Pro rok 2018 byly, kromě níže rozebraných kategorií, zvolené tyto: historická fikce, humor, non-fikce, vzpomínky a autobiografie, historie a biografie, věda a technologie, kuchařky a obrázkové knihy.

Fikce: V této kategorii nejvíce hlasů dostala Jojo Moyes s dílem Still me. Tato kniha nedávno vyšla v českém překladu s názvem Sama sebou a jedná se o třetí díl série „Než jsem tě poznala“.

  

Tajemno a thriller: Tento žánr již delší dobu ovládá mistr hororu Stephen King. Tentokrát vyhrál se svojí novinkou The Outsider. Taktéž v kategorii Horor každoročně obsadí první příčky – letos s knihou Elevation.

  

Fantasy: Jednu z mých nejmilejších skupin obsadila autorka již do češtiny přeložené „Hostovky“ Achillova píseň, Madeline Miller s knihou Circe, která má nádhernou obálku a já doufám, že se jejího překladu také někdy dočkáme.

Nejlepší z nejlepších: Tohle bylo napínavé! Já osobně jsem tuto kategorii přála vyhrát autorce Hunger Games, ale bohužel… Angie Thomas začátkem roku 2017 vydala knihu s názvem The Hate U Give, která již v předešlých letech obsadila první příčky v kategoriích jako je Debut roku (debut. autor) či YA fikce. Letos vyhrála „to nejlepší z nejlepších“ a i my jsme se minulý měsíc konečně dočkali českého překladu s názvem Vypálená nenávist. Navíc letos vyšla i filmová adaptace… Takže je vidět, že tento námět má velký úspěch!

Romance: Většinu let vyhrávala v této části moje oblíbená Colleen Hoover, ale letos se do vedení dostala Helen Hoang s knihou The Kiss Quotient, na kterou mám neskutečně velký zálusk. Kniha má výborná hodnocení a doporučení, takže myslím, že není třeba vůbec váhat a přidat si ji na svůj „to-read“ list.

Sci-fi: Moje další oblíbená kategorie a vyhrál ji nikdo jiný než úžasná V. E. Schwab! Tentokrát se jednalo o umístění její knihy s názvem Vengeful, což je druhý díl ze série, která se u nás dočkala zatím jen překladu dílu prvního „NeObyčejní“.

Grafické novely a komiksy: Tak tady bezkonkurečně již řadu let vyhrává Sarah Andersen se svými komiksy na téma života, jeho trapasů a roztomilých mazlíčků, hlavně tedy kočiček. Letos výhra připadla dílu Herding Cat neboli Kočky útočí (Cooboo).

 

Poezie: Amanda Lovelace již dříve v této kategorii vyhrála a to se svojí básnickou sbírkou, která před pár dny vyšla u nakladatelství Yoli v českém překladu (O princezně, která se zachránila sama). Tento rok vyhrála s jeho pokračováním The Witch doesn‘t burn in this one.

 

Debutový autor: Jednou z nejočekávanějších novinek letošního podzimu u nakladatelství Host byla kniha  Děti krve a kostí/Children of Blood and Bone od Tomi Adeyemi, která také – co se týče globálního měřítka – tuto kategorii vyhrála .

YA fikce: Tak zde se umístila mládeží oblíbená spisovatelka Becky Albertalli s pokračováním její první knihy – Probuzení Simona Spiera – Leah on The Off Beat, která by se měla dočkat českého překladu snad příští rok u nakladatelství Yoli.

  

YA fantasy: No že jí to už není trapné! Ano, tuto kategorii opět, jako téměř každý rok, ovládla S. J. Maas. Tentokrát se jednalo o dlouho očekávaný závěrečný díl série „Skleněný trůnKingdom of Ash, který by měl býti k dostání v českém jazyce příští rok v létě.

„Middle Grade“ a dětská literatura: Zde se budu opakovat, jelikož se jedná o autora, který je jako S. J. Maas a vyhrává prostě pořád. Rick Riordan má již řadu let v moci srdce všech dětí napříč všemi roky narození. Já sama jsem jeho velká fanynka, i když už jsem bohužel odrostlejší jedinec. V této kategorii vyhrála v pořadí třetí kniha ze série „Apollónův pád“ (v češtině první dva) The Trials of Apollo: The Burning Maze.

   

A co vy? Hlasujete v podobných anketách pro své oblíbence či to jde zcela mimo vás?

Více informací na vás čeká na stránkách
https://www.goodreads.com/choiceawards/best-books-2018?int=gca2018d_sa