To musel být život!

Představte si, že se chystáte s patnácti dalšími chlapci na prázdninový výlet jachtou, jenže ta se nedopatřením dostane bez posádky na volné moře, kde ji bouře zanese k opuštěnému ostrovu. Výlet se rázem protáhne na dva roky prázdnin a vy i ostatní vedete život jako praví Robinsoni. (Dva roky prázdnin)

V šestnácti letech má člověk na práci ledacos. Ale když dostanete nabídku připojit se k výpravě, která podle zašifrovaného dokumentu hodlá na Islandu sopkou sesoupit až do středu Země, nemůžete ji přeci odmítnout! Tím byste se ochudili o poznatek, že 55 km pod zemským povrchem je obrovské podzemní moře se zachovalými druhohorními a třetihorními rostlinami a živočichy. Ano, těmi, kteří na zemském povrchu už dávno vyhynuli. (Cesta do středu Země)

Dospívání je sice krásné, ale jakmile se zapojíte do pracovního procesu, už moc příležitostí k dlouhým výletům není. Vyšetřit si ale pět týdnů dovolené, letět nad krajinou neprobádané Afriky, bojovat se zvířaty i řešit nedorozumění s místním obyvatelstvem. To je přeci sen! (Pět neděl v balóně)

I když jste dospělí a rozumní, neznamená to, že nemůžete být spontánní. Tak si představte: sedíte v pravém anglickém klubu v koženém křesle. Popíjíte čaj. Čtete noviny. A pak. Dočtete se o dokončené železniční trati v Indii, spočítáte si, že tahle dopravní stavba zkrátí cestu kolem světa na pouhých 80 dní, vsadíte se o to se svými kolegy, a adieu! (Cesta kolem světa za 80 dní)

Rodinné problémy jsou nepříjemné. A představte si, že vám otec ztroskotá se svou lodí a vy se o této nešťastné události dozvíte tak, že najdete listiny v břiše žraloka. Jenže údaje o tom, kde se váš milý otec Grant zrovna nachází, jsou trochu pokousané. Víte jen, že na záchrannou misi se máte vydat po 37. rovnoběžce. Takže cesta kolem světa? Jižní Amerika, Austrálie a Tichomoří čekají. (Děti kapitána Granta)

Pořád ale lepší mít nějaké ty rodinné lapálie než se dostat do rukou šíleného únosce, který po vás chce vaše životní dílo, váš vynález. Vy jste přitom s dobrými úmysly zamýšleli ho poskytnout vládě. (Vynález zkázy)

V životě se pořád něco děje a člověk nemá chvilku klidu. Šílenců je všude plno. A když si jeden postaví ponorku, která vypadá jako mořská příšera a vy náhodou jeho tajemství objevíte, nečeká vás nic jiného než dobrodružství v mořských hlubinách s kapitánem Nemem. (Dvacet tisíc mil pod mořem)

Život francouzského spisovatele byl opravdu pestrý! Vždyť ho skoro celý strávil s hrdiny výše uvedených a dalších knih. A vy můžete také, jeho nadčasové knihy vás budou určitě bavit i dnes.