „Bílá edice“ jeho kuchařek není špatnou volbou, ať jste začínající či pokročilí kuchaři.         Že můj výběr knih je sice pěkný, ale moc moderně se vzdaluji od typických českých tradic? Nebojte se. Vše o nich, se můžete dočíst v knize Hody, půsty, masopusty Kamily Skopové. Jedná se o další vydání již jednou beznadějně rozebrané knihy této výtvarnice a etnografky. Leze vám tohle veselí spíš krkem? Ani vás o několik tipů neochudím. Fantom Karnevalu Craiga Russela je nervák odehrávající se v Kolíně nad Rýnem. Jestli se bojíte klaunů, tenhle bestseller raději vynechte. Nebo neusnete.  To se vám možná stane i u kanadského románu Karneval. Vypráví o taxikáři a jeho příhodách v nočním městě. Má rychlé tempo, střídá ironii a filosofii a styl jeho autora Rawiho Haga si určitě zamilujete.    
Autor Tereza Mec
Image
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času. Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.

Štítky