Knižní tipy

Pediatrie s úsměvem

Pediatrie s úsměvem
Oblíbený blog dětské lékařky vychází knižně. Vtipná kniha o dětských nemocech? I to je možné, pokud se pera chopí pediatrička, která je zároveň úspěšnou blogerkou. Příručka v přívětivém formátu „akorát do ruky“ vás provede nejčastějšími chorobami tak, aby jim porozuměl každý. Díky příhodám z ordinace a neformálnímu stylu jde o odlehčenou četbu, kterou si užijí i unavení rodiče.

Doktorka Martina Milkovičová provozuje pediatrickou ambulanci v Semilech a na svých stránkách už několik let zveřejňuje blogové články ze série Pediatrie s úsměvem, které jsou oblíbené u čtenářek a čtenářů, zejména z řad rodičů malých, často nemocných dětí. Na facebookové stránce nasbíral blog už téměř 30 tisíc sledujících. V roce 2024 autorka převedla nejčtenější články do knižní podoby, kterou začátkem října vydává nakladatelství Svojtka & Co. zároveň v češtině a ve slovenštině.

Co v Pediatrii s úsměvem najdete
Kniha Pediatrie s úsměvem je rozdělena na tři části: Nejčastější dětské bolístky, Svědivky a hmyzáci, Hodí se vědět. V první části najdete kapitoly o rýmě a kašli, chřipce i mononukleóze anebo o zažívacích obtížích pojednaných „z obou konců“. Ve druhé části se autorka zaměřuje nejen na pupínkové nemoci jako neštovice, ale také na vši, roupy či svrab – tedy na problémy, o nichž se snadno nemluví. Přesto je dokáže probrat s humorem. Uklidňuje přitom rodiče, že není za co se stydět, a dává rady ohledně toho, kdy je lepší ukončit domácí samoléčbu a vyrazit ke skutečnému lékaři. Poslední část je sbírkou témat z různých oblastí, dvě kapitoly jsou například věnované specifikám péče o chlapečka a o holčičku. Najdete zde i doporučení, jak nezkazit první krůčky nebo jak předcházet plochým nohám. Závěrem je užitečná „lékárnička na cesty“, která funguje jako skvělý seznam na dovolenou, pokud vyrážíte s malým dítětem.

Odlehčené povídání o dětských nemocech
Vedle praktických informací o chorobách a léčení, pojednaných lehkým stylem, který si užijete i navečer, unavení po náročném dni, najdete v knize historky z ordinace a vtipné průpovídky malých pacientů i jejich rodičů. Aniž by propagovala některý směr medicíny či farmaceutické firmy, uvádí autorka konkrétní léky, které se při léčbě osvědčily a jsou dostupné i veřejnosti v lékárnách. Díky tomu je kniha Pediatrie s úsměvem zábavná i praktická zároveň. Při čtení se budete skvěle bavit a zároveň oceníte, že mít takovou příručku doma po ruce se opravdu hodí, zejména ve chvílích, kdy nějaká ta dětská nemoc vycení zoubky a rodiče jsou v tu ránu na pokraji zoufalství. První, na co byste si měli v takové chvíli vzpomenout, jsou dva zaručené léky doktorky Milkovičové: klid a úsměv. S obojím, a také s knihou Pediatrie s úsměvem, se dají dětské choroby zvládat o něco lépe.

UKÁZKA Z KNIHY

„Doktorko, co teď? Máňa má klíště!“
„Tak ho rychle vytáhněte.“
„No, to raději nebudeme zkoušet, určitě bychom ho roztrhli.“
„Není to žádná věda, zvládne to každý malý skaut. Tak a už je venku, koukněte.“
„No fuj. To je obr. Co teď s ním? Pošlete ho do laboratoře? Dáte nám antibiotika? A uděláme odběry krve?“

Klíšťata útočí! A vy k nám do ambulance chodíte s breberkami celými nebo roztrženými, s hrůzou mi ukazujete flíčky a fleky a chcete nechat svému dítěti pustit žilou pokaždé, co se do něj ten ošklivý parazit zakousne. Tak jak to vlastně je?

Když objevíte klíště, co nejrychleji se krvelačné potvory zbavte. Protože krátce po zakousnutí nemá až tolik šancí předat vám nějakou tu nemoc.

Představa, že klíště můžete chytnout jedině a pouze v lese, je špatná. I na travičce v městském parčíku si vás najde. Jo a také to není výhradně letní typ. Vydrží až do pěti stupňů nad nulou. Takže při současných zimách je klid od klíšťat opravdu jenom chvilku.