Na výběr máte ze čtyř zásadních románů této autorky: Slepá mapa, Hana, Hotýlek nebo nejnovější Tiché roky. Všechny spojuje to, že se jedná o silné lidské příběhy vyprávěné poutavě, čtivě, bez zbytečného patosu. Jsou to příběhy obyčejných lidí z (ne)obyčejné země.


Na fotu Alena Mornštajnová

Slepá mapa je debutovým románem autorky, kterým zaujala české čtenáře v roce 2013. Vypráví příběh tří generací žen z jedné rodiny (Anna, Alžběta, Anežka). A každá rodina skrývá nějaké tajemství, traumata. Život je plný zvratů, nových začátků, změn a odhodlávání se k nim. Ať už životní příběh začíná před první světovou válkou nebo později.

Alena Morštajnová žije ve Valašském Meziříčí, učí angličtinu a překládá. Má na to vystudovanou Filozofickou fakultu v Ostravě. Co je však nejdůležitější – je rozená vypravěčka. Ačkoli píše o závažných historických tématech, jako je holokaust, sama jej nepřožila a ani nedělala v rámci rešerše rozhovory s přeživšími. Sama říká, že nejdůležitější je najít příběh a ten pak vyprávět. A stanovit si myšlenku.

Tou je u Hany naděje. S myšlenkou na ni má čtenář román po dočtení odkládat, přestože se v něm píše o nelehkém období druhé světové války a tyfové epidemii (která Valašské Meziříčí zasáhla v roce 1954). Hana má za sebou šílené životní období, dá-li se tak nazvat život Židovky za druhé světové války. Osud jí však nachystá další nelehký úkol – musí dát domov neteři Miře. Příběh se odehrává ve strhujícím tempu, autorka má smysl pro dramatičnost a já jen čekám, kdy její knihu objeví filmaři, protože když ji čtete, otevírají se vám před očima obrazy hodné pláten kin.

Historie není u románů Aleny Morštajnové tím stěžejním. Zaměřuje se hlavně na lidské osudy. Ukazuje, že lidé se milují, radují, nenávidí a zraňují ve všech dobách stejně. Lidské vztahy jsou zkrátka zamotané a ani to nemusíte být pan Leopold a vlastnit hodinový hotel (román Hotýlek).

Román Tiché roky se od předchozích dvou odlišuje tím, že jde spíš o intimní rodinné drama. Historické události tentokráte ustupují individuálním potížím, náhodám a lidským charakterům. I tento příběh si vás ale získá od první do poslední stránky.