První ročník veletrhu se uskutečnil 18. září 1949, v letošním roce se tedy koná už 70. ročník. Již od svého počátku trvá vždy pět dní, přičemž první tři dny (letos 10. 10.-12. 10.) jsou určené pouze pro vystavovatele a tisk. Tady se navazují kontakty a uzavírají důležité obchody (například prodeje práv a licencí). Další dva dny (letos 13. 10. a 14. 10.) jsou potom určeny široké veřejnosti, a vstupenku si můžete zakoupit i vy.

Každý rok je veletrh věnován nějakému tématu nebo nějaké zemi, která je čestným hostem, a má za úkol připravit kulturní program jako autorská čtení, diskuzní fóra, semináře a podobně. Letos se této úlohy ujme Gruzie.

Frankfurtský knižní veletrh ale není jen o vystavovatelích. Těch sice bude letos přes 7100, ale kromě nich čeká na návštěvníky přes 4000 různých kulturních akcí. A když už jsme u těch čísel, v loňském roce veletrh navštívilo 286 425 návštěvníků a v žádném případě se nejednalo o výjimečnou návštěvnost.

Cena vstupenky pro veřejnost je 20 € na den. Pro zajímavost, pokud byste chtěli veletrh navštívit obchodně a toužili po plném servisu a plných přístupech na všechny akce (což je vhodné pro navazování nových obchodních vztahů), zaplatíte za vstupenku na celou dobu festivalu 590 €. Pokud jste jen „menší business hráč“ a nepotřebujete plný servis a přístup, vstupenka vás vyjde na 138 € na všechny dny veletrhu.

O jak prestižní akci se jedná dokazuje i účast německého spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, který dnes vystoupí v diskuzi s chorvatskou autorkou Ivanou Sajko a belgickým autorem Stefanem Hertmansem. Na tuto diskuzi se bohužel dostanete pouze s pozvánkou.

Další informace o letošním ročníku veletrhu naleznete v němčině a angličtině zde: https://www.buchmesse.de/