Literární zajímavosti

Začíná Frankfurtský knižní veletrh

Začíná Frankfurtský knižní veletrh
Dnes, ve středu 10. října začíná v německé metropoli Frankfurtu nad Mohanem nejvýznamější knižní veletrh na světě. Na tomto mezinárodním setkání nebudou chybět všichni, co v mezinárodním literárním světě něco znamenají. Ať už jde o spisovatele a vydavatele tištěných i digitálních médií, knihkupce, ale třeba i významné bloggery a celebrity nebo zástupce významných inovačních a technologických novinek.
První ročník veletrhu se uskutečnil 18. září 1949, v letošním roce se tedy koná už 70. ročník. Již od svého počátku trvá vždy pět dní, přičemž první tři dny (letos 10. 10.-12. 10.) jsou určené pouze pro vystavovatele a tisk. Tady se navazují kontakty a uzavírají důležité obchody (například prodeje práv a licencí). Další dva dny (letos 13. 10. a 14. 10.) jsou potom určeny široké veřejnosti, a vstupenku si můžete zakoupit i vy. Každý rok je veletrh věnován nějakému tématu nebo nějaké zemi, která je čestným hostem, a má za úkol připravit kulturní program jako autorská čtení, diskuzní fóra, semináře a podobně. Letos se této úlohy ujme Gruzie. Frankfurtský knižní veletrh ale není jen o vystavovatelích. Těch sice bude letos přes 7100, ale kromě nich čeká na návštěvníky přes 4000 různých kulturních akcí. A když už jsme u těch čísel, v loňském roce veletrh navštívilo 286 425 návštěvníků a v žádném případě se nejednalo o výjimečnou návštěvnost. Cena vstupenky pro veřejnost je 20 € na den. Pro zajímavost, pokud byste chtěli veletrh navštívit obchodně a toužili po plném servisu a plných přístupech na všechny akce (což je vhodné pro navazování nových obchodních vztahů), zaplatíte za vstupenku na celou dobu festivalu 590 €. Pokud jste jen „menší business hráč“ a nepotřebujete plný servis a přístup, vstupenka vás vyjde na 138 € na všechny dny veletrhu. O jak prestižní akci se jedná dokazuje i účast německého spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, který dnes vystoupí v diskuzi s chorvatskou autorkou Ivanou Sajko a belgickým autorem Stefanem Hertmansem. Na tuto diskuzi se bohužel dostanete pouze s pozvánkou. Další informace o letošním ročníku veletrhu naleznete v němčině a angličtině zde: https://www.buchmesse.de/
Autor Tereza Mec
Image
Někdo v knihách hledá možnosti, které sám nikdy neuskuteční. Někdo v nich hledá moudrost předchozích generací nebo návod pro všední den. Pro někoho jsou nejlepším mrháním času. Já v nich hledám inspiraci. Jak se neztratit na cestách, co dobrého uvařit, jak se vyšplhat na horský vrchol nebo co nového bych se ještě mohla naučit. Výjimku tvoří mé oblíbené detektivky a zamilované romány. V moderních detektivkách totiž přestává být zcela bezpečná i inspirace hlavním „kladným“ hrdinou a zamilované romány je nejlepší číst v posteli za deštivého počasí zcela bez přemýšlení.

Štítky