I hvězdárny a planetária mají svůj svátek

I když momentálně za okny prší a šedivé mraky schovávají nebe, my všichni moc dobře víme, co se za jejich hradbou skrývá. Za naši informovanost vděčíme zejména síti hvězdáren a planetárií, které nás už odmalička učí rozumět vesmíru. A neboť jejich existenci je mnohdy brána jako samozřejmost, není od věci si alespoň jednou do roka připomenout jejich výjimečnost. Letos svátek připadl na pátek 15. března. Jestliže i váš pohled čím dál častěji míří nahoru, je nejvyšší čas vyrazit do nejbližšího planetária nebo se poohlédnout po nějaké pěkné knížce o noční obloze.
Noční obloha od jara do zimy
Tomáš GráfNení nic krásnějšího než zvednout oči k noční obloze a prohlížet si hvězdy. Ne každý však ví, že v průběhu roku se souhvězdí a planety, které jsou na nebi vidět, mění. Díky poloze Česka na zeměkouli můžeme totiž pozorovat hned čtyři různé oblohy: jarní, letní, podzimní a zimní. Pokud se chcete naučit v souhvězdích orientovat, vezměte do ruky našeho obrazového průvodce a pojďte se toulat po hvězdách. S ním se na nebi neztratíte!
Více o knizeO čem si šeptají souhvězdí?
David KovalOdkud se vzaly názvy souhvězdí? Proč se u nás střídají roční období? A proč vlastně dochází k zatmění Měsíce? Hanka dostala od babičky deník. Ačkoliv se jí zprvu nechce, začíná si do něj psát každodenní zážitky. A protože ji zajímá noční obloha, její zápisky se stále víc zaobírají právě astronomickými poznatky. Vydejte se společně s ní na cestu ke hvězdám a zaznamenejte vlastní pozorování!
Více o knizeNoční obloha - nový kapesní atlas
Kevin TildsleyTento unikátní vizuální průvodce je vaším klíčem při vyhledávání a určování planet a hvězd viditelných na noční obloze. Je to perfektní průvodce světem hvězd a planet, které jsou pozorovatelné kdekoli na Zemi a pomůže úplným začátečníkům i zkušeným astronomům..
Více o knizeSpojovačky dot to dot Souhvězdí od hvězdy ke hvězdě
Gareth MooreLidé po celá staletí spojovali hvězdy na obloze a vytvářeli z nich obrazy nazývané souhvězdí – od lovce Oriona až po princeznu Andromedu a znamení zvěrokruhu, jako jsou například Lev a Beran. Tyto obrazy inspirovaly vypravěče, astrology i autory této knihy. Další podoba oblíbených spojovaček vás zavede na noční oblohu. Udělejte si chvilku volno, pusťte nepříjemnosti všedního dne z hlavy a pospojujte si 29 známých souhvězdí. Po doplnění spojovaček, jakmile spojíte hvězdu ke hvězdě, odhalíte povahu postav z mýtů z legend. Přečtěte si jejich magické příběhy a zjistěte fascinující fakta o nebeských tělesech, která vytvářejí každou konstelaci. Zkuste se zadívat se na jasnou noční oblohu a pokuste se některá souhvězdí sami najít .
Více o knizeVelká mapa hvězdné oblohy M20
Planisféra je otočná mapa hvězdné oblohy, která vám rychle a snadno pomůže zjistit, jaké nebeské objekty lze ve vaší lokalitě v danou dobu pozorovat. Při sledování noční oblohy si naši předkové povšimli, že obloha během roku nikdy nevypadá stejně. V důsledku rotace naší planety (obíhání kolem Slunce a otáčení kolem vlastní osy) se to, co vidíme na nebeské sféře, s ubíhajícím časem mění, a to dokonce i během jediného dne! Toto zjištění vedlo k sestavení planisféry, která člověku umožnila určit polohu nejjasnějších astronomických objektů v konkrétní době v budoucnosti (nebo také v minulosti). Jak to funguje? Planisféra se skládá z mapy hvězdné oblohy a hledáčku, na nichž jsou vyznačeny dny (na mapě) a denní doby (na hledáčku). Po nastavení data a denní doby na těchto stupnicích uvidíte přes oválné okénko hledáčku zobrazení noční oblohy. Na planisféře si nemůžete zvolit rok, protože dnes, stejně jako před sto lety nebo i za tisíc let, je poloha hvězd stále stejná. Planisféra Levenhuk M20 je určena pro polohy mezi 45°-63° severní šířky (Praha se nachází přibližně na 50° N, Brno se nachází přibližně na 49° N), což znamená, že na ní spatříte pouze ta souhvězdí, která lze pozorovat z těchto souřadnic. Další informace: Planisféra vám ukazuje rozložení hvězd na obloze v daný den a denní dobu. Prostě nastavte datum na hvězdné mapě na čas na hledáčku, např. 21. ledna, 22:00 hodin. Středem mapy je severní pól, vedle nějž se nachází Polárka. Na mapě hvězdné oblohy jsou znázorněny hvězdy jasnější než třetí hvězdná velikost (čím větší tečka, tím jasnější je daná hvězda). U nejjasnějších hvězd jsou uvedeny jejich názvy. Hvězdná mapa i hledáček jsou pokryty ochrannou laminátovou vrstvou. Použití planisféry je velmi jednoduché a informace, jež poskytuje, jsou pro vaše pozorování neocenitelné.
Více o knize
Komentáře
Prozatím neokomentováno. Buďte první :)