Knižní tipy

8 knih, se kterými zvládnete vánoční úklid

8 knih, se kterými zvládnete vánoční úklid
Vánoční úklid – to je moje noční můra. Já jsem totiž od jakživa zastánce „vítězství ducha nad hmotou“. Což v praxi znamená, že nepořádek v pracovně nazývám „zdroje kreativity“, a když zrovna nestíhám, tak kupu prádla k vyprání a vyžehlení s veselou náladou ignoruji a přeskakuji. Jenže, jakmile vaše domácnost přesáhne určitý počet členů a žádný ze spoluobyvatel není kamarádka pyšnící se hrnečky srovnanými podle velikosti a potravinami vyskládanými podle čárových kódů, začíná tenhle systém lehce hraničit s prasečím chlívkem. A já Ježíšek nejsem, abych svátky slavila ve chlévě. Takže letos už opravdu uklidím. Napořád. Ale nejdřív si přečtu, jak na to.
  1. ZÁZRAČNÝ ÚKLID – POŘÁDEK JEDNOU PRO VŽDY: MARIE KONDO
Tohle je mezinárodní uklízecí bible – jestli ještě neznáte Marii a přitom chcete mít doma uklizeno, máte co napravovat. Její kniha Zázračný úklid se stala bestsellerem a obsadila dokonce první příčku v knižním žebříčku New York Times. Autorka v ní vysvětluje svojí jedinečnou metodu KonMari, která vám má pomoci trvale uklidit. Jedná se o jakési japonské umění, které vás naučí zbavit se nepořádku a uspořádat si v věci. Stačí si zvolit správné pořadí úklidu, nechat si jen věci, které máte opravdu rádi a pracovat rychle. Marie vám slibuje, že díky jejím trikům nastane ve vašem životě změna a v čistém prostředí načerpáte spoustu energie. Připravte se ale na to, že ne všechny nápady japonské puntičkářky posedlé úklidem půjde v české domácnosti využít. Já se třeba oblečení na doma jen tak nevzdám! A všechny svoje věci jsem také hned nevyházela. Určitě jsem ale načerpala spoustu inspirace a proto knihu doporučuji i vám.
  1. ZBAVTE SE ZBYTEČNOSTÍ: RITA POHLEOVÁ
Základem každé dobře uklizené domácnosti je mantra, která se nám s povahou „sysel“ jen velmi špatně dodržuje: NEHROMADIT. Kniha Rity Pohleové slibuje, že vás naučí, jak se zbavit všech přebytečných věcí, které si doma hýčkáte, „protože by se mohly někdy hodit.“ Naučí vás rozlišit, co je důležité a čeho se lze snadno vzdát, osvobodí vás od zátěže fyzické, abyste se díky tomu mohli osvobodit od zátěže psychické a díky tomu získat více času. I když v knize jsou leckteré obecně známé pravdy, někdy je zkrátka třeba, aby vám je někdo zdůraznil a nezapomínali jste na ně. Navíc vám ukáže, že špatné dárky můžete s lehkou hlavou vyhodit. A má opravdu vtipné ilustrace.
  1. ZBAVTE SE NEPOŘÁDKU JEDNOU PRO VŽDY – STAČÍ 10 MINUT DENNĚ: SCHEILA CHANDRA
Kniha, která slibuje, že už nikdy nebudu muset uklízet víc jak 10 minut denně?! Je to sen nebo dobrý marketing? Scheila Chandra vás seznámí s jednoduchým přincipem, díky kterému se vám podaří nastolit a udržet pořádek, ať už bydlíte v luxusním domě nebo malém bytě. Stejně jako u ostatních autorek je pro Scheilu nejdůležitější zbavit se nepotřebných věcí, takže ani ona nenabízí eko-friendly řešení. Proč si ale vybrat právě její knihu? Je ideální pro všechny, kteří aspoň částečně pracují z domova, protože díky jejím trikům snadno vytvoříte v jakýchkoli podmínkách příjemné a motivující pracovní prostředí, kde vás nic nebude rozptylovat. Scheila Chandra klade velký důraz na dobrou organizaci a dokládá to i odvážným tvrzením: „Nepořádek není důsledkem nedostatku místa nebo času, ale důsledkem nerozhodnosti a absence systému.“
  1. MOJE MALÉ PŘÍBĚHY MONTESSORI – ÚKLID: EVE HERRMANN, ROBERTA ROCCHI
Chcete správné uklízecí návyky vštípit i nejmladším členům rodiny? Vychovat si zdatné pomocníky? Tahle kniha vám pomůže udělat z uklízení zábavu (i když to, vím, zní nemožně). Pomocí jednoduchých příběhů a hezkých ilustrací, které popisují každodenní život a běžné situace. Kniha je v souladu s Montessori principy, což znamená, že při jejím využití i využití rad z ní budou děti poznávat svět okolo sebe, samy sebe, naučí se vnímat okolí a získají sebedůvěru. Takový popis zní možná trochu alternativně, ale věřte, že když dáte knize šanci, možná vám opravdu pomůže přimět malé nezbedníky uklízet bez toho, abyste museli stát ve dveřích dětského pokoje s vařečkou v ruce.
  1. POŘÁDEK NEJEN V HLAVĚ – 28 DNÍ PRO JEDNODUŠŠÍ ŽIVOT: MICHAELA DOMBROVSKÁ
Mým dalším doporučením je kniha české autorky motivačních a organizačních bestsellerů „Pravidla pozitivního sobectví“ a „Kreativní diář“. Michaela Dombrovská vám v ní nabídne čtyřtýdenní očistou těla, vztahů, mysli i prostoru okolo sebe.  Díky jejím tipům a názorným příběhům získáte novou energii, nové nápady a svobodu. Svobodu, zní to zvláštně? Vůbec – díky jejím radám se osvobodíte od přebytečných věcí, ale i nefunkčních vztahů. Navíc se naučíte lépe starat o sebe samé. Všechna doporučení jsou inspirována pozitivní psychologií, což ve zkratce znamená soustředit se na to dobré, pečovat o podstatné a zbavit se balastu. Ideální pro milovníky minimalismu.
  1. ŽIVOTNÍ ÚKLID – DO HROBU SI TEN NEPOŘÁDEK PŘECI NEVEZMETE: MARGARETA MAGNUSSON
Nezdá se vám, že všechny rady pro parádní a pohodlný život v poslední době přichází ze severu? To máme hygge, lykke, fika a ... a pak vám jedna postarší Švédka poradí, že nejlepší je udělat tzv. úklid pro případ smrti. Aby ho za vás nemuseli dělat druzí. Neděste se. Tahle kniha není žádné morbidní drama. Je napsaná velmi hezky a citlivě. A poradí vám, jak si protřídit a uklidit věci tak, aby po vás jednou nezůstaly hory harampádí. Margareta to ukazuje na příkladech svých osobních šuplíků, ale i na pozůstalosti jejího zeslulého muže. Tato kniha vám pomůže nejen uklidit, ale zamyslet se nad tím, jestli věci, které doma tak zarputile hromadíte, budou mít jednou nějakou hodnotu i pro vaše děti.
  1. VELKÝ ÚKLID: MARKÉTA PILÁTOVÁ
V předprodeji na vás už netrpělivě čeká kniha určená pro vaši malou uklízecí sílu. Poučky typu „dětská práce je v domácnosti povolena, protože jsem to řekla!“ nečekejte. Tohle je příběh pro všechny nepořádné děti jako je Maruška, hlavní hrdinka. Ta je nepořádná a nervózní, z čehož je nervózní i její maminka. A čím je maminka nervóznější, tím je Maruška nepořádnější. A maminka si neví rady. Neví si rady ani s Maruščiným tatínkem, bohémem a bubeníkem, a nejraději by se s ním rozvedla. Naštěstí je tady sousedka paní Krátká, ktará má rady pro úklid v pokoji i ve vztazích mezi lidmi. Kniha vás zaujme nejen příběhem, ale i ilustracemi šestnáctiletého Olleho Trottestama (maminka Češka, tatínek Švéd), který trpí poruchou autistického spektra.
  1. DOMÁCÍ ÚKLID – VAŠE CESTA KE ŠŤASTNÉMU DOMOVU: JENNIFER LIFFORD
Možností jak se vypořádat s úklidem je celá řada. Jennifer Lifford na to jde přes vaše tělo a zdraví. Tvrdí totiž, že pořádek v domě či bytě působí i na vás. Proto připravila rady na celý rok, je tedy ideální začít s knihou hned jak dospíte probdělou silvestrovskou noc. Ale nebojte, Jennifer začíná detoxem. Během celého roku se bude snažit změnit vaše návyky, zapojit ostatní členy rodiny, naučit vás efektivně zužitkovat nepotřebné věci a všechno vám ukáže na svém vlastním domě.
Autor Tereza Mec
Image
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času. Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.

Štítky