První ligu české detektivky zastávají knihy oceněné v rámci soutěže Jiřího Marka. Ta je vyhlašovaná každým rokem v polovině června Českou asociací autorů detektivní literatury.

Letos porotu uchvátil historický příběh Smrt má vůni inkoustu, ve kterém Vilém Křížek zpracoval příběh Eliáše Sattlera – jednoho z prvních „soukromých detektivů“ na našem území. Jdete-li rádi ke kořenům, je tato kniha pro vás to pravé. Svou čtivostí, dobře promyšlenými zápletkami i hezkým jazykem na sebe upoutal pozornost román Smrt ve zlaté kleci Martiny Frühaufové a Daniela Webera, v němž plán na vraždu manžela je jen začátkem… Trošku odlehčeně pak působí detektivní román Kdo jinému jámu kopá prošpikovaný humoristickými prvky spisovatelky Marie Rejfové, jehož protagonistka – učitelka Josefína Divíšková – je přirovnávána k české paní Marplové.

Porota rovněž udělila dvě čestná uznání. Získala je Michaela Klevisová za rozsáhlý román s prvky severské krimi Zmizela v mlze a Eva Tvrdá za „slezskou“ detektivku Mrtvou neměl nikdo rád, odehrávající se v Ostravě pod taktovkou policistky Niny Svobodové.

Za povšimnutí však stojí i další autoři, jejichž díla vynikají na poli detektivního žánru. Zejména román Osm Radky Třeštíkové se stal doslova přes noc bestsellerem a na pár týdnů kraloval české detektivce. V knize čtenář pomalu rozplétá případ mladé postřelené dívky, kdy až téměř do konce není jasné, kdo je pachatelem.

Irena Obermannová vytvořila v románu Dobré duše hrdinku Alici, geniální šachistku, která se v kulisách malého českého městečka pouští do vyšetřování vraždy. V květnu vyšlo neméně úspěšné volné pokračování s názvem Jasnozřivost, kde se opět setkáváme s naší starou známou vyšetřovatelkou Alicí.

Ale ani náhodou ještě nejsme s výčtem na konci! Mimořádné jsou i následující detektivky: Odložené hříchy a Pokušení s Kolumbínou z pera Lubomíra Macháčka, Výstřely temné noci Františka Uhera, Netuctový případ a Zločin v nočním expresu Iva Hudečka, Letargie Antonína Mazáče, Štvanice Martina Goffy, 3 případy policejního komisaře Pobudy Jiřího Slavíčka, ve kterých vystupuje skutečná postava komisaře F. X. Pobudy žijícího v 19. století v pražských Holešovicích. Všechny romány mají stejného jmenovatele: českého autora, překvapivé zlomy a velmi osobitý jazykový a vypravěčský styl.

Dejte šanci českým autorům. Jsou stejně skvělí jako ti zahraniční. A v mnohém i lepší. Krásné počtení!