Knižní tipy

HITY BOOKTOKU KONEČNĚ ČESKY!

HITY BOOKTOKU KONEČNĚ ČESKY!
BookTok, nebo-li knižní influenceři nahrávající svá videa s knižními tipy na sociální síť TikTok, se stal v loňském roce výrazným hybatelem knižního trhu. I já jsem tomuto fenoménu podlehla a nechala si doporučit řadu knih. A některé z nich, romantické a „pěkně šťavnaté“, letos vyjdou česky!

Twisted Love: Láska na ostří nože – Ana Huang

První kniha ze série Twisted (patří sem celkem čtyři knížky: Twisted Love, Twisted Games, Twisted Hate a Twisted Lies) vychází česky už v půlce ledna a na konci března bude následovat druhý díl. A radím vám dobře, rozhodně si je nenechte ujít. V každé z nich najdete charismatického muže, žhavé scény, vášnivou lásku, nečekanou neromantickou dějovou linku a zajímavou hlavní hrdinku.

Twisted Love je příběh o lásce k bratrovu nejlepšímu kamarádovi, příběh, ve kterém je hlavní hrdina mručoun a hlavní hrdinka rozzářené sluníčko, příběh, ve kterém jsou hlavní postavy přinuceny okolnostmi trávit spolu čas. A takové máme nejradši!

Alex Volkov je nerudný, sexy, extrémně chytrý a schopný milionář, kterého pronásleduje jeho minulost. A on pronásledování pěkně přiživuje svými myšlenkami na pomstu. Ava Chen si z dětsvtí moc nepamatuje, což je dobře, protože bylo poznamenáno tragickými událostmi, kvůli kterým žije Ava pouze se svým bratrem Joshem. Je to právě on, kdo poprosí svého nejlepšího kamaráda Alexe, aby na Avu dohlédl, zatímco bude pryč. Alex to vyřeší „po milionářsku“ a koupí si sousední dům.

V téhle knize se také seznámíte s Avinými kamarádkami: Jules, Stelou a Bridget, jejichž milostný život budeme sledovat v dalších dílech!

Podle mě je první díl z této série nejslabší. Je totiž trochu předvídatelný, v romantické lince je pár klasických klišé typu „nelíbám se s žádnou ženou až hlavní hrdinka to změní“, ale i tak je tohle nadprůměrná romantická kniha s velmi dobrými erotickými scénami a hlavně, slibuju, že každý další díl je jen lepší a lepší. Tak začněte!

Twisted Games: Hry na ostří nože – Ana Huang       

Twisted Games je můj šálek kávy: romance mezi bodyguardem Rhysem Larsenem a moderní princeznou Briget z Aschebergu. Která se má stát, nečekaně a nechtěně, královnou. Jenže to se nemůže jen tak „producírovat“ se svojí ochrankou, že?

Po téhle knize sáhněte, když hledáte charakterního alfa samce, který je posedlý hlavní hrdinkou, příběh s věkovým rozdílem mezi hlavními hrdiny a příchuť zakázaného ovoce.

Styl psaní autorka o dost vylepšila, napětí mezi hlavními hrdiny je o dost lépe vystavěné, i když na můj vkus trochu pomalejší, než by být mohlo. A co je na knize nejlepší? „Dirty talk“ Rhyse Larsena. Jsem opravdu hodně zvědavá, jak si s ním překladatelka poradila!     

Hypotéza lásky -  Ali Hazelwood

Na začátku února vyjde česky naprostá legenda romantického BookToku – Hypotéza lásky. Byla to i moje první kniha, kterou jsem si podle video-recenzí koupila. Nalákalo mě hlavně to, že je hlavní hrdinka romantického příběhu chytrá! A hlavní hrdina taky.  

Celá love story se odehrává na Stanfordu, kde je hlavní hrdinka Olive doktorandkou a Adam Carlsen je mladý, ale přísný profesor. Olive je pragmatická vědkyně, která se nenechá rozptylovat takovými nevědeckými věcmi jako je láska a milostné vztahy. Jenže má kamarádku, kterou chce přesvědčit o pravém opaku – tedy, že má svůj milostný život pod kontrolou. A tak políbí prvního muže, který je po ruce.

Tuhle knihu si přečtěte, pokud chcete konečně originální setkání hlavních hrdinů. Je tam! Vtipné dialogy taky. Stejně témata jako fingovaný vztah, věkový rozdíl, mrzout a věčná optimistka a zajímavé prostředí, ve kterém se příběh odehrává. A ani o „sprosťárničky“ nepřijdete.    

Láska po španělsku – Elena Armas

Další předobjednávku si udělejte na duben, kdy vyjde tenhle hit. I v něm si hlavní hrdinka pořídí fiktivního přítele. Potřebuje totiž své rodině ve Španělsku ukázat, jak se jí v Americe dobře daří. Tedy, hlavně svému bývalému snoubenci, který je na svatbu její sestry (to je ten důvod, proč Catalina domů vůbec letí) také pozvaný. Sehnat rychle přítele není jen tak, ale naštěstí Aaron Blackford, kolega z práce, rychle přispěchá na pomoc.

Příběh Cataliny a Aarona vás zaujme, pokud máte rádi perfektní muže. Přesně takový je totiž Aaron Blackford. Och. Je vytrvalý, je starostlivý a pro hlavní hrdinku by udělal naprosto všechno. I když ona to vytrvale odmítá.

Nečekejte nic divokého. Láska po španělsku je milá a příjemná. Možná trochu pomalejší (ano, kdyby Catalina souhlasila s Aaronovou nabídkou na straně 2, mohl být tenhle příběh o dost kratší), ale za přečtení stojí.

Reminders of Him – Colleen Hoover

V edičním plánu jsem české vydání našla naplánované na květen, nicméně zatím bez českého názvu a v předprodeji na našem e-shopu ji také ještě nenajdete. Takže pokud jste fanoušky Colleen Hoover, nyní si jen udělejte poznámku do diáře. Tohle je totiž skvěle hodnocený bestseller, který stojí za přečtení. I když se přiznám bez mučení, že mojí spisovatelskou ikonou Colleen Hoover není.

Nelze jí ale upřít jednu věc: její knihy jsou emocionální horskou dráhou. A tak tomu je i v Reminders of Him. Hlavní hrdinka Keena Rowanová udělá tragickou chybu, díky níž skončí na pět let ve vězení. A když se z něj konečně vrací, doufá, že se jí podaří navázat vztah se svou pětiletou dcerou, o kterou díky vězení přišla. Jenže se zdá, že všichni, kdo ji před pěti lety znali, jsou proti tomu, aby měla v životě svého dítěte nějaké místo. Jediný, kdo je ochoten dát Keeně druhou šanci je Ledger Ward, majitel baru. Jenže to nesmí nikdo vědět.

Tahle kniha není love story, ale spíš life story, tedy životní příběh. Je o špatných rozhodnutích dobrých lidí, o vývoji a růstu i o odpuštění sobě samé. Pro mě osobně je problém, že se Colleen Hoover pohybuje v hodně „šedé zóně“ a nenastavuje jasné hranice. Já osobně nepovažuji Keenino jednání za lehce odpustitelné „špatné rozhodnutí“ a trochu mi vadí, jak se autorka snaží čtenáře vmanipulovat do soucitu s hlavní hrdinkou. Emocí ve mně každopádně vzbudila mnoho a rozhodně stojí za předčtení, už jen proto, abyste si na ni udělali vlastní názor.  

Zas tak moc ho nežeru – Meghan Quinn

Na začátku března se můžete těšit na českou verzi téhle milé, sladké a kvalitní romantické komedie. Anglický název odkazuje na první setkání páru. K tomu se obvykle váže nějaký roztomilý, vtipný nebo zajímavý příběh. V případě ústředního páru knihy Meghan Quinn (Lottie a Hux) šlo ale o racionální a promyšlený tah. On je milionář, který potřebuje ženu, aby předstírala, že je jeho přítelkyně kvůli uzavření lukrativního obchodu, a ona potřebuje, aby její bývalý přítel žárlil. A viděl, jakou udělal chybu. A taky tak trochu nemá kam jít.

I když se zápletka zdá na první pohled jako „klasika“ romantických příběhů, nenechte se zmást. Tahle kniha je skvělá – vtipné dialogy, žhavé scény (zvlášť ta, díky které se v letadle připojí k tzv. mílovému klubu). Zcela určitě si při jejím čtení vzpomenete na Pretty Woman. Možná, že hlavní hrdinka působí chvílemi trochu otravně a nedospěle, ale na druhou stranu díky její pozitivitě a vtipkování roztaje i ledový Huxley.

Tohle je kniha na deštivý den i depresivní náladu. Je v ní sice pár typických romantických klišé, ale díky dobře propracovanému napětí mezi hlavními hrdiny a velmi dobře napsaným žhavým scénám je autorce určitě s radostí odpustíte.  

Ahoj, tady Sam – Dustin Thao  

V edičním plánu nakladatelství Yoli jsem našla tuhle knihu naplánovanou na květen. Poznámku, že vyjde, si udělejte jen v případě, že v květnu plánujete pořádné slzavé údolí a zlomené srdce. Ano, tahle kniha je smutná, plná emocí a naprosto vás pohltí.

Sedmnáctiletá Julie si plánuje zářivou budoucnost se svým přítelem Samem: jak půjdou společně na výšku, poletí do Japonska navštívit prarodiče a všechny ty věci, které si naivní a zamilovaný teenager může přát. Jenže Sam zemře. Tragicky. Zničená Julie chce ještě naposledy slyšet jeho hlas, a tak zavolá na jeho mobil plánujíc slyšet hlasovou schránku. Jenže: Sam to zvedne! Ale nic netrvá věčně ani zázračné spojení.

Dustin Thao píše skvěle! Ale jeho kniha není pro každého. Připravte se na hory zmáčených kapesníků. A hlavu plnou otázek o lásce, truchlení, možnosti se rozloučit a dalších šancích v životě. Příběh je neotřelý a hlavní postavy si zamilujete, styl psaní by možná sem tam potřeboval drobné vylepšení, ale přesně takový má knižní debut mladého autora být.

 

 

 

 

 

 

Autor Tereza Mec
Image
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času. Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.