Literární zajímavosti

Vezměte (si) Lukáše k vodě

Vezměte (si) Lukáše k vodě
První místo v osmém ročníku soutěže o Cenu Miroslava Švandrlíka letos získal komik, herec a autor Lukáš Pavlásek. Vysloužil si ji za soubor humoristických povídek Soutěž jedlíků. Jaké knihy obsadily následující vítězné příčky?
Cena Miloslava Švandrlíka je literární ocenění vyhlašované radou městské části Praha 11 spolu s Obcí spisovatelů. Získává ho nejlepší humoristická kniha sepsaná českým autorem vydaná v předchozím kalendářním roce. V minulém roce  získal cenu například Ivan Kraus za knihu Soukromý Hollywood, Daniela Kovářová za satirickou příručku Jak chovat muže či Jiří Růžička za humoristickou novelu Šťastnej jako blecha o muži, který se po úrazu stále směje. Letos bylo do soutěže přihlášeno 25 knih, mimo jiné Aspoň jsem to zkusil Michaela Třeštíka, Takhle jsem si to teda nepředstavovala Haliny Pawlowské nebo Kůly v plotě Jakuba Koháka. Nejvíce však porotu oslovil Lukáš Pavlásek svými směšnými příhodami, v nichž vystupují obyčejní hrdinové v běžných kulisách svých domovů, hospod či například plováren a zažívají tam absurdní příběhy. Soutěž jedlíků Na druhém místě skončil Martin Jan Stránský s Deníkem doktora z Mrnic o životě lékaře na českém venkově a na třetím místě Marta Kučíková s humorem prošpikovanou italskou kuchařkou Po italsku do hubky. Ocenění za celoživotní přínos si odnesli ještě Eva Kantůrková a Ivan Klíma.
Image
Vystudovala jsem francouzštinu a češtinu na brněnské univerzitě. Jsem nenapravitelná optimistka, která díky dcerám věří v jednorožce, dobré lidi a šťastné konce. Ráda píšu a čtu a nepřestávám žasnout nad krásou našeho jazyka.

Štítky